1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Hastamdan Bilgi Alamıyorum’ Devri Sona Eriyor
‘Hastamdan Bilgi Alamıyorum’ Devri Sona Eriyor

‘Hastamdan Bilgi Alamıyorum’ Devri Sona Eriyor

Ameliyathane ve yoğun bakım önlerinde hastalarından haber almak isteyen vatandaşların endişeli bekleyişleri yeni uygulama ile artık sona eriyor.

A+A-
Hastanelerin yoğun bakım servisleri ile ameliyathane önlerinde hastalarından haber almak için çabalayan hasta yakınlarının sıkıntılarını dikkate alan Sağlık Bakanlığı yeni bir projeyi hayata geçirerek bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Konya’nın da aralarında bulunduğu yedi ilde pilot uygulama olarak başlatılan ‘Yoğun bakım üniteleri ve ameliyathane önlerinde hasta yakını bilgilendirme sistemi’ projesi ile artık hasta yakınları hastalarının sağlık durumlarını anlık olarak takip edebilecek ve bu iş için özel olarak görevlendirilen sağlık çalışanlarından hızlı bir şekilde bilgi alabilecekler.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. M. Ali Eryılmaz, “Sağlık Bakanlığımızın ve kurumumuzun istekleri doğrultusunda hastanemizde uygulamaya başladığımız proje ile artık hasta yakınlarımız hiçbir aracı kullanmaksızın yoğun bakımda yatan hastalarının son durumlarını kendileri öğrenebilecek ve endişelerini giderebilecekler” dedi. Başhekim Eryılmaz, “ Bu proje hastanemizde uygulanmaya başlamadan önce yoğun bakımda yatan hastalarla ilgili olarak günde iki veya üç defa belirlenmiş olan saatlerde yoğun bakım sorumlu doktorumuz yoğun bakımdan dışarı çıkarak orada kendisini bekleyen hasta yakınlarına bilgilendirmelerde bulunuyordu. Proje kapsamında ise başlatmış olduğumuz yeni uygulama ile yoğun bakım ünitelerinde özel bir sekretarya birimi kurduk ve nezih bir oda oluşturduk. Yatan hastası hakkında bilgi almak isteyen hasta yakınlarımız bu sekretarya da görevli olan sağlık çalışanımıza hastasının ismini söyleyerek başvuru yaptıkları zaman sekreterimiz hasta ile ilgili dosyaya ulaşarak doktoruna gerekli bilgileri veriyor. Bu aşamadan sonra doktorumuz yoğun bakım içerisinde özel olarak oluşturduğumuz alanda hasta yakını ile bire bir görüşme yaparak hastası hakkında merak ettiği sorulara cevap veriyor ve bilgilendirmede bulunuyor” dedi.

Proje kapsamında yoğun bakım üniteleri ve ameliyathane önlerinde bilgilendirme ekranları ile küçük kafeteryalar konulduğunun da altını çizen Doç. Dr. Eryılmaz, “Ameliyatta veya yoğun bakımda hastası olan vatandaşlarımız endişeleri sebebi ile bulundukları alandan ayrılmak istemiyorlar. Hastalarına ne kadar yakın olurlarsa onlara o kadar iyi hizmet edebileceklerini düşünüyorlar. Bu nedenle bizlerde ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinin önlerine bekleyen hasta yakınlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için düzenlemeler yaptık. Buralarda oluşturduğumuz minik kafeteryalarla hastalarımızın bu alandan ayrılmadan su, çay, kahve ve atıştırmalık gıdalar alabilmelerine imkân yaratarak bilimsel iletişim kurmaları için de internet imkânı sağladık” diyerek sözlerini tamamladı.

Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Koç’da Sağlık Bakanlığı’nın ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun istekleri doğrultusunda hızlı bir şekilde Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan ‘Yoğun bakım üniteleri ve ameliyathane önlerinde hasta yakını bilgilendirme sistemi’ projesinin önemine değindi. Hastalardan gelen şikâyet ve taleplerin dikkate alınarak böylesine önemli bir konunun üzerine gidildiğini ve güzel bir proje ile sorunun ortadan kaldırılmaya çalışıldığını vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Eğitim ve Araştırma hastanemizde başlattığımız projeden hızlı bir şekilde olumlu geri dönüşler almaya başladık. İnşallah bu projenin başarılı olması durumunda birliğimize bağlı tüm sağlık tesislerimizde projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.