1. YAZARLAR

  2. Nagihan ÇAPKIN

  3. Hayvanları unutmayalım
Nagihan ÇAPKIN

Nagihan ÇAPKIN

Nagihan ÇAPKIN
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayvanları unutmayalım

A+A-

Konya’da kış mevsimleri oldukça sert geçiyor. İnsanların etkilendiği bu soğuk aylarda hayvanlarda insanlar kadar zor anlar yaşayarak fizyolojik ihtiyaçlarını giderme savaşı içerisine giriyorlar. Bizler insanlara gösterdiğimiz merhamet ve vicdan duygusunu tüm canlılara göstermeli ve bu dünyanın hem hayvanların hem de insanların olduğunu unutmamalıyız. Ki insan olarak kendi türümüzden olmayan hayvana merhamet gösterirsek zaten doğal olarak insanlara da merhamet göstermek kaçınılmaz olacaktır.. Ne olursa olsun nefes alan bir canlıya yardım etmek insanlığın, insan olmanın en büyük farkıdır. Bize verilen en büyük nimet olan akıl ile düşünebiliyor ve hem birincil hem de ikincil ihtiyaçlarımızı karşılama yolunda savaş veriyoruz. Ancak dünyayı paylaştığımız diğer canlılar ise biz insanlar kadar şanslı (akıl!) değiller. Sokak hayvanları yemek ve su gibi en temel ihtiyaçlarını kışın zor şartlarında karşılayamıyorlar. İnsan olmanın verdiği bir duyguyla hareket edip onlara yardım etmek insanlığımızın en büyük görevlerinden biri olduğunu unutmamalıyız. Merhametin en çok insana yakıştığı bir anlayışla vatandaşların gereken hassasiyeti göstereceğini umuyorum. Karınları tok ve sağlıkları yerindeyse eğer hayvanlar kışın karda oynamayı çok severler, çünkü bu şekilde tüylerini parlatarak parazitlerini dökerler.
Biliyoruz ki hayat sokakta yaşayan insanlar kadar hayvanlara da acımasız. Depresyona girip intihar eden hayvanlar dahi var. Gözyaşları yok ya da konuşamıyorlar… Ama eğer ki hayvanların acı çektiğini anlamak istiyorsanız köpeklerini yüzlerine kedilerinde seslerine bakın..

Bizler sadece merhamet ve vicdanımız için değil aynı zamanda ekolojik sisteme katkı sağlamak içinde hayvanlara yardımcı olmalıyız. Kışın kuşları, köpekleri, kedileri ve diğer sokak hayvanları besleyelim, besleyelim ki çoğalsınlar. Çoğaldıklarında ve yaz mevsimi geldiğinde zararlı böceklerle beslensinler ve dışkılayarak da toprak verimini arttırsınlar. Onların bize ihtiyacı olduğu kadar aslında bizimde onlara ihtiyacımız var sadece bunun farkında değiliz o kadar.
Yaşam hakkı hepimizin…

Bu dünya hepimizin…

 

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.