1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Hayallerimizi Gerçekleştirenlerden Allah Razı Olsun
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayallerimizi Gerçekleştirenlerden Allah Razı Olsun

A+A-

Çocukluğu dağ köylerinde geçen her insanın hayali her zaman göklerle, bulutlarla, dağlarla, kartallarla, kekliklerle, ceylanlarla kesişir. Torosların doruklarında bulunan yalçın kayaların zirvelerinde yuva yapan kartalların, kasırga gibi yaylalar üzerinde esmesi, yüksek kayaların eteklerinde yaşayan ceylanların sarp yamaçlarda keklik gibi sekmesi, kekliklerin dağlardan dağlara bulut gibi süzülmeleri “dağ çocuklarının” hayal dünyasında unutulmaz bir yer tutar. Bu nedenle her dağlı kartal gibi uçmak, ceylan gibi sekmek, keklik gibi süzülmek ister ömrü buyunca.
2 Nisan Salı günü saat 11.30’da uçağa biner gibi bindik YHT’ye. Bilette Eskişehir’e 13.30 da varacağımız yazıyordu. Saat tam 11,30 da hareket etti Bozkır Kartalı! Önümüzdeki ekrandan takip etmeye başladık Bozkır Borasının hızını: 50, 60, 90…150, 190, 220, 258…
Konya- Eskişehir arasındaki uçsuz bucaksız tabiat, yeşil ve kahverengi tonların ağır bastığı bir tablo gibi uzanıyordu sağımızda solumuzda. İşte bir dağlı çocuğun yıllardır kurduğu hayaller gerçekleşiyordu. Bizler, yani Âdemin (as)neslinden, Hz, Muhammed’in (sav)ümmetinden, Türk Milletinden, T.C vatandaşı, Konyalı, kadınlı, erkekli, çoluk, çocuk 420 kişi, miladi 2013 yılının 2 Nisan salı günü; bir zamanlar hızına özendiğimiz kuşlar gibi (Gibi eksik kalır.) onlardan daha hızlı, süzülüşüne özendiğimiz keklikler gibi(Gibi eksik kalır) ondan daha yumuşak, sekişine özendiğimiz ceylan gibi (Gibi eksik kalır) ondan daha atak, bir şekilde, uçuyor, sekiyor, süzülüyorduk yeşil tarlaların mor tepelerin arasından…
Her şey çok güzeldi yolculuk boyunca. Temiz, geniş, yumuşak, sarsmayan koltuklar, aydınlık, ferah, koridorları geniş bir vagon, sakin, sessiz, hızlı, güvenli bir tren. En çok korktuğum şey de olmadı Allah şükür. İçki içme eylemi de görmedim vagonumuzda hem giderken hem gelirken. Allahın insanlara verdiği akıl sayesinde yapılan bu vasıtanın içinde eğer böyle bir uygulama varsa, akla en büyük zararı veren ve Allah tarafından yasaklanan bu uygulama bir daha gözden geçirilmeli yetkililerce. 1 saat 45 dakikalık bir yolculukta insanlar içki içmese ne olur sanki!
Eskişehir’e planlanan saatten 15 dakika önce vardık. Porsuk çayı, Kurşunlu Külliyesi, Reşadiye Cami, Çarşı Cami, Odun Pazarı… Yürüyerek gezebildiğimiz yerler için söylüyorum, sakin ve huzurlu bir şehir, Eskişehir. Trafik fena değildi bizim gezdiğimiz saatlerde, gezdiğimiz bölgelerde. Gezdiğim müddetçe caddelerde, yollarda, kavga, gürültü tartışma, bağrışma görmedim. Dikkatimi çeken birkaç olumsuz hususu sizlerle paylaşmak istiyorum: Uçakların gürültüsü, Porsuk Çayının bulanıklığı. Porsuk Çayının orijinal rengimi öyle yoksa şehir mi kirletiyor bilmem, ama pırıl pırıl değil porsuk.
Allahın şu işine bakın ki Türkiye’yi, YHT gibi çağdaş, ileri modern bir vasıta ile, bir zamanlar kendilerini “ilerici,” “Avrupacı”, “modern” ,“ bu ülkenin sahibi” sanıp dindar insanları “çağ dışı” , “gerici”, “yenilik düşmanı” gibi lanse eden insanlar değil; tam tersi bu sıfatlarla haksız yere yaftaladıkları insanların oluşturduğu bir iktidar tanıştırdı. Bu durum, tarihin büyük ironilerden biri bence! Saat 11,30 da Konya’dan çıkıp Eskişehir’i altı saat gezip, oradan 20,30 da tekrar bindiğiniz vasıta ile 22,15 de rahat, huzurlu, güvenli bir yolculuktan sonra Konya’ya ulaşıp, istasyona bıraktığınız özel arabanızla 22,30 da evinize kavuşup orada çay içmek, bir hayal değil bir gerçek.
Çocukluk hayallerimi gerçekleştirenlerden Allah razı olsun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.