1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. HAYIRLI OLSUN
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYIRLI OLSUN

A+A-

Bugün  Milli Eğitim camiası, yarınlarımızı teslim edeceğimiz çocuklarımız yeni eğitim-öğretim yılına merhaba dedi. Önce hayırlı olsun diyelim. Gerek öğretmenlerimize, gerekse öğrencilerimize başarılar dileyelim. Allah onların, velilerimizin yardımcısı olsun.

Her olumsuzluk sonunda işi eğitime bırakırız.

Bunun nedeni eğitim düzenimizdir.  Eğitim sisteminin adı ‘Milli Eğitim’ ama bizim milli eğitim adeta milli eğitim halinde. Her gelenin parmak atmasıyla adeta yaz –boz tahtasıdır. Bir türlü şu milli eğitimi “MİLLİ” hale getiremedik.

Bu yıl ilkokula ve ortaokula başlayan çocuklarımız uyum sağlansın diye bir hafta erken okula merhaba dedi. İnşallah başarılı olmuştur.

Bir haftadır çocuklarımızı okula hazırladık. Eksiğini gediğini bütçemize göre tamamladık. Kalanları öğretmenlerin talimatıyla hazırlayacağız. Şimdi çocuklarınızı  okula göndermeye hazırlanıyorsunuz... İlk sınıftan son sınıfa sanırım herkeste bir heyecan vardır.

Şimdi size şaşırtıcı bir haber vereyim.  Burada Eşek Adası’nda eğitim ve öğretim 11 Eylül’de başladı.

 Aydın Eşek Adası'nda,  inşa edilen Yunan İlkokulu ve Lisesi'nde, yeni eğitim yılı törenle açıldı. Hem de papaz efendinin yaptığı ayinle. Yunanistan’ın işgal ettiği Aydın ilimizin Eşek Adası'na oldukça modern bir ilkokul ve lise binası inşa etti. Basketbol sahasının da olduğu okul bahçesine Yunanistan bayrağını da dikti.Aydın Eşek Adası'ndaki Yunan İlkokulu'nda 5 öğrenci, Yunan Lisesi'nde 4 öğrenci olmak üzere toplam 9 öğrenci öğrenim görecek. Her iki okulda toplam 6 öğretmen görev yapacak.Yeni eğitim yılının açılış törenine, okulda öğrenim görecek 9 öğrenci ve öğrenci velileri ile birlikte Aydın Eşek Adası Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, Adalar Eğitim Müdürü Nikolas Raptis ve İstanbul Fener Rum Patrikhanesi tarafından adaya atanan papaz efendi katıldı.Papaz efendinin açılış duasından sonra işgal edilen Türk topraklarına Eğitim Müdürü olarak atanan Raptis bir de canlı yayın gerçekleştirdi.

Bilmiyorum bu haber size  hangi yorumu yapmanızı sağlayacaktır.Ancak benim tasvip etmediğim bir durum. Bakınız birkaç gün önce Fransa’nın Marsiyla  kentinde idim. Burada Fransızlar bize dinimizi yaşamamızı belli ölçülerde yaptırıyorlar. Yani  Marsilya’da bize verilen bilgilere göre 3 bin Türk var. Burada camilerde namaz kılınabiliyor ama, ezan okumak ve minare yaptırmak yasak.

Sözde bunlar AB üyesi ve medeni bir ülke. Biz ne yapıyoruz Türkiye topraklarında. Sözde Avrupalı , medeniyet yaşayanlar ne yapıyorlar. Değerlendirme sizin olsun.

 

Yapay zeka beste yapmış, solist icra etmiş....Eskiden insanlar kendi zekalarıyla işlem yaparlardı......Hesap Makinesi çıktı mertlik bozuldu hesabı 2 ile 2yi toplayamayan nesilden acaba yolculuk nereye.....

İşte bizim eğitim düzeyimiz.

Dileyelim eğitim sistemimiz yaz- boz tahtası yapılmasın.

Dileyelim, şu Milli Eğitim ile oynamaktan vaz geçelim.

Dileyelim   Milli Eğitim “ Milli” olarak kalsın.

Çocuklarımıza eğitim ve öğretim verilirken, önce Türklüğünü, sonra Müslümanlığını, Türk Milletinin ne olduğunu, Vatan, Bayrak sevgisini en iyi şekilde verelim.

Burada Atatürk’ün bir sözünü de hatırlatayım.  Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in bir sözü ile bitirelim.

İşte Atatürk’ün sözü :

“Öğretmenler,

Yeni nesiller sizin eseriniz olacaktır.”

Üstad’ın sözü :
 

Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. Yürüyeceğim de, bas ve yürü…

 

***

Günün Fıkrası :

'ÖLDÜN ANACIĞIM': "Küçük öğrenci heyecanla eve geldi. Kapıdan içeriye girer girmez annesine 'sen öldün anneciğim' dedi.
Kadın ürktü, şaşırdı ve 'ne ölmesi evladım?' diye merakla sordu..
Çocuk ağlamaklı bir halde yanıt verdi:
Öğretmenim 'derslerinize yardım edeni bir anlarsam onu dayaktan öldüreceğim' dedi.

 

Bu yazı toplam 395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.