1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Hem İyilik Yap Hep Cehenneme Git
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hem İyilik Yap Hep Cehenneme Git

A+A-

Böyle şey olur mu? Diyorsanız buyurun okuyun ve son kararı siz verin.

Tanzimat’tan beri her alanda olduğu dini ve ahlaki eğitimde de kendi özümüzden uzaklaşma, Batıyı rehber kabul etme yanlışlığını elan yaşamaktayız. Bu olgunun tabi sonucu olarak ahlaki ölçülerde de zayıflama ve yozlaşma ümmet içinde sahne almış ve almaya devam ediyor. Şimdi sokağa çıksak ve, “Haram nedir? Haramlardan beş onunu say!” desek birçoğumuz bu suale doyurucu bir cevap veremez. Verenlerimiz de “şirk, içki, kumar, zina, faiz, kıtal, zulüm, anneye babaya itaatsizlik…” gibi belli başlı haramları sayabilir ancak. Bunların dışında Yüce Yaratan yeryüzüne gönderdiği son mesajı olan Kuranda birçok harama dikkat çekmiştir. Bu haramlardan biride maalesef günümüzde çokça işlenen ve çoğumuzun haram olarak dahi bilmediği “başa kakma” fiilidir.
Kıyamette Allah'ın Yüzüne Bakmayacağı İnsanlar
Bakın Şirki, içkiyi, kumarı, aldatmayı, insan öldürmeyi haram kılan Allahütealâ bu konuda ne buyuruyor ” "Ey inananlar! İnsanlara gösteriş için malını verip Allah'a ve ahret gününe inanmayan adam gibi, başa kakmak ve eziyet etmekle sadakalarınızı boşa çıkarmayın" (el-Bakara: 2/264) Diğer bir ayette de Yaratan: “ Mallarını Allah yolunda verip de sonra verdiklerinin ardından başa kakmayan ve eziyet etmeyenlerin Rableri katında mükafatları vardır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir" (el-Bakara: 2/262) buyrulmaktadır.
Konu ile ilgili peygamberimizin de dikkat çeken bir hadisi var. O şanı yüce nebi buyurur ki;” Üç sınıf insan vardır ki Allah Teâlâ kıyamet gününde bunlara iltifat buyurmaz, yüzlerine bakmaz, onları tezkiye etmez, korumaz. Onlar için can yakıcı azab vardır. Bunlar, elbiselerini kibirlenerek yerlerde sürüyen, yaptığı iyiliği başa kakan ve satılık eşyasını yalan yeminle kıymetlendirmeye çalışan kişilerdir" (Riyazü's-Salihin, III, 166). Başka bir hadiste de "Düzenbaz, cimri ve yaptığı iyiliği başa kakan kimse Cennete girmeyecektir (Cennete ilk girenlerden olmayacaktır)" buyurulmaktadır (Tirmizi, Birr: 41).
Görüldüğü gibi ayetlerde ve hadislerde yaptığı iyiliği başa kakmak hoş karşılanmamakta ve yasaklanmaktadır. İyilik yapan insan, yaptığı iyilikle sevap kazanır. Fakat iyiliği başa kakmakla bu sevap ortadan kalkar. Bu tür insanlar; düzenbazlar ve cimriler sınıfına dâhil edilir. Yaptığı iyiliği başa kaktığı için azabı da hak eder.
Bu gerçeklerin yanında bir nüansa da dikkat çekmek istiyorum: Burada bizim dikkatimizi çekecek olan en önemli ayrıntı galiba şu: iyilik yapıp başa kakma eylemi sadece başkalarına yapılan maddi yardımlar ve hizmetler değildir. Aksine bir kimsenin, evladına, kardeşine, ebeveynine, büyüklerine, annelik, babalık, ağabeylik, ablalık, evlatlık, kardeşlik vazifelerini (maddi olarak, hizmet olarak)yaptıktan sonra ( ki bunlar Allah'ın onlara verdiği tabi vazifelerdir) bu yaptıklarını sürekli dile getirerek, kendini acındırarak evladının, kardeşinin, akrabasının kendine minnet duymasını, kendine bağlanmasını istemek de aynı şeydir. Bu nedenle ebeveynlerin ve aile büyüklerinin ve küçüklerinin,( abi, abla, kardeş, dayı, hala, amca teyze) insanen ve dinen yapmak zorunda oldukları yardımları, vazifeleri başa kakmaları da galiba aynı kategoride değerlendirilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum