1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. HAZIR PROJE
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

HAZIR PROJE

A+A-

"Hıristiyan Ol Seninle Birlikte Dünya'yı Yönetelim" diyen Papa'ya, "Sünnet ol seni Şeyhülislâm yapayım" cevabını veren cennet mekan Fatih Sultan Muhammed Handır bizim ecdadımız.
“Filistin’i bize satın. Osmanlı’nın bütün borçlarını kapatalım” diyen Yahudilerin önderi Theodore Herzl’e ; “Bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!” diyen II. Abdülhamid Handır bizim ecdadımız.
Musul ve Kerkük vilayetlerinin tapusunu alan, Ayasofya’yı kılıç hakkı olmasına rağmen para ödeyerek camiye çeviren sultanlardır bizim ecdadımız.
Sina çölünü yaya olarak geçebilen tek ordudur bizim ecdadımız.
Savaşta kadın, çocuk, yaşlı ve esir olana dokunmayan asil bir millettir bizim ecdadımız.
Darda kalana tenine ve rengine bakmadan yardımına koşan hayırsever bir asalettir bizim ecdadımız.
Kimseye boyun eğmeyi sevmez.
Kimseden bir şey istemeyi hiç sevmez bizim ecdadımız.
İçimizde dışarıya şirin görünmek için üretmeden tüketelim diyen devşirmeler olsa da, ecdadına layık olmak için mücadeleyi bırakmayan gözü kara yiğitleri çoktur bu vatanın.
Önce para baskısı.
Şimdi de tarım baskısı altındayız.
Bu sarmaldan kurtulmak tarıma uzak olanlarla değil, ecdadına layık olmak isteyen torunlarla aşılır.
Nasıl mı?
İşte formülü.
Konya Şeker. 
Konya Şeker’in ve Pankobirliğin Genel Başkanı Recep Konuk üreticinin ve tüketicinin kazanacağı formülü şöyle özetliyor.
“Üretici ürettiği ürünü her yıl Ağustos-Aralık arasında alıcısını bulursa elinden çıkarır. Konya için alıcısı garanti olan pancar başta olmak üzere bizim alımını yaptığımız ayçiçeği, patates, arpa, buğday, mısır, kanola, fasulye gibi ürünlerdir. Üretici hasadı yapıp ürünü satıp ürünün parasını aldıktan sonra bir sonraki hasada kadar üreticinin cebine sadece varsa birkaç baş hayvandan kazandığı süt ve besi parası girer. 
Yeniden üretmek için ise cebinden hep para çıkar. Ekim için tarla sürülecek mazot parası öder. Tohum ekilecek tohum parası öder, yağmur az yağsa sulama parası öder. Çapa için işçi çalıştırır, yevmiye öder. Ürün hastalanmasın diye ilaç masrafı yapar. 
Yani çiftçide giderler peşin. 
Kazanç hasat sonrasınadır. 
Elinde olan için mesele yok ancak biz elinde olmayanı düşünen bir kurumuz ve Türkiye’de en yüksek miktarda pancar avansı vererek hem pancar üretimini garanti altına alıyoruz hem de Konya’nın bereketli topraklarında diğer ürünlerin yeşermesi için üreticinin finansman yüküne omuz veriyoruz. Verdiğimiz avansın bir kısmının buğday, ayçiçeği, mısır, fasulye, havuç, kanola gibi tüm ürünlere yani aklınıza ne gelirse hepsinin üretimine faydası olmasından büyük mutluluk duyuyoruz, çünkü o avans sayesinde bu bereketli topraklar yeşeriyor, ürün veriyor ve her üretilen fazla üründe üreticimizin geliri oluyor.”
Başkan Konuk diyor ki;
Üreticiye finans desteği sağlayarak tarladaki üretimin kesintisiz sürmesini sağlamak birinci öncelik olmalı. Onun için tohum tarlaya düşmeden üreticiyi desteklemeye başlıyoruz.
Eğer, kurumun gücü ve kredibilitesini üreticinin hizmetine sunup üretim aşamasında finansman desteği sağlanmasaydı, her üretici kişisel kredibilitesi nispetinde ağır faiz yüklerinin altına girmek durumunda kalacaktı.
Birçok üretici pancar ekebilmek, çapasını yaptırabilmek, hasadını gerçekleştirmek için tefeciler dahil finans kurumlarının uygulayacağı faiz oranlarına katlanmak zorunda kalır, ürün bedelinin önemli bir kısmını daha cebine koyar koymaz borç ve aşırı borç faizini kapatmak için kaybederdi. 
Biz kurumumuzun kredibilitesi ve gücünü kullanarak finansman maliyetini ürün bedelini alıp götüren bir unsur olmaktan çıkardık” dedi.
Kısacası bir yıl önce 20 kuruşa alıcı bulamayan patates ve soğan üreticisi yeni bir üretim yapamaz. 
Çünkü sermayesini ve güvenini kaybetmiştir.
Yerli ve toprağımızda yüksek verimli tohumla birlikte üreticiye kazanacağı alım garantisi verilerek, planlı bir şekilde üretimin sürekli yapılması sağlanacak. 
O zaman tarımda ve hayvancılıkta hem üretici, hem de tüketici çok kazanır.
Bu milletin evlatlarının karnı doyarsa gerisini kendisi halleder.

Bu yazı toplam 1640 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar