E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Hello Afrika

A+A-
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika gezisine katılanların arasında yer aldı. Batı Afrika'ya yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Ülkelerimiz arasındaki işbirliği açısından bir dönüm noktası olacaktır. Bu ziyaret sırasında birçok anlaşmaya da imza atacağız" şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı ülkemizin gelişmesi için elini taşın altına koymaya devam ediyor. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, yeni pazar arayışları için bu seyahatlerin önemli olduğunun altını çizerken, 2023 hedeflerine ulaşmak için Afrika'nın önemli fırsat olduğunu vurguladı.

***

Afrika, bazı ülkelerin yıllardır sömürdüğü, köleleştirdiği bir bölge olarak bilinir. Konya'da birçok firmanın Afrika ülkelerine ihracat yaptığını biliyoruz. 2015 yılında Konya firmalarının Afrika ülkelerine ihracatı 280 milyon dolar. Konya'da toplam ihracatın %20'si bu bölgeye yapılıyor. Gelecek yıllarda bu rakamın artmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Zira 2014 yılına göre 2015 yılında Afrika bölgesine yapılan ihracat 20 milyon dolar artış göstermiş.

***

Ülkemizin bu konudaki hassasiyetinin önemli göstergelerinden birisi de son beş yılda Afrika'ya 20'den fazla elçilik açan ülkemizin, 17 Afrika ülkesiyle iş konseyi bulunmasıdır.

***

Uzun vadede Afrika'nın önemli bir pazar olduğunu belirten Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Afrika'ya birçok alanda yatırım yapılabileceğini vurgulayarak bu pazarın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

***

Ülkemizin 2007 yılına kadar Afrika'da sadece 12 büyükelçiliği varken şu anda bu sayı 36'ya çıkmış durumda.

***

Afrika'nın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Öztürk, “İnşaat, inşaat malzemeleri alanında büyük bir boşluk olduğunu gördüm. Şekerleme, sağlık sektöründe boşluk var. Ben çok güvenlik problemi hissetmiyorum. Bizi zamanında çok korkutmuşlar. Afrika'da güvenlik yok, hastalık var diye. Ama kendileri gitmiş. Bizi bırakmışlar bir bakmışsınız Avrupalıların hepsi orada. Eboladan dolayı oraya en sert uygulamayı Fransa yapıyor gibi görünüyor herkesten önce oradalardı” şeklinde konuşarak Konyalı sanayicilere önemli mesajlar veriyor. Beklentimiz ilerleyen günlerde Öztürk'ün Konyalı Sanayicilere ve basına bu konudaki gelişmeleri aktarmasıdır.

***

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Cumhurbaşkanımız ile birlikte gerçekleştirdiği Afrika seyahatinin 2017 ve 2018 yıllarında ülkemizin ihracatında ciddi bir artış getireceğinin de altını çiziyor.

***

Konyamızın ihracatının ve turizminin her geçen yıl artmasının getireceği artılarıları önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz.
 
Bu yazı toplam 204 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.