1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hastanelerimiz
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hastanelerimiz

A+A-

Konyalı vatandaşlar hastaneye ulaşmakta sıkıntı çekiyor.
Numune hastanesinin yıkılması, inşaatının tamamlanamaması vatandaşları zor durumda bırakırken, bazı sıkıntılar kış aylarında daha da su yüzüne çıkmaktadır.
Bugün Numune Hastanesi ve Bey hekim Hastanesi Konya kent merkezine yaklaşık 18 Km. uzaklıkta. Güney kesimlerden bu hastaneye ulaşmak daha da uzamaktadır.
Tıp Fakülteleri hastanelerinde de durum aynı. Şehir merkezinde özel hastanelerin fark ücretleri vatandaşı ürkütüyor.Zaten zar- zor geçimini sağlayan emekliler ve dar galirli vatandaşlar “Bu kamu hastanelerin şehir dışında olması ve merkeze çok uzak olması adeta bizi özel hastanelere mahkum etmektedirler” demektedirler.
Vatandaşlar Özalkent’te bulunan Numune Hastanesi Özalkent Semt Polikliniği’ne ulaşım sıkıntısı yaşandığını, buraya dolmuş ve toplu ulaşım araçlarının, belediye otobüslerinin güzergâhının değişmesini ve seferlerinde sıklaştırılmasını istemektedirler.
KONYA Numune Hastanesi’nin Selçukluda bulunan Özalkent Semt Polikliniği’ne ulaşım sıkıntısı yaşandığı belirten vatandaşlar, bölgeden çalışan otobüslerin güzergâhlarının polikliniğe uzak olmasından şikayet ediyorlar.
Sağlıkta devrim yapıldığından bahsedilirken, vatandaşın ayağındaki hastanenin yıkılması, yeni hastane binasının kaplumbağa hızı ile devam etmesi vatandaşı çileden çıkartmaktadır.
Konya Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Sistemi’nde faaliyet gösteren 67, 52, 97, 63 ile 56, 49 ve 98 nolu otobüslerin, Numune Hastanesi Özalkent Semt Polikliniği’nin bulunduğu bölgenin çevresinden uzak mesafeyle geçtiğini belirten vatandaşlar. “67, 52, 97, 63 ile 56, 49 ve 98 nolu otobüslerle ulaşım sağlayanlar, yeni yapılan ve şuanda faaliyette olan Numune Hastanesi Özalkent Semt Polikliniği’ne gitmek istemeleri ve bu poliklinikten sağlık hizmeti almak istemeleri halinde uzaklık engeli ile karşılaşmaktadırlar. Bunun nedeni ise 67, 52, 97, 63 ile 56, 49 ve 98 nolu otobüs güzergâhının Numune Hastanesi Özalkent Semt Polikliniği’nin uzağından geçmesidir. En yakın durakta inmeleri halinde yürüme mesafesi oldukça fazladır. Hasta, çocuk ve engelliler için sorun oluşturmaktadır. Bu otobüs güzergâhlarında yapılacak ufak değişikliklerle, otobüslerin Numune Hastanesi Özalkent Semt Polikliniği’nin yakınından geçmesi sağlanarak bu sorun çözülebilir. Böylece yeni yapılan Numune Hastanesi Özalkent Semt Polikliniği’nden sağlık hizmeti alanların sayısı artmış olur. Bu polikliniğin ekonomik verimliliği artar ve 67, 52, 97, 63 ile 56, 49 ve 98 nolu otobüsleri kullananların da sağlık hizmetine ulaşmaları kolaylaştırılır. Kaldı ki, merkez hastanelerin dışında çok rütin tedavilerin dışında birçok rahatsızlıklar yine kent merkezi dışındaki hastanelere ihtiyaç görülmektedir.
Ulu padişahın dediği gibi “ Olmaya cihande bir nefes sıhhat gibi” yi düşünürsek vatandaşın sağlık problemi en iyi şekilde çözülmelidir. Kent merkezinde şu anda kamu hastanesi olarak sadece Doğum ve çocuk hastanesi bulunuyor. Günümüzde gripal enfeksiyon salgını var. Gördüğüm kadarıyla bu hastanede de yeterli yatak yok. Vatandaşın çocuğuna tedavi yapılabilmesi için adeta bir sıkıntı tünelinden geçmektedir.
Yazımı günümüze uygun bir fıkra ile bitirelim:
Yüzme hocası kızgın bir şekilde genç adama yaklaştı:
- Derhal çıkıp gidin buradan, suya çiş yaptığınızı gördüm.
- Ama bu işi ilk ve tek yapan ben değilim herhalde.
- Haklı olabilirsiniz ama ötekiler hiç değilse suyun içinde yapıyorlar; sizin gibi tramplen tahtasından sulara doğru değil.
Bu yazı toplam 319 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.