1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. HAYAT İŞTE BUNLARIN TOPLAMI
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYAT İŞTE BUNLARIN TOPLAMI

A+A-

Hz Adem (as) Atamızdan bu güne dek bu aleme, gelip giden ve kıyamete kadar da gelip gidecek olan hiçbir insan ve hiç bir şey kendi isteğiyle ve kendi arzusu ile yapmadı bu işi. Yaratılmışların en üstünü ve  mahlukatın efendisi olan insanlar dahi; “ Rabbimiz! Bizi, falan dönemde filan mekânda, falan anne ve babadan, falan kardeşler ve falan akrabalarla yarat…” Diyerek kendini, zamanını ve çevresini sipariş vermemiştir.”  “ Ben erkek olayım, boyum şöyle, huyum böyle olsun. Saç rengim siyah, göz rengim ela olsun. Çalışkan, dürüst, sağlıklı, zeki, sıhhatli, güçlü, kuvvetli, sözü dinlenen, mert, yiğit… Biri olayım. Şu özellikleri taşıyan bir eş ile evleneyim. İki kızım, iki oğlum, şu kadar torunum olsun. Onlar da şöyle şöyle olsunlar, 80 sene yaşayayım. Ve ılık bir mayıs öğlesinde, falan gün, falan yer de öleyim ve cennetine gideyim…” Dememiştir, diyemez, diyemeyecek de. Çünkü halikuzülcelal, olan ve her şeyin (zamanın, mekanın, ezelin ebedin, dünyanın ahiretin…) sahibi olan Allah, böyle dizayn etmemiş hayatı ve mematı, dünyayı ve ahireti, ezeli ve ebedi, kazayı ve kaderi…
Biz Mü’minler şöyle inanırız;” Hiçbir şey yok iken O (cc) vardı. O Allah, doğmamış ve doğrulmamıştır. Allah’ımızın, başlangıcı ve sonu yoktur. 99 isimle muttasıf olan Allah’ımızın gücüne, kudretine, ilmine, sınır çizilemez. Biz onun zatı ile ilgili hiçbir şey bilemeyiz. O (cc) yarattıklarından hiçbir şeye benzemez. Biz, O’nu nasıl hayal edersek edelim O, bizim hayalimizden farklıdır. Biz O’nu değil, ancak O’nun yarattıklarını (kâinat ve içindekiler, insan ve diğer mahlûkat, doğum ve ölüm, dünya ve felekler ve gezegenler ve galaksiler… ) görebilir ve algıyabiliriz.
O (CC) Varlığın ve hayatın, ölümün ve sonrasının, gördüğün, göremediğin, bildiğin bilemediğin, hayal ettiğin hayal edemediğin,  ezelin ve ebedin, cennetin ve cehennemin, canlı cansız, bu dünyada ve sonsuz olan öbür âlemde… Ne varsa hepsinin yaratıcısı ve sahibi olandır.
Hayat dediğimiz şey, işte bu sonsuz zaman içinde,  büyüklüğünü aklımızla kavrayamadığımız mekânlardan biri olan kâinatın, çok küçük bir üyesi olan dünyada geçirdiğimiz zaman dilimidir.(dünya Kainatın, kainat Arşın, Arş ise kürsün zerresi kadarmış…) 
Gün, hafta, ay, yıl, asır… Bir milyar yıl, bir katrilyon yıl… Bunların ezel ve ebed arasındaki zamana göre büyüklüğü, uzunluğu  o kadar küçük ki... Dünya, gezegenler, samanyolları galaksiler, Arş, Kürs… Bunların ebatları Rabbimizin yarattığı mekana göre o kadar az ki.
İşte bu minnacık zaman diliminde, işte bu minnacık mekan da maddi varlığı ve süresi iğne ucu kadar olmayan, lakin Allah’ımız tarafından kendine verilen vazife ve değer açısından tüm bu varlıklardan büyük ve değerli olan insanın, kendisine ezelde takdir edilen zaman dilimi süresince dünyada yaşadıklarına hayat diyoruz.  Doğumla başlayan ölümle biten, hüzün, sevinç, kar, zarar, kavga, barış, çocukluk, gençlik, yaşlılık, kız erkek, yeme içme, barınma, giyinme. Bunlar oluşturur hayat dediğimiz olguyu. Hayat kıymetli, ömür kısa, imtihan pek büyük.
Haytamızı bu bilinç ve çerçevede yaşamayı Rabbim cümlemize nasip etsin. Son durağımız cennet olsun. Âmin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.