1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Hazreti Ömer R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti Ömer R.A.

A+A-

Hz Ebû Bekir’den sonra Eshâb-ı kiramın en büyüğü, faziletlisi ve Peygamberimizin ikinci halifesi. Hülefa-i Raşidinden ve Aşere-i mübeşşereden yani Cennetle müjdelenen on kişiden biridir. Hicretten kırk sene önce Mekke’de doğdu. Dokuzuncu dedesi olan Ka’b’da soyu Peygamberimizin a.sv. ın soyu ile birleşir. Babası Hâttâb Kureyş kabilesinin ileri gelenlerinden, annesi Hanteme bint-i Hişam Ebû Cehil’in kızkardeşi idi. Künyesi Ebû Hafs’dır.
Gençliğinde ata biner ve güreş yapardı. Babasının koyunlarını güderdi. Daha sonra ticâretle meşgûl olmuş ve çeşitli memleketlere gitmiştir. Aynı zamanda Kureyş’in sefiri yani elçisi idi.

Hazreti Ömer’in Müslüman Olması: Bi’setin yani Resûlullaha ( aleyhisselâm ) peygamber olduğunun bildirildiği günün altıncı yılındadır. Hazreti Ebû Bekir’in halife seçilmesinde ilk bîat eden Hazreti Ömer’dir. Hz. Hadimi bu mevzuda açıklamalarına şöyle devam eder:
Peygamber s.a.v. Efendimiz onun hakkında: ”Allahım dini islamı Haddabın oğlu Ömer ile aziz kıl “. Ve yine “ Ömer benimle bende Ömerleyim” buyurmakla kendisine ne kadar yakın olduğunu ve değerini anlatmışlardır.
Dahası var. Hz. Ebu Zer r.a.dan rivayet edilen hadisi şerif de: ”Muhakkak Allah Teala Hakkı Ömerin lisanı üzere vazetti” buyurmuştur. Evet, onun verdiği hayat dersi bu güne kadar olduğu gibi dünya durdukça da devam edecektir.
Kendisi anlatıyor: Ben Rasülullah s.a.v den Umre için izin istedim. İzin verdi ve buyurdu ki: ”Kardeşim beni duadan unutma –veyahut beni de duana ortak et”. (Demek ki, ”beni duadan unutma ve duana ortak et” sözü sünneti burdan kalmış vallahü âlem.) (b.s.275)

OSMAN ZİNNUREYN VE ALİ (R.ANHÜMA.)
Sonra, fazilette Hz. Osmanı zinnureyndir. Hazreti Osman efendimiz, Peygamberimizin damadıdır. Hazreti Osman r.a. Efendimizin iki kerimesi ile izdivac eyledi diye zikrettiler. Osman r.a. Nübüvvetden evvel Hz. Rukıyyeyi, nübüvvetten sonra ve onun vefatından sonra Hz. Ümmü Gülsüm’ü nikâhladı. Efendimiz s.a.v.in iki kerimesini nikâhladığı için, iki nur sahibi manasına gelen” Zinnureyn” unvanını almıştır. Bu şerefe nail olduğunun beyanı içindir.
Sonra, Hz. Ali kerremallühü veche faziletlidir. İslam ordusu Tebuk gazasına giderken s.a.v. onu Medine-i Münevverede ehline Halifeten bırakdı. Bu kalmaya, razı olduğundan Rasülullah s.a.v. ondan çok memnun olduğu için o manaya gelen” Mürtaz-Aliyyül-Mürteza) lakabını almıştır.
Seyyedi Kâinatımız onun hakkında: ”Ben Âlemin Efendisiyim. Ali ise Arabın efendisidir ”buyurmuşlar.
Ve yine: “Kim ilimde Âdem aleyhisselama nazar etmek isterse, Kim takvada Nuh as. a nazar etmek isterse, kim hilmin de İbrahim a.s.a bakmak isterse, kim heybetinde Musa a.s a ve ibadetinde İsa a.s.a bakmak murat ederse Ali’ye nazar etsin” buyurmuşlardır. O ki, ilim öğretmede insanların en harisi (üzerine düşkün olanı) ve en iyi bilenidir.

Sevgili Peygamberimizin şu sözü onu anlamakta yeter ve artar. Buyurmuşlardır ki; “Ben ilmin şehriyim Ali ise kapusudur”. (b.s.277) Sahabe-i kiramın en faziletlileri bunlar olup, bunlardan sonra diğer sahabelerdir. (R.A.) (b.s.280)

AŞEREİ MÜBEŞŞERE
Biz şehadet ederiz ki on kişinin cennetle müjdelendiğine (Aşere-i mübeşşereye). Çünkü Rasülullah s.a.v. onları müjdelemiştir. Bunlar dört büyük halife, Taha, Zübeyr, Sad ve Said ve Ebu Ubeyd bin Cerrah, Abdurrahman bin Avf (radıyallahü anhüm ecmaîn) dirler.
Efendimizin kerimesi Fatıma validemiz, cennet ehli kadınların hanımların Efendisi; Hz. Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz de, cennet gençlerinin efendisidirler. Bir Melek Rasülullah (sa. v.) e böyle müjdelemiştir.

Bazı eserlerde ise, cennet ehli hanımların Efendisi Hz. Hadice validemiz. Ve Fatıma r.a. hz. Aişe, Hz. Meryem ve Hz. Asiye’dir diye geçmektedir.
Sahabe-i kiramdan sonra insanların en faziletlisi, sahabe-i kiramı gören, ilimleri ile sohbetlerinden istifade edilenler ki, onlara TABİİN denilir. (Hz. Peygamberimizin sahabelerini dünya gözü ile görüp sohbetlerinde bulunanlar fazilet sırasına girenler.
Ahır zamanda Sevgili Peygamberimizin, dinini, sünnetini ihya edenler için onların dünyanın en faziletli insanlar olduğuna dair okunması icap eden eserler olduklarından çok kıymetlidirler diye nakleder Hadimi. (b.s.281) (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.