1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hedef 100 kadın
Hedef 100 kadın

Hedef 100 kadın

Konya Ticaret Odası Kadın Girişimci Masası (KAGİM) Başkanı Hatice Mendi, S.S. Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi ile Konya’da ilk aşamada 100 kadına istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

A+A-
Girişimci olmak isteyen kadınların ürünlerini pazarlayabilmeleri için Konya Ticaret Odası Kadın Girişimciler Masası (KAGİM) önderliğinde kurulan S.S. Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifinin çalışmaları ve hedefleri hakkında KAGİM Başkanı Hatice Mendi ile söyleşi yaptık.

Konya Ticaret Odası tarafından kadın girişimci sayısını arttırmak, girişimci olmak isteyenlere destek olmak için bir AB projesi hazırlandığını ve 2009 yılında bu kapsamda KAGİM’in kurulduğunu söyleyen Mendi, “2009 yılından beri küçük çapta iş hayatına atılmaya çalışan kadınlarla beraberiz. Evinde bir şey üreten ama pazarlamasında problem yaşayan kadınlar, genellikle orta yaş grubunda, şu ana kadar hiç çalışmamış, ekonomiye nasıl katkı sağlarım diye düşünen kadınlar. Onlara, neyi nasıl yapacaklarını anlattık, pazarlama iş kurma eğitimi verdik. Birlikte hareket edelim noktasında olay kooperatife gitti” diye konuştu.
Önceleri eksiklerini görebilmek için semt pazarlarına çıktıklarını anlatan Mendi, “Hanımlar para kazanmak istiyorlar; ama çevre baskısı, aile baskısı var. Malını satarken utanıyorlardı. Semt pazarlarına birlikte kooperatif adı altında çıkınca bu baskılardan kurtulmuş oldular” ifadelerini kullandı. 

“ÇALIŞAN ÜCRETİNİN KARŞILIĞINI ALIR”

KAGİM’in “Hayallerini fikre, fikrini eyleme dönüştür” sloganını hatırlatan Mendi, “Kimya Hatun fikri eyleme dönüştürdüğümüz bir hareket oluyor. Biz artık ben değil biz diyoruz. Maddi yönden zorlukları olan kadınlara maddi destek veremiyoruz ama kaynaklara yönlendirebiliyoruz. Yaptıkları ürünleri bir dükkan açıp satamayacak durumda olanlarla bir araya gelip kooperatifleşmiş olduk. Kendi ayakları üzerinde duran insanları teşvik ediyoruz. Zaten parasını biriktiren, pazarlamasını yapabilen ben ayrı çalışmak istiyorum diyenin de yolu açık olacak, bu imkanı bulamayanlarla bir aradayız. Kar paylaşımı yapmıyoruz.  Çalışan ücretinin karşılığını alır” dedi.

“100 HANIMIN SOSYAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Tekstil, gıda ve mefruşat olmak üzere üç sektörde çalıştıklarını kaydeden Mendi, konuşmasına şöyle devam etti:  “Sabırla istikrarlı bir şeklide çalışırsak 100 kadına istihdam sağlamak ilk hedefimiz. Planımızda bir aksaklık olmazsa 100 hanımın sosyal güvenliğini sağlayacağız. Tekstilde çalışan 20 arkadaş var. Başlangıçta bunların yüzde 50’sine kooperatif bünyesinde istihdam yaratacağız. Geriye kalanları farklı tekstil atölyelerine yerleştireceğiz. Yaptıkları işten kazandıklarının bir bölümünü vergileri için alacağız kalanını maaş olarak vereceğiz. 100 TL’ye üye olabilirsiniz, ancak para kazanmak için çalışıp üretmeniz gerekiyor. Tekstil atölyesinde, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi  “Umem Beceri 10” kapsamında ara eleman yetiştiriyoruz. Arkadaşlarla aramızda görüştük, katılanların yarısı tekstil firmalarında çalışmaya başlayacaklar.” 

