1. YAZARLAR

  2. Dilhan Dumanoğlu

  3. Hayvanı katleden insanı da katleder
Dilhan Dumanoğlu

Dilhan Dumanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayvanı katleden insanı da katleder

A+A-

Ülkemizin büyük sorunlarından bir tanesi de hayvan hakları. Her gün onlarca hatta yüzlerce hayvan zehirleniyor, öldürülüyor ve vahşice katlediliyor. Hayvan severler olaya tepkisiz kalmasa da sonuçlar maalesef yetersiz.

FBI için seri katil dosyası hazırlayan Robert K. Ressler “Katiller çoğunlukla çocukken hayvanlara işkence edip onları öldürerek başlarlar öldürmeye” diyor.

Yapılan çalışmalar, sosyologları, hukukçuları ve mahkemeleri hayvanlara yönelik şiddete dikkat çekmemiz gerektiği ve insan kurbanları da içeren şiddet içerikli bir patolojinin ilk işareti bu olabilir deniliyor.

Katillerin geçmişlerine bir göz atmalı.

Kısaca hayvanı katleden insanı da katleder. Hayvandan sonra sıra insana gelir.

İtalyan suç tarihinin en ünlülerinden VincenteVerzini 12 kadını öldürdüğü, kariyerinin ilk becerilerini kedileri boğarak elde etmişti.

19 yaşına varmadan 5 çocuğu öldüren ChrıstineFalling’in kariyeri kedi cinayetleri ile doludur..

Theodore Robert Bundy dedesinin havyanlara kötü davranışlarını seyrederek büyüdü. Daha sonra 32 kadını öldürdü.

Filmlere, romanlara ilham kaynağı olan JeffreyDahmer kedileri bağırta bağırta parçalayarak iç organlarını incelerdi. Aynısını insanlara yaptı. 17 erkek çocuğunu param parça etti.

Hayvanlara yönelik şiddet eylemleri yapan insanların işi burada bırakmayıp yaşamlarının ilerleyen günlerin de insanlardan da kurbanlar seçerek devam ettiklerini ortaya koymuştur.

Hayvanlara şiddet uygulayan anne-babaların davranışlarını seyreden çocukların ileride toplumda serseri mayın olacakları öğrendikleri şiddet kalıplarını uygulayacakları örneklerden anlaşılmaktadır.

Kadınlara uygulanan şiddet olduğu kadar hayvanlara uygulanan şiddettin önü kesilmelidir.

Ülkemiz de maalesef bir hayvana zarar vermek hala bir suç değil.

Biz toplum olarak hayvanlara şiddet uygulanmasını ve bu acı görüntülerin ve anların, hafızamızda şiddet yaratmasını istemiyoruz.

Yasal düzenlemeler yapılmalı. Hayvana şiddet bir suç olmalı. Yasa düzenleyici görevini yapmalıdır. Toplumsal hafıza daha fazla kirletilmeden gereğini yapmalıdır.

Çocuklar hayvanlara uygulanan şiddetten uzak büyümelidir. Hayvana şiddeti öğrenen çocuk yarın insanları katleder.

Sağlıklı bir toplum olacaksak şiddetin her türlüsünden toplumu arındırın.

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar