1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hastalara antibiyotik yazılmadan önce hızlı tanı kitleri eğitimi verildi
Hastalara antibiyotik yazılmadan önce hızlı tanı kitleri eğitimi verildi

Hastalara antibiyotik yazılmadan önce hızlı tanı kitleri eğitimi verildi

Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, antibiyotik kullanımını azaltmak amacıyla hastalara yönelik hızlı tanı kitleri hakkında bilgilendirme eğitimi verildi.

A+A-

Konya 67 Nolu Osman Nuri Kaçar Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilen eğitimde, antibiyotik ilaçları azaltacak “Hızlı Antijen Testi” uygulamalı olarak gösterildi. Test hakkında bilgilendirme yapan İl Halk Sağlık Müdürü Hasan Öznavruz, 5 dakika içerisinde sonucun alınması nedeniyle testin önemli bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Öznavruz, Türkiye’de kullanılan antibiyotik oranın yüksek olduğunu belirterek, “Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu bir çalışmada, ülkemizin de içinde bulunduğu bir grup ülke içerisinde yapılan çalışmalarda dünyada kullanılan ilaçların yüzde 50’si başta antibiyotiklerin gereksiz olduğu ve evlerimizde bir köşesinde kullanılmadan israf edildiği bir gerçektir. Ülkemizde mevcut olan antibiyotik oranlarıyla dünyadaki gelişmiş olan ülkelerle kıyasladığınız an birçok ülkenin iki katı hatta bazı ülkelere 3 katı fazla antibiyotik kullandığımız bir gerçektir” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığının onayladığı hızlı antijen testlerinin hekimlere destek olacağını kaydeden Öznavruz, "Özellikle bakterilere karşı olan direnci azaltmak boyutuyla saha da uygulamaya başladığımız hızlı antijen testlerimizi hem hekimlerimize destek boyutuyla hem de hastalarımızın eski alışkanlıklarını ilaç kullanma alışkanlıklarını değiştirmek istiyor. Aylarca kullanılan antibiyotiklerin olduğunu görüyoruz. Bir antibiyotik aylarca kullanılmaz. Antibiyotik ağrı kesici değildir. Ateş düşürücü değildir. İnsanlarımızın da özellikle mevsimsel olarak süreci yaşadığımız üst solunum yolu enfeksiyonlarında başlayan semptomların en az 48 saat, 78 saat ateşin olabileceğini bu noktada hekimlerin vermiş olduğu reçetelerde devamı noktasında da ısrarcı olması gerekiyor. Bir başka hekime giderek başka bir reçete almak hastalığınızın gecikmesine tedavinin yapılmasına yine gecikmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla kendinize çocuğunuza ve hasta olan insanlara iyilik değil kötülük yapmış olursunuz” diye konuştu.

Hızlı antijen testinin duyarlılığı yüzde 98 olduğunu ifade eden Öznavruz, “Boğaz kültürü için yapılan oran neyse hızlı antijen testinin de hassasiyet o derecedir. Bu test özellikle teşhis ve tedavine büyük oranda destek olmuştur. 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde sonucun alınması nedeniyle hem hastalar arasında zaman kaybını önlemiş oluyor. Hekimlerimize karşı güvenin artmasına neden oluyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.