1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. HEDEF YÜZDE 50+1
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

HEDEF YÜZDE 50+1

A+A-

Seçim senaryoları gırla gidiyor.
Şunun şurasında 2017 bitmek üzere.
Seçimler zamanında yapılsa bile 2018 zaten su gibi akıp geçer.
Seçim sathına girildi gibi görülüyor.
Seçim sistemi,
Baraj meselesi,
İttifak senaryoları.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı  R. Tayyip Erdoğan bir taraftan  Türkiye ile sorunları dış dünyada çözülmesi için  sürekli  ülkeleri ziyaret ederken, diğer taraftan da yurt içindekilere mesajlar veriyor, muhalefeti eleştiriyor.Geçtiğimiz günlerde verdiği mesajda ise ülkenin çıkarları için gerekirse MHP ile her alanda birlikte hareket edilebileceğini, dolayısıyla ittifaka sıcak baktığını söyledi.
Erdoğan hedefi gösterdi. Seçim 2018 veya 2019da yapılacak olsa da seçimden galip çıkmak ve en az yüzde 50+1 oy istenmektedir.
Türkiye’de siyasi partiler, yeni oluşumlarda hızlı çalışıyor.
CHP yine bildiğiniz gibi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Baraj düşürülmelidir” dedi ama, yine aynı partinin bazı yöneticileri ise “Baraj sıkıntımız yok” demektedirler.
İYİ Parti  Genel Başkanı Meral Akşener“ fark etmez diyor” Kendisine CHP ile ittifak yapar mısınız sorusuna ise “kesinlikle” diyerek kapıları kapatıyor.
İttifak diye düşünenlerde var.
AK Parti bütün ihtimalleri ve imkanları elbette kullanacak.
İktidara yakın yazarlardan  A. Kadir Selvi ise son gelişmelerden sonra :
“AK Parti hiç bu kadar Atatürkçü olmamıştı” diyerek bir mesaj veriyor.Yaşananlar ve verilen mesajlarla birlikte görünen  o ki;
Türk siyasi sistemi büyük bir değişime gebe.
Ankara'da;
Bir süredir, seçim ittifakına izin veren bir yasal düzenleme hazırlığı içinde olunduğu konuşuluyordu. Mevcut Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu'na göre, siyasi partiler seçimlere ittifak yaparak giremiyorlar.
Ankara'da hazırlandığı ve kokusu Konya'ya kadar de gelen çalışma, siyasi partilerin seçim öncesi ittifak yapabilmesine olanak sağlamasını öngörüyor.
Yüzde 50 artı 1 puan alabilmek için yapılması muhtemel görünmektedir. Buna sanırım diğer partilerde mutlu olacaktır.Şimdi düşünelim ve  rakamları alt alta, yan yana toplayalım .Üzerinde çalışıldığı konuşulan bu yasal düzenlemeye ihtiyaç var mı? Görünen, var olduğu yönünde.
MHP lideri Bahçeli'nin dünkü "Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir baraj" açıklamasının ardından akıllara gelen ilk soru, MHP, 2019 seçiminden ürküyor mu?.
Tabi ki, seçime zaman var ama, siyaset için bu zaman hem uzun, hem kısa. Gerçekçi olarak bakarsak bugün için;AK Parti'nin tek başına yüzde 50'yi geçecek oy oranında olmadığı görülüyor.Ancak yeni yapılanma, yeni isimler ve yeni hamleler ne getirecek, ne götürecek bilinmiyor.Bugün  Meclis başkanlığı için seçimler başlayacak. Halen  beş aday var. Nasıl bir sonuç çıkacağı da üç aşağı- beş yukarı belli. CHP iki adayla seçime gitmesi de enteresan.Yine ana muhalefet partisi olan CHP'nin de 25 ve üzeri bandında olduğu görülüyor.
İşte bu tablo;
Akıllara ister istemez bir seçim ittifakı zorunluluğunu getiriyor.
Bu da yasal bir düzenleme gerektiriyor.
Eğer olur da;
Böyle bir düzenleme yapılabilirse örneğin AK Parti ve MHP, 2019 seçimine birlikte tek çatı altında girebilecek.Bu ittifak hem ortaklık ile yüzde 50 ve üzerine ulaşılabilir hesaplarını kuvvetlendirecek,  hem de mevcut sistemle MHP'nin baraj altı kalması tehlikesi önlenebilecek.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, bölücü unsur olarak tanımladığı HDP'nin yüzde 10 barajına takılmasını yıllardır istiyor olmasına rağmen, barajın düşürülmesini  istemesi de ayrı bir muamma olarak ortada görülüyor.
16 Nisan Referandumu sonrası siyasi çıta çok yükseldi. Bunu aşmak içinde çok çalışılmalı. 
Öyle görünüyor ki;
2019 seçimi öncesinde, Türkiye'de çok şeyler değişecek ve o çok renkli siyasi yelpazede artık sadece iki blok göreceğiz gibi geliyor. Yani Türkiye’de siyaset ABD  parlamentosuna dönecek gibi. Hatırlarsanız ABD’ de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler var. Birisi iktidar, diğeri ise muhalefet bloğunu oluşturuyor.
Bu tablo Türkiye için iyi mi, kötü mü olur bilemem. Bu soruya zaman en iyi cevabı verecektir.
YAZIMI BİR ŞİİRLE BİTİREYİM:
Güzel bir hafta olur İnşallah
Geldik, gidiyoruz.
Gelip kalan yok
Toprağa düşünce de
Dalıp çıkan yok
Kendini,
O kadar da
Çok önemli zannetme
Nice öylesi vardı Ki;
Bu gün hatırlayanı Yok.......
 

Bu yazı toplam 371 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.