1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Her 4 hekimden 3’ü şiddete maruz kalıyor
Her 4 hekimden 3’ü  şiddete maruz kalıyor

Her 4 hekimden 3’ü şiddete maruz kalıyor

Konya Tabipler Odası tarafından 2017 yılı Mart-Nisan aylarında yapılan anket çalışmasında her 4 hekimden 3’ünün şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı.

A+A-

Konya Tabipler Odası öncülüğünde, 2017 yılı Mart-Nisan aylarında ASARDA tarafından bir anket çalışması düzenlendi. Araştırma Konya ilinde ve ilçelerinde 325 hekimle tabletler ile yüz yüze görüşme ve online link gönderme tekniği ile gerçekleştirildi. Konya Tabipler Odası Başkanı Seyit Karaca, temel amaçlarının oda üyesi olan ve olmayan hekimlerin, saha içerisinde, çeşitli alanlara değinen bir takım sorular sorularak çözüm üretmek olduğunu belirtti. 5 hedef belirlediklerini kaydeden Karaca, “Mevcut durumu analiz etmek, hekimlerin mesleki, sosyal ve benzeri sorunlarının tespiti için gayret göstermek, tespit edilen sorunlar üzerine çözüm geliştirme ve oda olarak hekimlerin sesi olmak, Konya Tabip Odasından beklentilerin tespit edilmesi ve oda faaliyetlerinin buna göre şekillendirilmesi, doğru stratejiler geliştirerek hekimlerin sorunlarına çözüm getirilmesi ve oda faaliyetlerine doğru yön verilmesi amacını güden bir çalışma.” şeklinde konuştu.

İLK SIRADA SÖZLÜ ŞİDDET VAR

Seyit Karaca, hekimlere mesleki yaşamları boyunca sözlü, fiziksel, psikolojik vb. şiddete maruz kalıp kalmadıkları sorulduğunda yaklaşık olarak her 4 hekimden 3’ünün şiddet olayı ile karşı karşıya geldiğini gördüklerini dile getirdi. Karaca, “Maruz kalınan şiddet türlerinde ilk sırada sözlü şiddet gelmektedir. 325 hekimde 416 şiddet olayı gözlenmiştir. Şiddet olayı sonrasında adli makamlara başvurmama oranının yüzde 70. Bunun en büyük sebebi bir sonuç alınamayacağı düşüncesi yer alıyor. İkinci sırada kanunlardaki yetersizlik ardından yalnız kalma korkusu, deşifre olma endişesi olarak devam ediyor. Meslektaşlarımın yüzde 70’i de cezaların caydırıcı olmadığını düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.