“KAYIT ALTINA ALIYORUZ”

Gıda sektöründeki çalışmaları için kaliteli ve hijyenik şartlarda üretim yapabilecekleri bir mutfak ayarlamaya çalıştıklarını belirten Mendi, “Evinde pasta börek yapan hanımlar bir araya geldi. Onlara bir mutfak yapmak istiyoruz. Hijyenik, kaliteli şekilde gerekli izinleri alarak, onların sipariş alıp üretim yapmaları için uğraşıyoruz. Yer temini için araştırmalarımız sürüyor. Bu hanımları kayıt altına almış oluyoruz. Sağlıklı bir şeklide toplu halde üretim yapmaya çalışıyoruz. İlerde, kurumlarımızdan ve odalardan sipariş isteyeceğiz. Hanımların günleri için de sipariş almayı planlıyoruz. Sigortalarını yaptıracağız. Ben deme zamanı değil, biz deme zamanı birlikten kuvvet doğar” ifadelerine yer verdi. 

ELİŞLERİNE KİMYA HATUN ETİKETİ

Hediyelik eşyaların evlerde üretildiğini, kendilerinin bir atölye açma imkanlarının bulunmadığını dile getiren Mendi, “Hanımlar yaptığı takıyı, örgüyü, nakışı getiriyor, biz onlara Kimya Hatun etiketi koyuyoruz. Onlardan alıp Kimya Hatun adına satıyoruz. kooperatif ihtiyaçları için bir miktar alıyoruz, kalanıyla emeklerini ve masraflarını karşılıyoruz. Bunların hepsi faturalandırılıyor” açıklamasında bulundu.

“YURT DIŞINA AÇILMAK İSTİYORUZ”

Sille’de hafta sonları açılan stantta ürünleri satışa çıkardıklarını, dükkân açmak için henüz küçük olduklarını aktaran Mendi, geleceğe ilişkin planlarını da şöyle sıraladı: 

“İleride büyüdüğümüz de Mevlana yakınında güzel eski bir binada el emeklerini sergilemek istiyoruz. Konya’nın el emeklerini kayıt altına, disiplin altına alıp yurt dışında bizde varız diyerek markalaştırmak istiyoruz.  Ayrıca, yurt dışındaki fuarlara da katılmak istiyoruz. Geçenlerde ürünlerimizi Mısır’a gönderme imkânı bulduk. Türk ürünleri fuarına Ticaret Odası adına el işlerini gönderdik. Dantel havlular, oyalı yazmalar, çini satışa sunuldu. Ancak siparişleri karşılamak noktasında sıkıntılarımız var. Daha çok üretim yapmamız gerekiyor. Yurt dışına açılabilmek için önce kalitemizi arttırıp seri üretim yapabilmemiz lazım, arkadaşlarımızın güçlenmesi lazım. Bir kişinin ürettiğini 10 kişi üretmeli, ürünlerimize standartlar getireceğiz. Daha o aşamaya gelmedik. Arkadaşlar kendi elemanını kendi yetiştirecek,  oda istihdam yaratacak. Seri üretim yaptığımızda yurt dışına gideceğiz. Şu an müşterimiz var, yaptığımızı satıyoruz, depoda birikmiş ürün yok. Biriktirebildiğimizde üretim artarsa her kanalda satmaya gideceğiz. Web sayfası yaparak internet üzerin den satış yapmayı planlıyoruz.”
Kocaman bir aile olma yolunda ilerlediklerine vurgu yaparak Konyalı kadınlara birlikte olma çağrısında bulunan Mendi, söyleşiyi şu ifadelerle tamamladı: “Tüm kadınlara kapımız açık. Üyelik için tek ve değişmez şartımız kadın olmak. Pazarlama yolunda yardım istiyorlarsa buyursun bizimle birlikte olsunlar.” Hakimiyet.com

BELMA KILIÇ- ÖZEL 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.