1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

  3. Hastalıklar Bizatihi Şifadır, Kıymetini Bilene
Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. dr. ahmet kağan karabulut
Yazarın Tüm Yazıları >

Hastalıklar Bizatihi Şifadır, Kıymetini Bilene

A+A-

Her günümüz, her anımız, her halimiz bir olmuyor hayatta. Kimi zaman varlıkla, kimi zaman darlıkla, bazen hastalıkla, bazen sağlıkla, kâh gençlikle, kâh ihtiyarlıkla, mallarımızla, evlatlarımızla, eşlerimizle, makamlarımızla sınanıyor da sınanıyoruz. Dünya imtihan dünyası malum...

Bir gönül dostu derdi ki "Bu dünyanın mihnetleri, dertleri, kederleri, hastalıkları, beka aleminin saadetleri, meserretleridir." Emanet olan bedenimiz zaman zaman hastalıklara yenik düşebiliyor, bu durum çoğunlukla da bizim emanete yeterince sahip çıkmadığımızdan, koruyamadığımızdan kaynaklanıyor. Ağrılar, sızılar, öksürmeler, hapşırmaların her biri aslında günahlarımızın temizlenmesine ve affedilmeye sebep oluyor, elbette ki derdi de devayı da verenin Allah olduğuna inanmak ve dertlere sabretmek şartıyla.

Bazıları hastalıkları çok ağır yaşatırlar çevresine, nazlarından geçilmez, adeta hastalığını etrafındakilere zulüm vasıtası haline getirir, sabretmez, şifa için tevekkülle Rabbine dua etmez, inler, sızlar, uflar, puflar, bağırır, çağırır, eziyet eder dururlar. İşte bunlar için hastalıkları "kaybedilen birer imtihan"dır.

Bazıları ise ne kadar acı ve ızdırap çekerlerse çeksinler sessizce dua eder, şifa bulmayı umut eder ve bekler, halini kimseye şikayet etmez, etrafa eziyet etmez, hastalığını Allah'ı (cc) hatırlamaya, O'na sığınmaya, rahmet ve merhametine iltica etmeye vesile kılar, Rabbine yaklaşır, huzura kavuşur, her aldığı eziyetli nefesi, her ağrısını, sızısını bağışlanmaya, günahlarının affedilmesine tebdil ve tahvil eder. İşte bunlar için "HASTALIKLAR BİZATİHİ ŞİFANIN TA KENDİSİDİR".

"Mü'minin ayağına batan diken bile günahlarının affına vesiledir" buyuran Efendimizin (sav) ümmeti olabilmek, onun yolunun hakkını verebilmek de ancak böylesi bir sabır ve tevekkülle mümkündür. Bu vesile ile tüm dertlilere deva, hastalara şifa dilerken, Rabbimden bizleri hastalıklarını ruhlarımıza şifaya dönüştüren kullarından eylemesini niyaz ediyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.