1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hastane Ne Oldu?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hastane Ne Oldu?

A+A-

AK parti’nin iktidar dönemi yaklaşık 12 yılı buldu. Bu dönemde mutlaka artıları ve eksileri vardır. Artılarını da, eksilerini de akli selim insanlar görmektedir.
Konya her seçim döneminde AK partiye büyük destek oldu. Ancak Konya’nın eksikleri bir türlü bitirilmiyor. Buna da seyirci kalınıyor.
Mesela Konya’nın gelişmesine paralel olarak şu yıllardır dillendirilen çevre yolunda bir adım ilerleme yok.
Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri hummalı bir çalışma içinde. Büyükşehir Belediyesi kent merkezinde Adliye tramvay hattını son sürat yapmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra yeni stat inşaatı devam ediyor. Son noktaya gelindi. İlçe belediyeleri kaldırım, yol çalışmalarıyla ilgileniyor. Gerçi bazı bölgelerde ortalığı toz duman alıyor. Selçuklu öyle ama, yinede bir çalışma var.Ancak yukarıda da belirttiğim gibi çevre yolu inşaatıyla ilgili ses soluk yok. Yine şehir hastanesi de öyle. İnşaat yürüyor mu, duruyor mu belli değil.
AK parti 12 yıllık iktidarları döneminde Konya’nın ulaşımda, eğitimde, tarımda, enerjide, turizmde, üniversite sayısında ve sağlıkta büyük gelişmeler görülüyor. Bu inkar edilemez bir gerçek. Ancak eksiklerini de belirtmemiz lazım. Sıcak yaz günleri sonrasında kış gelecek, yollar trafiği çekmiyor. Bunun için bir proje üretiliyor mu?
Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne ait arazi üzerine yapılacak hastane için arsa tahsisinin ardından ihaleyi alacak firmanın hemen inşaata başlayacağını belirtilmişti. Konya Şehir Hastanesi, Başbakanımızın da girişimleriyle Bahri Dağdaş Enstitümüze ait yaklaşık bir milyon metrekare arsaya yapılması planlanan 420 yataklı Genel Hastane, 418 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olmak üzere toplam 838 yataklı Konya Entegre Sağlık Kampüsüdür. Devasa bir sağlık tesisi olan bu yatırım, 2 milyona yaklaşan nüfusu ile Konyamızın ve bölge illerinin sağlık hizmeti ihtiyacını, karşılayacaktır.
Yerleşke tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde tıbbi alanlarda 223 uzman ve pratisyen hekim, 502 hemşire ve ebe, 544 yardımcı sağlık personeli ile her gün yaklaşık 2800 vatandaşımıza modern koşullarda sağlık hizmeti verilirken diğer yanda, otel, kongre merkezi, çarşı, spor salonu gibi ticari alanlarla alışveriş ve rekreasyon ihtiyacını da karşılayacaktır. Şuanda Tarım Bakanlığımızdan talep edilen Bahri Dağdaş Enstitüsüne ait arsanın tahsisi ile ilgili işlemlerin bitmesine müteakip ihaleyi alacak firma inşaata hemen başlayacak denilmişti.Bu sözden sonra durumun ne olduğu da henüz belirgin değildir.
Konya’nın çevre yolu ile iç ana arterlerin genişlemesi lazım. Yol yapıyorum diye, ağaç katliamı yapılmamalıdır. Hastane inşaatı da aydınlığa kavuşturulup, sağlıkta iyi durumda olan kentimizde daha iyi duruma getirilmelidir.
Yazımızı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitirelim:
Cahille girme münakaşaya,
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
Ya da yazı k olur adabına…
 

Bu yazı toplam 219 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.