1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hekimi hekimle sınıyoruz
Hekimi hekimle sınıyoruz

Hekimi hekimle sınıyoruz

Türkiye’de bir bireyin yılda ortalama 8.5 buçuk defa muayene olduğunu belirten Dr. Seyit Karaca, bunun normal bir rakam olmadığına dikkat çekti. Karaca, “Bir vatandaş tabiri caizse hekimi hekimle sınamak, hekimi hekime kontrol ettirmek gibi bir yol izliyo

A+A-

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında yayımlanan 2015 istatistiklerine göre Türkiye’de her bireyin senede 8.5 defa hastaneye gittiğini kaydetti.

KONYA’DA 21 MİLYON MUAYENE
Karaca, “Bu özel, kamu tümünü kapsayan bir rakam. Konya nüfusunun tüm çevresiyle beraber 2 buçuk milyon olarak hesap edersek ve bu rakamla çarparsak 21 milyon civarında bir muayene anlamına geliyor. 21 milyonun yaklaşık yüzde 20’sini özel hastaneler çekiyor yani 4 milyon civarında geri kalan 15-16 milyon kamu ve üniversite hastanelerinden hizmet alıyor durumda.” diye konuştu.

NORMAL BİR RAKAM DEĞİL
Karaca, bir kişinin senede 8 defa doktora gitmesinin normal olmadığını bu rakamların yüksek olduğunu dile getirerek şu şeklide konuştu: “Bir vatandaş tabiri caizse hekimi hekimle sınamak, hekimi hekime kontrol ettirmek gibi bir yol izliyor. Biraz sabırsızlığımız ve aceleciliğimiz var. Önce şunu kabullenmek lazım. Şifayı veren Allah. Hekim, sağlık personeli bu arada vesile oluyor. Hekimin verdiği ilaç hemen problemi ortadan kaldıracak değil. Bir tedavi süreci vardır. Bu sürede sabır göstermeden hemen başka bir hekimle çözüm aramak gibi bir yol izleniyor. Bundan dolayı da 8,4’lük rakamın en az 3 sayısının ben mükerrer muayene olduğunu gereksiz olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı olması gereken senede 6 ya da 6 buçuktur.”

SAĞLIK HİZMETİ VEREN ROBOT DEĞİL
Sağlık hizmetinin zor bir iş olduğunu sabır ve fedakarlık istediğini vurgulayan Karaca, şikayet edilen sağlık personelinin bile verdiği hizmetin takdire şayan olduğunu belirtti. Karaca: “Sağlık hizmeti veren de bir insandır. Motor, robot değildir ve o insanında ailesi var, duyguları var ve etrafında psikolojini etkileyen bir takım nedenler var. Hekimde olsa yardımcı sağlık personeli de olsa ideali bu duyguları işine karıştırmadan yapmak ama zaman zaman bunda başarılı olamayan meslektaşlarımız oluyor. Bunlarda zaten gerekli idari soruşturmalara taşınabiliyor. Bu açıdan tüm personelimizin sağlık hizmetini belli bir çıtada tutmaya gayret ettikleri ve tuttuklarını da düşünüyorum.” dedi./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.