1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Helal marketler yoğun ilgi görüyor
Helal marketler yoğun ilgi görüyor

Helal marketler yoğun ilgi görüyor

Helal gıda talebinin artması ile birlikte, helal marketlerin de sayısı artmaya başladı. Konya’da 6 yıl önce Halal Gıda Market açan Hasan Asi, halkın yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

A+A-

Helal gıda konusunda hassas olan vatandaşlar için açılan Halal Gıda Market 6 yıldır Konyalılara hizmet veriyor. İşletme sahibi Hasan Asi, Türkiye genelinde 50 tane Helal Dünya Marketi olduğunu Konya’daki şubesini de kendisinin açtığını söyleyerek,”7-8 senedir bu işle uğraşıyorum. Burayı açalı 6 yıl oldu. İlgi oldukça yoğun. Hassasiyetli olan vatandaşlar sadece din açısından değil sağlık açısından da hassasiyeti olan vatandaşlar yoğun talep gösteriyor.” dedi.

Ürünlerin GİMDES’ten sertifikalı olduğunu vurgulayan Asi, “Türkiye’de bir gıda gerçeği var maalesef bizim yediğimiz içtiğimiz şeylerin içerisinde domuz ve türevi mamullerin olmasının yanında sağlığa zararlı katkı maddelerinin çok olması insanları tedirgin ediyor. Her gün gazetelerde, televizyonlarda şurada burada duyuyoruz x ürününün içinde şu çıktı bu çıktı diye. Dolayısıyla böyle bir gerçeği bildiğimizden dolayı bizde tamamen hem helal olan hem de temiz olan ürünleri GİMDES diye bir kurumdan bunlar sertifika alıyor. Bu GİMDES dediğimiz gıda ve ihtiyaç maddelerinin denetlenmesi ve sertifikalanması. Bu çalışma daha çok Avrupa ülkelerinde Müslümanların çalışmasının neticesinde Türkiye’ye geldi. Malezya, Endonezya o taraflarda bu çalışmalar zaten yapılıyordu. Ama Türkiye’de zaten yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede haram da neymiş helal de neymiş diye bir eleştiri vardı. Öyle değil maalesef at etinden tutun da it etine kadar her şey ürünlerimizin içerisine giriyor. Bu gerçekten yola çıkarak Türkiye’de helal çalışması başlattık.” diye konuştu.

Hasan Asi bu marketlerde bir eve lazım olan bütün ihtiyaç maddelerinin hepsinin olduğunu kaydetti. Gıda maddelerinden temizlik ürününe kadar her türlü ihtiyacın karşılanacağı yer olan Helal Market’e daha çok kadınlar ilgi gösteriyor. Asi: “Buralarda başta gıda malzemeleri çikolatasından, dondurmasına, etten sucuğa, tavuğa kadar bir eve lazım olan bütün gıda ihtiyacının hepsi bulunuyor. Satılan ürünlerin yüzde 98’i Türkiye’de üretiliyor. Ama Pakistan, Afganistan gibi yerlerden himalaya tuzu vs. getirttiğimiz de oluyor. Bizim yediğimiz içtiğimiz şeyler çok önemli. Bunlar sağlımıza etki ediyor. Bunun yanında karakterine, huyuna, inancına hatta ve hatta anne babasına karşı olan saygısına kadar sirayet eder. Büyüklerimiz demişler ki rızkın ondan dokuzu helal lokmadır. Dolayısıyla bu bilinçle ucuz olsun ne olursa olsun mantığı ile değil de sağlıklı olsun temiz olsun varsın biraz daha pahalı olsun mantığı ile hareket etmemiz lazım. Zaten fiyatlarımız da piyasa ile aynı. Kadınlar bu noktada biraz daha duyarlı. Özellikle temizlik ürünlerinde çok seçici davranıyorlar.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

Nagihan ÇAPKIN-Hakimiyet.com

Helal marketler yoğun ilgi görüyor

Helal marketler yoğun ilgi görüyor

Helal marketler yoğun ilgi görüyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum