1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hayatınızı stresle karartmayın
Hayatınızı stresle karartmayın

Hayatınızı stresle karartmayın

Sistem Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Özcan Aladağ, Türkiye’de öğrencilere yüklenen ciddi bir sınav yükünün olduğunu ve bu sınavların öğrencilerin hayattaki rotasını çizdiğini söyledi. Uzman Pedagog İshak Orhan ise, sınavsız bir hayatın olmadığını ve he

A+A-

TEOG, YGS, LYS, KPSS derken öğrencinin hayatı hep sınavlarla geçiyor. Öğrencinin içinde bulunduğu sistemde her yıl farklı sınavlara girmesi ve bu sınavların hayatına yön vermesi, psikolojik olarak öğrencilerin kaygılanmasına ve korkmasına neden olabiliyor. Öğrencilerin sınav olacakları zaman kaygılanması ve korkuya kapılması başarısız olmalarına neden oluyor. Bildikleri soruları cevaplayamama ve aşırı stres yaparak zamanı yetiştirememe gibi konular, öğrencilerin en çok mustarip olduğu konuların başında geliyor. Uzman Pedagog İshak Orhan, kaygıyla başa çıkmanın iki yolu olduğunu, bunların düşünsel ve bedeni kontrol altına alma olduğunu söyledi.

VERİMLİ ÇALIŞMA KAYGIYI AZALTIR
Sınav kaygılarından ve stresten uzak durmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Uzman Pedagog İshak Orhan, kaygının temel sebebinin konu eksikliği olduğunu ve bu yüzden öğrencinin kaygılandığını ifade etti. Sınavlardan korkulmaması gerektiğine vurgu yapan Orhan, rekabete dayalı çalışma değil, kendi eksikliklerine odaklanarak ders çalışılması gerektiğini kaydetti. Orhan, sınavların ölüm kalım olmadığını söyleyerek şunları söyledi: “Yaşam, sizin için sürekli değişen ve gelişen süreçtir. Bu süreçte başarı kadar başarısızlıklar da olacaktır. Başarısızlıkların tüm yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin. Sürekli başarılı olma, üstün olma, yenme çabası içerisinde olmayın. Öncelikle düzenli ve yeterli beslenmeniz gerekir. Spor yapmaya zaman ayırın. Bedensel durumunuza göre fiziki egzersizler yapın. Bu sizin rahatlamanızı ve daha verimli bir sınav geçirmenizi sağlar.”

OLUMLU DÜŞÜNÜN
Kaygıyı azaltmak için sınav hakkında olumlu düşünülmesi gerektiğini belirten Orhan, “Sınavdan önce zihninizde geçmişteki başarısızlıklarınızı değil başarılarınızı düşünün. Kendinize güvenin” dedi. Sınav bilgilerin ölçülmesidir, kişiliğin değil diyen Orhan, sözlerine şöyle devam etti: “Yapamayacağım, başaramayacağım şeklindeki düşüncelerden kurtulun. Bu düşünceler sınavı baştan kaybetmenize neden olur. Derin nefes alarak rahatlamaya çalışın. Sınav stresine yakalanmamak için zamanınızı planlayın, amaçlı çalışın. Sorunun zorluk derecesine bakarak moralinizi bozmayın, zor sorularda takılıp kalmayın.”

HAYATINIZI ŞEKİLLENDİRİYOR
Türkiye’de ciddi bir sınav yükünün olduğunu ve bu sınavların insanın hayatına yön verdiğini belirten Sistem Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Özcan Aladağ, hayatımızın bir parçası olan bu sınavları iyi tanıma gerektiğini söyledi. Sınav stresi yüzünden öğrencilerin başarılı olamadıklarını ifade eden Aladağ, sınavlara yüklenen anlamın yüksek olması stres ve heyecana neden oluyor dedi. Aladağ, sınav stresini ortaya çıkaran nedenler arasında ailenin yüksek başarı beklentisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sınav stresini ortaya çıkaran sebeplerin başında ailelerin yüksek başarı beklentisidir. Hem aile hem de öğrenci kendi potansiyelini bilmeli ve ona göre bir hedef koymalıdır. Yüksek başarıya ulaşamayan öğrencilerde kendine olan güven duygusu azalmasına neden oluyor. Bu yüzden ulaşılabilir ve makul hedeflerin konulması ve ona göre hareket edilmesi gerekiyor. Çevresel faktörlerde etkili oluyor. Toplumun sınavlara bakış açısı, sınavlardan beklentisi, öğrencilerin kendi aralarındaki konuşmalar kaygıyı arttırıyor. Sınav kaygısı ortaya çıkaran bir başka unsur ise öğrencilerin kendilerini başka öğrencilerle kıyaslamasıdır. Ailelerinde kendi çocuklarını başka ailenin çocuklarıyla karşılaştırması kaygıyı arttırarak başarısızlığa neden olabiliyor.”

KONTROL ALTINA ALINMALI
Öğrencilerin mutlaka sınavla ilgili kaygıları olmalı ama bu kaygı kontrol edilebilir ve makul seviyelerde olması gerekiyor diyen Aladağ, “Öğrencilerin bu kaygıları minimuma indirebilmeleri için öncelikle girecekleri sınavları iyi tanımaları gerekiyor. Bu sınavdan başarılı olmak için neler yapılabilir, bu sınavda neler soruluyor gibi soruları iyi analiz ederek çalışması gerekiyor. Başarabilmek için hedef konulmalı ama bu hedefler ulaşılabilir olmalı. Yüksek başarı beklenilirse başarısızlıkla sonuçlanabilir. Korku ve kaygı arasındaki farkı anlamaları lazım. Sınavdan korkulmaz, kaygılanır. Sakın korkuyla kaygıyı birbirine karıştırmayın” diye konuştu./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.