1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Hayatla aranızdaki zaman farkını kapatın”
“Hayatla aranızdaki zaman farkını kapatın”

“Hayatla aranızdaki zaman farkını kapatın”

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen Konya Kitap Günleri kapılarını kitapseverlere açtı. 

A+A-

Konya Kitap Günleri’nin en çok ilgi gören söyleşilerinden biri de uzun yıllar uyku ve uyanıklık üzerine bilimsel çalışmaları bulunan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Selvi’nin Malazgirt Salonu’nda gerçekleşen “Uyku ve Sosyal Jetlag” başlıklı söyleşisi oldu. Söyleşinin moderatörlüğünü deneyimli spiker ve moderatör Fethi Çağıl yaptı. Şehir dışından da katılımın olduğu söyleşiyi ulusal ve yerel basın yakından takip etti. 

“Uyku Şifa Uykusuzluk Zehirdir”
Uyku nedir? Sorusuyla başlayan söyleşide Selvi; “hayatımızın yaklaşık 3’te 1’i uykuda geçiyor. Uykunun işlevlerine dair bilimsel çalışmalar son yıllarda artış gösterdi. Uykunun günlük hayatın önemli bir parçası ve bir faaliyeti olduğunu vurgulayan Selvi, Toplumun genelde uyku düzeni ve uyku hijyenine pek dikkat etmediğini vurgulayan Selvi, “uykunun şifa uykusuzluğun zehir” olduğunun farkına varılmasının pek çok sorunu çözeceğini söyledi. 

“Her Şeyde Bir Ritim Var”
Ana hatlarıyla gökyüzüne, yeryüzüne, bitkilere, hayvanlara ve insana bakıldığında bir ritim, ahenk olduğunu söyleyen Selvi, bitkiler, hayvanlar ve insanın doğal ritminin aydınlık ve karanlığa göre oluştuğunu ifade etti. “Özellikle hız ve haz çağı olarak ta adlandırılan 21. Yüzyılda yavaş yavaş doğal olan şeylerin yerini yapay şeyler almaya başladı. Özellikle ampulün icadından sonra doğal aydınlığın yerini usul usul yapay aydınlığa bırakması insanın doğal olan ritmini bozmaya başladı.”  diyen Selvi, bu durumun genelde gözden kaçtığını ve ritimlerin bozularak fizyolojik anlamda insanın kaos yaşamaya başladığını ama doğal ritme dönüşün mümkün olduğunu ve kaosun yerini tekrar düzenin alabileceğini vurgulaması dikkat çekti

“Düzenli Uyku Kapitalizme Atılan Yumruktur”
Uykunun kişiye özel olduğunun altını çizen Selvi; “Genetik olarak az uykuya ihtiyacı olanlara özenerek az uyumaya kalkmayın. Uykusuzluk dürtüsel davranışları artırır ve kaos meydana getirir. Kaos sağlığımızı bozar, sosyal ilişkilerimizi bozar ve kişi kontrolsüz alışveriş yaparak hesabını kitabını bilmez hale gelebilir.” diyerek özellikle kapitalizm ve 7/24 sisteminin dezavantajlarından bahsetti. Tavukların biyolojik saatleriyle oynayarak 24 saati tavuklara 48 saat gibi yaşatan ve bir tavuktan 2 yumurta alındığı ifade ederek “Unutmayın düzenli uyku kapitalizme atılan sıkı bir yumruktur” ifadesi kitapseverler tarafından alkışlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.