1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hem insanı hem doğayı etkiliyor
Hem insanı hem doğayı etkiliyor

Hem insanı hem doğayı etkiliyor

Yaz mevsimi ile birlikte başlayan düğünlerin sembolü olan konvoyların neden olduğu gürültü kirliliği insanları etkilediği kadar doğayı da olumsuz yönde etkiliyor.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Yazın artan düğünler nedeniyle araçların çıkardığı korna sesleri ve egzozlarından çıkardıkları sesler Konyalı vatandaşları rahatsız ediyor. Özellikle hafta sonları sayıları artan düğünlerde oluşturulan uzun araç konvoyları gürültü kirliliğine neden olarak, insan sağlığına olumsuz yansıyor. Çevre Mühendisi Cevdet Yaman, gürültü kirliliğinin insan sağlığı kadar doğa üzerinde de olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekerek, gürültünün insan sağlığına verdiği zarar nedeniyle Konya Valiliği tarafından konunun üzerinde hassas şekilde durduğunu ifade etti. Yaman, “Geleneklerimiz ve göreneklerimizin gerçekleşirken  gürültü kirliliği ve duyulan rahatsızlık ortaya çıkıyor. Adetlerimizde bu böyledir, insan hayatında bir defa evleniyor ve kültürüne göre düğün yapma ihtiyacı hissediyor. Çevre Müdürlüğü valilik de bu konu üzerinde çok hassas duruyor. Geleneklerimizin yaşatılmasından yanayım ama sınırlandırma getirilmeli. Hassas alanlarda, hassas bölgelerde olmamalı. Özel anlarda özel günlerde sınav zamanı ve hastane yakınlarında olmamalı.” dedi.

EN BÜYÜK ETKİSİ STRES VE DUYMA BOZUKLUĞU

Cevdet Yaman gürültünün insan üzerindeki biyolojik etkisinin engellemediğini belirtti. İnsanlar üzerindeki en büyük etkisinin duyma bozukluğu, stres ve strese bağlı olan rahatsızlıklar olduğunu açıklayan Yaman, gürültüye maruz kalmış hemen hemen kişilerde psikolojik rahatsızlıklar oluştuğunun bilimsel çalışmalarla kanıtlandığını ifade etti. Yaman, “Gürültü kirliliğinin en büyük etkisi psikolojiktir. İnsanda stres yaratır. Stresinde yol açtığı bazı rahatsızlıklar vardır. Bunların en önemlisi mide spazmları, mide kasılmaları, kas gerilmeleri gibi. Daha ileri noktalarında beyin hücrelerinde ölümler gerçekleşiyor. Ben doktor değilim ama bunlar bizim literatürden okuduğumuz etkileri. Her şeyden önemlisi de gürültüye maruz kalmış insanlar mutsuz, sinirli, kaygılı, korkulu, sinir bozukluğu, saldırgan, etrafını kırıcı gibi durumlar ortaya çıkar. Bunun yanında sürekli gürültüye maruz kalmak duyma bozukluğuna yol açar ya da insan vücudundaki sistem gürültüye adapte olunca gürültüsüz anlarda rahatsızlık hisseder.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.