1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Hayat Öyle Hızlı Değişiyor ki
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat Öyle Hızlı Değişiyor ki

A+A-

Çocukluğumun geçtiği köyümüzde aklığımın erdiği ilk yıllarda köye ayda bazen haftada bir kamyon gelirdi. Bu devasa aracın köye gelmesi (devasa dediysem 5-6 tonluk bir kamyondu) biz çocuklar için bir bayramdı. Köyün o dar o yokuş o tümsekli yollarında bir dev gibi bağıra bağıra ilerleyen bu araç bizler için hem korkunç hem de seyri kaçırılmayacak muhteşem bir varlıktı. Ona hükmeden şoför ise biz çocukların gözünde imrenilen bir kahraman büyüdüğümüzde kendisi gibi olmak istediğimiz bir idoldü. Köyden Konya’ya göçünce, bu devlerin büyüklerini, yenilerini ( tır, otobüs) görünce 12 yaşlarımıza kadar “bundan büyüğü, bundan güçlüsü, bundan muhteşemi” olamaz dediğimiz kahramanımız ölüyordu.

Kendime ait ilk araç eski, 2. El külüstür bir bir bisikletti. Onu sürmeyi öğrendiğim gün kendimi zaloğlu rüstem sanıyordum. Gerçi biz köylü çocukları eşeğe ata binmeyi çok küçükken öğrenirdik. Lakin bunlar (yani bisiklet motosiklet, araba…) canlı bir varlık değil makina idiler. Bisikletten sonra sırası ile mobylet, üç tekerlekli motor deneyimlerimiz oldu. Önceleri köyden şehre kamyonla gelen bizler için Konya’dan Karaman’a lüks bir otobüsle gitmek bir sınıf atlama duygusu yarattı. Sonra tren sonra mitingler için geldiğimiz İstanbul’da vapur…

2000 li yıllara kadar Türk insanının yüzde doksan beşi için Uçak bir hayal bir rüya bile değildi. Almancılarımız bile Avrupa’dan Türkiye’ye gelirken uçağa pahalı olduğu için binemezlerdi. Gün soldu devran döndü. 2002 den sonra oluşan istikrar ve tek parti hükümetleri döneminde, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleşen gelişmeler neticesinde bu gün Uçak Hızlı tren bir arabya sahip olma vatandaş için olağan hale geldi. Bu büyük değişimi yaşayan bizim nesil için bütün bunlar adeta bir rüya. 7-8 yaşlarında iken köye gelen kamyonu hayranlıkla seyreden ben, bu gün (miladi 2017, hicri 1438) yılında Konya’dan bir hafta önce, kredi kartımla internetten, Konya’dan İstanbul’a, geri İstanbul’dan Konya’ya uçak biletimi alıyorum. Özel Arabamla hava alanına gidiyor oradan bir saatte İstanbul’a varıyorum. Hava alanından özel araba ile alınıp, akrabalarıma ulaşıyorum. Allah izin verirse yarın (bu yazıyı Salı ikindi sularında İstanbul Göktürk’te yazıyorum) tersini yapacağım. Yani yakınlarımdan birinin özel arabası ile hava alanına gidecek, oradan uçağa binecek, bir saat sonra Konya’ya varacak, hava alanına gelen oğlum beni kendi arabamızla alacak, (Allah izin verirse)evime vasıl olacağım. Bir insan ömrüne sığan bu inanılmaz değişimin farkına varmak, bize bu nimetleri veren Rab’ımıza şükretmek, millete bu hizmetlerin gelmesi için çalışan herkese yöneticilere, (siyasetçi bürokrat farketmez) çalışanlara( mühendis, teknik eleman, müteahhit,…) teşekkür etmek, milletimize de dua etmek her akıllı, her vefalı, her muhakeme sahibi insanın namus borcudur.

Göktürk Meydanında yan yana kurulan EVET - HAYIR çadırlarında insanımız sakin, vakur kendi görüşlerini rahatça vatandaşa ulaştırabiliyorsa, Göktürk'ün lüks ve gösterişli evlerinin önlerinde, Kemerburgaz’ın caddelerinde , Yavuz Sultan Selim, Fatih, 15 Temmuz Şehitler köprüsünden yüzbinlerce lüks ve pahalı arabalar biteviye akıyorsa, hepimizin bu vatana, bu millete, bu devlete şükran borcumuz var. Etrafımızda yanan büyük ateşe rağmen, tasmalıların (terör örgütlerini kast ediyorum) sahiplerinin emri ile döktükleri kanlara, yaptıkları bozgunculuğa rağmen milletimizin büyük dirayeti ve basireti ile dimdik ayakta durmamız, şükredilmesi gereken çok büyük nimet. Evetçisi hayırcısı, sağcısı solcusu, köylüsü şehirlisi, zengini fakiri… Millet olmanın, vatandaş olmanın, yurttaş olmanın şuuruyla hareket edip, tarihteki gibi, devletimiz inşanını, gücünü şu zalim devranda yine yukarılara çıkarmalı, adalet sancağını yine cihan burçlarına dikmeliyiz. Milletimiz var olsun huzurumuz daim olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.