1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. HAYAT HER GEÇEN GÜN EKSİLEREK DEVAM EDİYOR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYAT HER GEÇEN GÜN EKSİLEREK DEVAM EDİYOR

A+A-

Neden değişti karşıki dağlar? Durun, yoksa değişen insanlık mı? Başka güzel öterdi bülbüller, başka güzel yankılanırdı ezanlar… Sahi o sabahki horozun ötüşü nereye kayboldu?

O güzel insanlar, menfaatsiz, duygu yüklü, sevecen insanlarımız nereye kayboldu?

Onları da mı dünyalık mal mülk uğrunda kaybettik?

Empatinin sınırlarını zorlayan kardeşlik ve kaynaşma duygularımız nerede?

Hakikaten dostluk nasıl bir şeydi?

Paylaşmak nasıl bir duygu idi?

Neyin peşindeyiz? Dünyayı elinize verseler çokta uzak olmayan günü geldiğinde bedeninizin elektriğini sağlayan ruhunuzu bir güç çekiverip alacak. Nitekim onunda ne zaman olacağı belli değil. Merhum Akif’in milli marşımızda ki ifadesinde geçen kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın.

Düne kadar sade vatandaşın 10 tane araba alabileceği arabasıyla fink atarken emri hak tecelli edince bir anda yerin altına giren ve hesap âlemine kanat çırpan onca insanda mı ibret olmuyor?

Trilyonlarla boğuşan Sakıp Sabancı nerede?

Dünya saltanatında sınırları zorlayan Vehbi Koç nerede?

Orhan Veli Kanık gibi ünlü bir edebiyatçımızı bilmeyeniniz yoktur. 1950 yılında, 36 yaşında hayata veda eden Orhan Veli, bir haftalığına geldiği Ankara'da belediyenin kazdığı bir çukura düşerek başından hafifçe yaralanmış ancak bunu önemsemeyerek iki gün sonra İstanbul'a geri dönmüştü. Olaydan dört gün sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Beyin kanaması sonucu girdiği komadan çıkamayarak Cerrahpaşa Hastanesi'nde hayata veda etti.

Otuz beş yaş şiiriyle bilinen Cahit Sıtkı Tarancı’yı bilirsiniz. Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri'nin en önemli isimlerinden Tarancı, 1951 yılında evlendikten birkaç yıl sonra geçirdiği bir kriz sonucu felç geçirmiş ve devlet tarafından Viyana'ya götürülmüştü. Tarancı Viyana'da iyileşememiş, 1956 yılında, 43 yaşında hayata veda etmiştir. Yani kendi yazdığı otuz beş yaş şiirine göre henüz yolun ortasını az geçe gözlerini bu dünyaya yumdu.

Gençlerimizin ibret alması için yakın tarihlilerden de örnek ister misiniz?

Barış Akarsu, 29 Haziran 2007'de, 28. doğum gününde Bodrum-Torba Kavşağı'nda geçirdiği trafik kazası sonucu hayata veda etti.

Hatırlarsınız! Henüz 36 yaşındayken hayata gözlerini yuman Defne Joy Foster astım hastasıydı. Kullandığı ilaçlarla alkol birleşince ilaçlarının yan etkileri ölümcül oldu.

Bilirsiniz, Laz müzisyenimiz vardı bir zamanlar… Kazım Koyuncu… 2005 yılında, henüz 33 yaşındayken akciğer kanserinden vefat etti.

Örnekler daha çoğaltılabilir.

İnanın düşündüğünüz zaman güzel olanın insanlara yararlı olmak ve hayır dua almak olduğunu anlıyorsunuz.

Baki’nin o meşhur ifadesinin geçtiği şiiri bilir misiniz?

Haydin bir okuyalım!

Zülf-i siyahı saye-i perr-i hüma imiş

İklim-i hüsne anun içün padişah imiş

Bir secde ile kıldı ruh-i aftabı zer

Hak-i Cenab-ı dost aceb kimya imiş

Avazayi bu âleme Davud gibi sal

Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş

Görmez cihanı gözlerimiz yarı görmese

Mir‘at-ı hüsni var ise âlem-nüma imiş

Zülfün esiri baki-i biçare dostum

Bir mübtela-yı bend-i kemendi bela imiş

Evet, dostlar, aslında bu kubbede kalan en güzel şey, hoş bir sada bırakabilmekti. Ama artık onu başaramıyoruz. Bencilliğin damarlarımızdan seller gibi aktığı bu günümüzde kaybolan değerlerin çöplüğünde her geçen gün yok olup gidiyoruz. Kimsenin ömür deryasında ki süresinden haberi yok. Her çocuk, genç olmayı ve yaşlanmayı planlıyor. Her genç yaşlanıp, işe güce karışmayı, evlenip barklanmayı hesap ediyor.

Her yaşlı ömür deryasının sonuna geldiğini kabullenmiyor. O da büyük bir hırsla bu dünyanın yalanına kapılıp gidiyor.

Nice insanlar tanıyorum. Yaşı seksenlerde ama dünyalık menfaat için olanca çabasıyla birilerini üzmeye ve onları ezmeye vaktini heder ediyor.

Al kardeş! Dünya senin olsun. Malının insana hem bu dünya hayatında hem de ahiret hayatında ayrıcalık yaratmadığını anlaman için daha ne gibi bir ibret lazım.

İbret olarak ölüm varken!

 

Bu yazı toplam 710 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.