1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Hastanede Devam Eden Komşuluk
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Hastanede Devam Eden Komşuluk

A+A-

Çocukluk yıllarınız gözünüzün önünden geçerken hiç unutamadığınız arkadaşlarınız ve komşularınız gelir aklınıza. Bahçesinden kayısı aşırdığınız Hasan Dede, Cami dönüşü selamını almak için yolun kenarında beklediğiniz Şakir Amca, Bakkal Osman Amca, susadıkça küçük bahçesine girerek su içtiğiniz Sıdıkanım Teyze, evinin önünden geçerken elinize şeker ya da erik sıkıştıran Deli Dudu.
Saymakla bitiremezsiniz eskileri. Çocukluk yıllarında tanıdıklarınız ve anılarınız bir ömür peşinizden gelir. Bir de benim gibi 34 senedir aynı evde oturuyorsanız çocukluğunuzdan bu yana tanıdığınız komşularınızın ya hastaneye geçmiş olsun ziyaretine gidersiniz, ya da cenaze namazlarına gidersiniz. Aklınızda da her zaman geçmişteki anılar canlanır. “-Bir gün rahmetliyle” diye başlayan muhabbetleri mutlaka yaparız.

Geçtiğimiz haftasonu hastaneye gittim. Hasta ziyaretine. Bu aralar çok gider olduk hastane ziyaretlerine. Yıllardır komşuluk yaptığımız Zahide Nine ile Kamil Amca'yı ziyaret ettim bu haftasonu. Kamil Amca bizim apartmanda 1. katta oturur. Ramazan ayı geldi mi teraviden sonra evin önündeki kamelyada saatlerce oturur, çay içer, kuruyemiş yerdik. Bazen de ayaklarımız açılsın diye mahalleyi turlardık gecenin bir yarısı. Zahide Nine ise Kamil Amca'nın üst katında oturur. Evden pek dışarı çıkmaz. Eşi Osman Dede'nin camiye gidip gelirken yolunu gözlerdi
Kamil Amca ile Zahide Nene'yi ziyaret ettim geçtiğimiz haftasonu. Yıllarca komşuluk yapan bu iki güzel insanı ziyaret ettim. Yıllardır aynı apartmanda komşuluk yapan Kamil Amca ile Zahide Nine hastanede de tesadüfen yan yana odalarda yatıyorlar. Orada da komşu olmuşlar. İkisi de kanser hastası ve artık hastalıkları son evrelerinde. Damar yolundan mama ile besleniyorlar.
Komşuluk dedikte, Cenab-ı Hak buyuruyor; "...Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere ihsan ile muamele edin, iyi davranın..." (Nisa 4/36). Komşunun komşu üzerindeki hakkı, annenin evlatları üzerindeki hakkı gibidir. Anne ile evladın birbirlerini nasıl sevip saymaları, haklarına önem verip incitmemeleri gerekiyorsa, komşular da birbirlerini öyle sevip saymalı. Peygamber Efendimiz (s.a.v): "Komşu hakkına dikkat edin! Ben komşu hakkı konusunda Cebrail'den o kadar ısrarla ikaz aldım ki, neredeyse komşunun komşuya mirasçı olacağını dahi zannettim" buyurmuştur.

Komşuluk dedikte, akrabanızdan yakın olan komşularınız vardır. Akrabalarınızın, hatta eşinizin ve çocuklarınızın bilmediği sırlarınızı bilen komşularınız vardır. Akşam canınız sıkılınca “-Çayı yeni demledim hemen gel” dediğiniz komşularınız vardır. Pişirdiğiniz yemeği paylaştığınız, bir çay bardağı şeker için kapısını çaldığınız komşularınız vardır.
Komşuluk dedikte, hastalığınızda veya cenazenizde yemek yapıp gelen, çayınızı temizleyen ve bulaşığınızı yıkayan komşularınız vardır. Tatile giderken evinizin anahtarını bıraktığınız komşunuz vardır.
Atalarımızdan bizlere miras birçok atasözü vardır komşulukla ilgili. Ve Nasrettin Hoca'nın birçok fıkrasında komşuları ile ilgili hadiseleri dinleriz yıllardır.
Komşuluk dedikte. Hastanede yan yana odalarda yatan Kamil Amca ile Zahide Nine'yi ziyaret ettim haftasonu. Kamil Amca'nın başını koyduğu havludaki yazı dikkatimi çekti. “Karahayıt Hatırası” yazıyordu havlunun üzerinde. Eşi ve çocukları ile yıllar önce gittiği kaplıcadan hatıra olarak getirdiği hatıra havlu. Film şeridi gibi geçiyor komşuluk yıllarınız gözünüzün önünden.
Çocukluğuma dönüp yine Sıdıkanım Teyze’nin bahçesinden su içmeyi özledim. Şakir Amca ile selamlaşmayı, Hasan Dede’nin bahçesinden kayısı aşrmayı özledim. Komşularımızla birlikte yaptığımız pazar kahvaltılarını, Çumralı Teyze’nin yumuş buyurmasını özledim. İnanmazsınız ama, top oynarken gürültü yaptığımız için bizi kovalayan Cücük Miyase’yi bile özledim.
Komşuluk üzerine Abdullah Yaşar Erdoğan'ın şiiri komşunun ne olduğunu çok güzel özetliyor aslında:

Her anı görüşülüp, konuşulan olan,
Yaşamak zorlaşırmış, komşuluk olmadan,
Her bir dert ve elemde yardıma koşulan,
Başlı başına bir servet sayılır KOMŞU...Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.