1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Hazreti Ukkaşe
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti Ukkaşe

A+A-

Aşkın çölde bulduğu karşılığı bir nebze olsun yaşamak istiyoruz. Sevgi gemisinden uzanan kutlu eli biz de tutmak istiyoruz. ‘En Sevgilinin sevgisine mahzar olmuş, bir aşk abidesinin makamına yolculuğumuz. Kendimizden kaçıp kendimizi bulma peşindeyiz.
Gideceğimiz yer aşkın zirvesi. Herkes, vardığında kendince nasibini alacak. Herkes, beklediğinin karşılığını görecek. Bizim umudumuz ‘Peygamber Mührü’nü öpmüş dudaklardan bir tebessüm alabilmek, o ‘Mührü Peygamber’i öpen tek kişi olan Hz. Ukkaşe'nin dudaklarından (r. anhum) şimdi onu ziyaret edelim.
Gaziantep'le Kahramanmaraş arasında bulunan
Gaziantep'te Hz. Ökkeşiyye olarak bilinen Hz. Ukaşe (r.a) hazretlerinin ismi Ebu Muhsin Esedi'dir. Bütün gazalarda bulunan Hz. Ukkaşe (radıyallahü anh) hazretleri çok yerinden yaralandı. Cennetle müjdelendi. 73 yaşında şehit edildi. Kabri, Nurdağı ilçesine bağlı Durmuşlar köyünde yüksek bir tepenin üzerindedir.
Gaziantep'e bağlı Nurdağı ilçesine 17km uzaklıkta bir tepenin zirvesinde bulunan türbenin yolunu tutuyoruz.
Her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği Hz. Ukkaşe Türbesi’ne yurdun her yanından akın akın insanlar geliyor. Her birinin rengi, teni, ırkı birbirinden farklı ama hepsinin yüreğinde Peygamberimizden geriye kalan, bir peygamber sevgilisinin makamına ulaşma arzusu var.
Hz. Ukkaşe (ra) için yapılan türbe en zirvesinde. Kadınlar ve erkekler türbeyi ayrı kapılardan girerek ziyaret ediyor. İçeride namaz kılabilmek için bölümler var.
Ziyarete gelenlerin kimisi namaz kılıp ellerini açarak dua ediyor, kimisi Kur'an-ı Kerim okuyor... İçerisi bir manevi atmosferin yayıldığı, duyguların feraha ulaştığı, gözlerin dolduğu, gönüllerin itminana ulaştığı bir mekân haline geliyor…

Camii hoparlöründen sık sık türbe ziyaretlerinin adabından bahsedilip, türbeye ve etrafındaki ağaçlara bez bağlanmamasından bahsedilir. Türbenin eteklerine sığınmış durumda bulunan, dini kitap ve hediyelik eşya satan dükkânlar da türbe ziyaretine gelenlere hizmet ediyorlar ve nasipleniyorlar.
Hz. Ukkaşe sevgisinin tezahürleri:
Kahramanmaraş ve Gaziantep'te Hz. Ukkaşe sevgisi çok gelişmiş durumda. Özellikle Kahramanmaraşlılar kandillerde, dini günlerde, yürekleri daralıp ferahlamak istediklerinde, Hz. Ukkaşe'nin (ra) türbesinin yolunu tutuyorlar.


Hz. Ukkaşe’ye (ra) duyulan sevgi, erkek çocuklarının isimlerine yansımış durumda. ‘Ukkaşe’ kelimesini Türkçeleştirip ‘Ökkeş’ yapan yöre halkı, çocuklarının ismini ‘Ökkeş’ koymakta. Belki abartılı olacak ama Kahramanmaraş Kalesi’ne çıkıp “Ökkeş!...” diye seslendiğinizde, çok sayıda erkeğin size baktığını göreceksiniz derler. (Devam edecek)


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.