1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. HAYATI ANLAYANINIZ VARMI…!
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYATI ANLAYANINIZ VARMI…!

A+A-

“Yeni bir şey öğrenmeden geçirdiğim bir günde, benim için güneşin doğma sında bir hayır yoktur.” Mevlânâ
Hayat, bir heyecan yumağıdır. Bırakın hayatın içinde yaşadıklarımızı, haya tın bizatihî kendisi bile başlı başına bir heyecandır. Hayat, her daim bir şeyler der. Çıplaktır, gerçektir, göz önündedir her şey. 
Hayat, görene değer de geçer. Hayat, Allah’ın en büyük bir mucizesi. “Hayat sebebiyle karınca küreden büyük olur.” Neden? Çünkü kürede, yani dünyada olmayan ne varsa hayatta vardır. Hayatta olanlar ise, dünyada yoktur. 
Hayat, bir şeyi her şey yapar. Kimini konuşturur, kimine çiçekler açtırır, kimine bir çift kanat verip havada uçurur, kimini yerde yürütür, kimini süründürür. Hayat, göreni, seyredeni heyecanlandırır. Hâsılı, hayatta hayret mevzuu olmayacak hiçbir şey yoktur. 
“Hayatta sizi ne heyecanlandırır?” diye sorun bakalım yakınlarınıza. Aldığı nız cevapları da bir kenara not etmeyi unutmayın. Bu soruyu, bu sabah önce kendime sordum. Yazılanlar da zaten, çocukluğumda yaşadığım o masum anlardan bazılarını hatırlama ibadetidir. 
Her bahçede, her yerde, her devirde bu böyle. Kudret bir, fiil bir, öyleyse yapan bir, Allah bir. Yemyeşil bir sapın ortasından, içi süt dolu bu incileri çıkaran kim ise, ağzımızdaki süt dişlerini de çıkaran O’dur. İncecik bir etin içinden kemik bitirip büyüten, diş çıkaran Rabbim, hayranım sanatına… Maşaallah. İnci gibi dişleri damağıma dizen de sensin, mısırın tanelerini gayet estetik bir düzen içinde yaratıp gözlere gösteren de sensin.
Beni gören, beni seven, beni düşünen bir Rabbin hediyesidir her nimet. Ondan bilirim, ondan kabul ederim. Çünkü nimet güzeldir, hayat güzeldir. Hayatı veren ve yaratan güzeldir. Hayat insanı heyecanlandırır. Heyecanını yitirmiş bir insan, taça atılmış top gibidir. Hayatın içinde değil, dışındadır. Heyecan, insanı kendine getirir, hayata sokar. Yeniden başlatır, yeni baştan yaşatır hayatı.
Serçe parmağımızın yarısı kadar, incecik bir sapta bembeyaz bir gülü açtıran, içimizi ferahlatan kokusunu katmayı da unutmayan, bütün bu harika işleri yapan kimdir? Sormaz mı insan, heyecanlanmaz mı hiç? Tabiat doğa deyip de heyecanınızı öldürmeyin sakın. Yaratılmış ne varsa büyük küçük hepsi O’nun, herşey Allah’ın.
Gülü gören ama o gül gibi yüzde Allah’ın cemâlini görmeyen, seyredeme yen insanın heyecanı ölüdür, hayatı sönüktür. Bir gülün açılışını seyretmek, hayatı bize güldürür. Rabbimiz gül gibi bir yüzle, bizi güllerle güldürür, her zaman heyecanlandırır.
Hayat baştan sona bir heyecan yumağıdır. Hayat bu kadar göz önündey ken yine de perdelidir. Mucize arayana yok yok. Göz ile değil, kalp ile bakan görecektir. Gözlerinin önündeki perdeyi aralamayanlar ise, hiçbir şey göremeyenlerdir….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.