1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. HAVUZLAR ŞEHİTLİĞİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

HAVUZLAR ŞEHİTLİĞİ

A+A-

       Cepheden tedaviye gönderilen ağır yaralı askerlerimizin Boğazdan Anadolu’ya geçirmek için bekletildikleri yerdir. Yolun sağındaki çeşme çok mutlu buluşmalara ve çok buruk vedalaşmalara şahit olmuş gazi bir çeşmedir. Anadolu’dan gelen koç yiğitler burada buluşur ve kimisi gazi, kimisi şehit olmak üzere ayrılırlardı buradan!

     Yüz başı Kemal Bey ve 14 arkadaşı askeri bu alanda yatmaktadır. Bu manada havuzlar şehitliği denmiştir buraya.

    SOĞANLI DERE ŞEHİTLİĞİNE. Bu şehitlerimize ve hususiyle keşif esnasında, vatan için canını veren şehit Yüzbaşı KEMAL BEY’İ rahmetle anıyoruz. Zira savaşın şiddet ve durumun vahametinden, bir ara Mehmetçiğin ric’at etmesini isteyenlere karşı çıkarak laf dinletemeyen bu yüzbaşımız, güzel sesli bir askere ezanı okutturur. Sonra da der ki;

    “ Kumandanlarım eğer ric’at ederseniz bir daha bu topraklarda bu sesi duyamayacaksınız” . Bu sözden çok hislenen komutanlar karar değiştirerek düşmana hücum kararı alır ve bilindiği gibi muvaffak olunur. Bu şehitlerimizi de rahmetle andıktan sonra SOĞANLI DERE ŞEHİTLİĞİNE. Ve oradan ŞAHİN DERE ŞEHİDLİĞİ’ni ziyaret.

        Kazım Kara Bekir’in 14, Tümen ile Fransızlara karşı savunduğu önemli bir noktadır. Bu dere içinde birde Sahra Hasta hanesi bulunduğu söylenmektedir. Burada sembolik şehitlik var ise de gerçek şehitliğimizde mevcuttur. Bu istikamet de en meşhur dereler; Soğan dere, Şahin Dere, kuru dere ve kereviz dereleridir.

     Bu şehit dedelerimize de Fatihalar ve ihlâslar göndererek, harbin en kritik noktalarından biri olan ALÇITEPE’ YE geliyoruz. Burası çok kritik bir noktadır ki, düşmanın burayı ele geçirmek için verdiği zayiatı belki başka cephelerde vermemiştir.(devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.