1. YAZARLAR

  2. Dilek Bülbül

  3. Havada Duran Taş: Hacer-i Muallak
Dilek Bülbül

Dilek Bülbül

Yazarın Tüm Yazıları >

Havada Duran Taş: Hacer-i Muallak

A+A-

Daha önceki haftalarda yazmış olduğum "Cennetten Gelen Taş Hacer'ül Esved" yazısında "hacer" kelimesinin Arapça'da "taş-kaya" anlamına geldiğine değinmiştim. İslami kültürle bağlantılı olarak Hacer-i Muallak taşı ise "asılı duran taş" manasına gelmektedir. Ayrıca; kurtuluş kayası, oyuk taşı gibi çeşitli isimlerle de anılmaktadır. Bugün Kubbet-üs Sahra diye bilinen mabedin içinde bulunmakla birlikte mabed bu devasa taşın etrafında yükselmiştir. Yani; taşın varlığı mabedin varlığından daha eskidir.
Hacer-i Muallak taşı sadece Müslümanlar tarafından değil; Yahudiler ve Hristiyanlar tarafından da kutsal kabul edilmektedir. Müslümanlar Hz. Muhammed (SAV)’in bu kaya parçası üzerinden miraca çıktığına inanırlar. Çünkü; peygamberin ayak bastığı kutsal yerlerdendir. Hristiyanlar Mesih’in bu kaya üzerinden tüm insanlığı tebliğe çağıracağına inanırlar. Yahudiler ise bugün bu taşın bulunduğu yerde eskiden Kudüs Tapınağı'nın (Süleyman Mabedi) bulunması dolayısıyla  buraya başlangıç kayası ismini vermiş ve kutsal kabul etmişlerdir.
Gelelim taşın havada asılı kalma meselesine Miraç gecesinde muallak taşı; Hz. Muhammed (SAV) ile birlikte göğe doğru yükselmeye başlamış ancak Hz. Muhammed’in “Dur” emri üzerine durmuş ve havada kalmıştır. Muallak taşı bir süre sonra ise kendiliğinden yere inmiştir. Hz. Muhammed israya çıkarken ve Mescid-i Aksa’da namaz kılmaya giderken bineği Burak’ı bu taşa bağlamıştır. Orta Çağ’da bu taşın havaya kalktığını ve havada durduğunu gördüğünü iddia eden birden çok Arap ve Yahudi yaşamıştır. Yine bir rivayete göre; Hz. Süleyman ölürken asasını önce bu taşa dayamış, ardından da son nefesini vermiştir. Bu esnada Hz. Süleyman’a saldıran kurt asayı ısırmış Hz. Süleyman yere düşmüştür. Süleyman’ın cinleri ise bu esnada korkup kaçmış; taşı yere koyamamışlardır. Bu yüzden de taş o dönemden beri havada asılı bir şekilde durmaktadır.
Kayanın iç kısmı yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve 4.5 metre x 4.5 metre boyutlarında boş bir mekandır. İçeriden tavana bakıldığında havada asılı izlenimi verir bundan dolayı Hacer-i Muallak olarak anılmaktadır.
Bu kayanın en geniş yeri 18 metre, en dar yeri ise 13.5 metredir. Bu kayanın içine on bir basamak merdivenle inilebilmektedir.
Taşın havada asılı durmasıyla ilgili tartışmaların yanı sıra buranın kutsal sayılmasının başka sebepleri de vardır. Gerek Hz.İsmail'in kurban edileceğinde bu taşın üzerine mübarek başının konulması gerekse peygamberimizin sakal-ı şerifinin burada bulunmasından dolayı Müslümanlar arasında mübarek sayılan mekanlar arasındadır.

 

Bu yazı toplam 51438 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar