1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hayvancılıktaki açığı kapatacak destek!
Hayvancılıktaki açığı kapatacak destek!

Hayvancılıktaki açığı kapatacak destek!

Kentlere göçün önlenmesi için çiftçilere verilmesi planlanan 300 koyun desteği memnuniyetle karşılandı. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çalış, hayvancılık alanında yaşanan açığın bu destekle kapatılabileceğini söyledi

A+A-


Köyden kente göçü durdurmak için çiftçiye verilecek 300 damızlık koyun projesi büyük yankı uyandırdı.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbab’nın açıkladığı destek kapsamında toplam 500 bin anaç koyun çiftçilere dağıtılacak. 300 damızlık koyun verilecek çiftçiye asgari ücret bağlanacak. Ayrıca koyunların tüm giderlerini devlet ödeyecek ve bütün hayvanlar veterinerlere zimmetlenecek. Bir sene sonra 300 koyunun en az 300 yavrusu olacak. 15 ay sonra çiftçi ve devlet hesaba oturacak. Devletin sağladığı destek ne kadar tuttuysa çıkarılacak. Devlet alacağını yavrulardan karşılayacak. Bütün masraflar çıkarıldığında en kötü 30 bin lira paranın üreticiye kalması bekleniyor.
Projeyi değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Celil Çalış, projenin ülkemizdeki küçükbaş hayvancılıktaki açığını kapatabileceğini söyledi.
calis.jpg
BAKANLIK ÇOK YERİNDE BİR ADIM ATTI

Projenin ülkemizdeki hayvancılık için önemine vurgu yapan Ziraat Odası Başkanı Celil Çalış , “Biz her zaman çiftçilerimizin köyüne dönüp kendi işini yapması konusunda görüş bildiriyoruz. Bakanlığımızda konu ile ilgili gereken çalışmayı başlattı. Türkiye’de hayvancılık sektöründe iki tane sorun görüyoruz. Sorunlardan birincisi hayvancılıktan kaçış-sakınma, ikincisi de küçük aile işletmelerinin hayvancılık işinden vazgeçmesi. Ülkemizdeki hayvancılığın gelişimi aşamasında yapılması gereken ise küçükbaş hayvancılığın desteklenmesidir. Bu konuda Bakanlığın yaptığı adımı çok yerinde buluyoruz. Ancak konunun üreticilerle, Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği, üniversiteler ve ziraat odaları gibi paydaşlarla istişare edilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Tabanda yapılacak konsorsiyum sonucunda gerekli çalışmaların yapılması daha faydalı olacaktır. İyi niyetli olan bu projenin uygulanma konusunda çıkabilecek olası eksikler ve sorunlara karşı ortak bir çözüm bulmalıyız. Bu şekilde başarılı olabiliriz” diye konuştu.
MİLLİ TARIM PROJESİ’NDEN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ
Projenin uygulama aşamasında pilot iller seçilmesi gerektiğini belirten Başkan Çalış, sözlerine şöyle devam etti: “Projenin 1 Ocak’ta yürürlüğe giren Milli Tarım Projesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İkisini ayrı düşünmemek gerekiyor. Projenin uygulama aşamasından önce tabanda yapılacak toplantılar, eksikleri ve riskleri en aza indirecektir. Proje ile ilgili pilot iller seçilebilir. Örneğin pilot yerler belirlendikten sonra bir köyde 10 çiftçiye 50 koyun verilebilir. Başka bir köyde 100 çiftçiye 50 koyun verilebilir. Mera varlığı olan yerler özellikle değerlendirilmeli. Bu tarz görüşler değerlendirilebilir. Tabanla yapılacak görüşmeler projenin gelişimini sağlar.”  
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.