1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hayırlı olsun!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayırlı olsun!

A+A-

Evet, nereden nereye…
Bu yazıyı yazarken esinlendiğim ve etkisi altında kaldığım yazılar olmuştur.
Toroslarda başlayahn hayat, Ankara’da Başbakanlık koltuğuna kadar uzandı.
Bu uzantıda Konya’da payını aldı. Konya Osmanlı döneminde hükümetlerde önemli isimlerle temsil edilmiş, Cumhuriyet döneminde de bundan önce Prof. Dr. Sadi Irmak ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan olmak üzere Başbakan’lar çıkardı. Şimdi Ahmet Davutoğlu. Geçmişi bırakalım. Konya ve Konyalı Davutoğlu’dan çok şey bekleyecek. Bu beklenti de Konya’nın hakkı olduğunu düşünmekteyim.
Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı hayırlı olsun. Şimdi bu noktaya gelinirken sürece bir bakarsak ,bir siyasi partide olabilecek en riskli, problemli ve zaafa en açık görev değişikliğini böylesine kolay ve pürüzsüz gerçekleştirdiği için AK Parti’ye de hayırlı olsun. Neredeyse seçim kazanmak kadar zor olanı ustalıkla yapmışlardır.
10 Ağustos’ta yüzde 52’ye ulaşmış siyasi gücün bir numaralı koltuk için ittifakla karar verebilmesi, sahip olunan gücü büyük bir sorumlulukla taşıma iradesini gösterir. Topluma verilmiş 2023 sözünün ağırlığını hissettiklerini ifade eder. Bir başka ifadeyle gelecek Haziran’da yapılacak seçimlerde bir oyun dahi heba olmasına yol açmayacak bir politik titizliği ilan eder.
Şimdi Şu sloganı hatırlayalım:
“Yeni Türkiye!”
Bana göre Yeni Türkiye bir slogan değildir.
Bir parti söylemi, siyasi şov değildir.
Yeni Türkiye bir projedir. Yüz yıl aradan sonra Türkiye'nin yeni baştan dizayn edilmesi,yeniden kurulması projesidir.
Yeni Türkiye demek dış politikada, ekonomide, sosyal politikalarda ve Türkiye'nin yüz yıllık perspektifinde köklü, yapısal değişimler demektir. Ezberlerin bozulması, siyaset dilimizin yenilenmesi, ülkeye ve dünyaya bakışımızın kökten değişmesi demektir.
Ulus devletten dünya devletine dönüşün yol haritasıdır. İçe dönük devlet olmaktan dışa dönük, coğrafya ve dünyaya açılan Türkiye demektir.
Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak tercih edilmesi Yeni Türkiye projesinin en kritik eşiklerinden biridir. Büyük yürüyüş, bugüne kadar olandan çok daha güçlü biçimde devam edecektir. İş dünyası ve Dünya Davutoğlu’nun AK partinin başına getirilmesini olumlu karşılamıştır.
Türkiye'nin siyasi tarihinde hiçbir dönemde, doğrudan seçilen ve Türkiye'ye öncülük eden güçlü bir Cumhurbaşkanı, onunla aynı perspektife sahip güçlü bir Başbakan ve arkasında millet desteği olmamıştır.Bunu iyi değerlendirmek lazımdır.
Güçlü Cumhurbaşkanı, güçlü Başbakan, güçlü kabine ve güçlü toplumsal destek/akış güçlü bir Türkiye'nin temeli atılıyor. Erdoğan yeni Başbakan'ın kim olacağına dair sorulara hep bu formülle cevap verdi.
Öyle de oldu... Davutoğlu, Anadolu'nun bağrından çıkan yeni Başbakan, bütün donanımıyla bu büyük projenin Erdoğan'dan sonraki en büyük uygulayıcısı olacaktır.
Ahmet Davutoğlu siyasete 2003’te danışman olarak, dönemin başbakanı Abdullah Gül tarafından getirildi.
On bir yılda danışmanlıktan milletvekilliği ve dışişleri bakanlığına geldi, şimdi başbakan oluyor.
Davutoğlu 28 Ağustos’ta başbakan olarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanacak ve AK Partiyi ’yi ve ülkeyi 2015 seçimine ve sonrasına taşıyacak kadroyu kuracak.. 2015 seçimiyle birlikte de ikinci kuşak tümüyle iktidar olacaktır.

Türkiye’de çok fazla tesadüflere yer yok.
Perşembenin gelişini öngörmek için hangi günün yaşandığını biliyor olmak yeterlidir
Kolay bir dönem olmayacak.
- ‘Çözüm süreci’ ile iç barışını sağlanması, yeni bir anayasa ile bunun tüm toplum kesimlerini kapsayacak şekilde tahkim edilmesi;
- Demokrasinin anayasadan yasalara, yargıdan güvenliğe kadar tüm devlet kurumlarına ve kamu idarecilerinden vatandaşa kadar düşünce biçimi haline getirilmesi;
- Ekonominin, dev yatırımları finanse edecek yerli sermayeyi oluşturacak, büyümeyi üretimle gerçekleştirecek sistem haline getirilmesi;
- Türkiye’nin, sınırları ötesindeki ortak inanç ve tarih coğrafyası üzerindeki güç ve etkinliğinin barış, demokratik ve ekonomik gelişme odaklı kullanılması;
- Aynı zamanda bu geniş coğrafya ile Batı arasındaki ilişkiyi çatışmadan çıkarıp işbirliği ilişkisine dönüştürme çabalarını sürdürmesi ‘Yeni Türkiye’nin yol haritasıdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.