1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Her 5 kadından 1’i depresyon yaşıyor
Her 5 kadından 1’i depresyon yaşıyor

Her 5 kadından 1’i depresyon yaşıyor

Psikoterapist Dr. Deniz Günaydın depresyonu tanımlayarak, daha çok kadınlarda görüldüğünü ve her 5 kadından birinin depresyona yakalandığını vurguladı.

A+A-

Psikoterapist Dr. Deniz Günaydın, depresyon hakkında bilgiler aktardı. Depresyonun Türkçe kelime anlamıyla çökkünlük olduğunu ifade eden Günaydın, “Çökkünlük derken hiçbir şeyden zevk almamak ve hiçbir şeye gücünün olmamasını kastediyorum. Yani daha önceleri yapmaktan zevk aldığımız şeylerden zevk almamaya başlarız. Depresyonun en önemli iki kriteri; zevk alamamak ve gücümüzün yetmemesidir.” dedi.

Günaydın depresyon daha çok olumsuz yaşam koşulları sebebiyle girildiğini dile getirdi. Kadınların toplumumuzda daha çaresiz hissettiklerini kaydeden Günaydın, toplumda şu anda daha hanımların çoğunun çalıştığını ama evli, çalışmayan, ekonomik gücü olmayan, olumsuz yaşam koşulları nedeniyle kendini çaresiz, güçsüz hisseden kadınların daha kolay depresyona girebileceğini vurguladı. Erkeklerin daha çok maskeli depresyon yaşadıklarını belirten Günaydın, “Erkekler daha çok maskeli depresyon yaşayabiliyorlar diyebilirim. Mutsuzlar ama o mutsuzluklarını çoğu zaman iş yaşamıyla telafi etmeye çalışıyorlar. Kadınlar daha kolay depresyondayım diyebiliyorlar, erkekler bunu zayıflık gibi algıladıkları için aslında daha geç ortaya koyuyorlar ve tedavileri de bazen bu sebeple daha zor olabiliyorlar. Kendiliklerden geçiyorlar ve distimi ile sonuçlanabiliyor. Mutsuz hayalet gibi dolaşan insanlar olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

TEDAVİ EDİLMEZSE DİSTİMİ İLE SONUÇLANABİLİR

Deniz Günaydın, depresyonun nedenleri hakkında; olumsuz yaşam koşullarının, ilaçların, bazı hastalıkların sebep olabileceğini kaydetti. Hiç müdahale edilmediği taktirde kendi kendine tedavi olabileceğini de vurgulayan Günaydın, bunun sonucunda bazı komplikasyonların kalabileceğine dikkat çekti. Günaydın, “Çoğu depresyon insanlar ilgilenmezse tedavi esilmezse kendiliğinden geçebilir. Ama komplikasyonlar kalabilir. Daha sonrasında sıkıntılar yaşayabiliriz. Depresyon kendiliğinden iyileşirse bir kısmı distimi dediğimiz durumla sonuçlanır. Distimi nedir peki? Depresif ruh hali. Hiçbir şeyden zevk almayan böyle hayalet gibi dolaşan insanlar vardır yıllardır. Ve denir ki işte şu zaman bir sıkıntı yaşadı sonra bir daha kendine gelemedi, hep böyle devam ediyor. İşte onlar distimidir. Tedavi edilmeyen depresyonların büyük bir kısmı distimi ile sonuçlanır. O yüzden biz distimiyi tedavi etmeyi isteriz. Bu çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

KONYA’DA DA TÜRKİYE GENELİNDE DE ÇOK RASTLANIYOR

Bu hastalığın Konya’da da Türkiye’de dünyada da çok sık rastlanan bir durum olduğunun altını çizen Günaydın, her 5 kadından birinin depresyon yaşadığını belirtti. Deniz Günaydın kadınlarda daha sık görüldüğünün altını çizerek normal popülasyonda da yüzde 20 depresyon yaşanılabildiğini dile getirdi. Günaydın, hayatın herhangi bir döneminde 5 insandan birinin depresyon yaşadığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “ Ama tabi depresyonun da tipleri var. Çok büyük majör depresyon dediğimiz bir durum var ki tamamıyla insanlarla ilişkileri kesmeye gidecek kadar ağır olur. Onlarda ilaç tedavisi uygulamamız gerekiyor ama bazılarında da ilaç uygulamadan sadece bilişsel davranışçı terapiyle sonuç alabiliyoruz.”

İNTİHARA SÜRÜKLEYEBİLİR

Deniz Günaydın, depresyonların intihara sürükleyebileceğini de kaydetti. Depresyonunun çaresizlik hali olduğunu belirten Günaydın, “İnsan kendini çaresiz hissedince ölsem de kurtulsam diyebilir. Çoğu zaman ölsem de kurtulsam sözü çok rahat söylenen bir sözdür. Tamamıyla intihar düşüncesi anlamıyla gelmez. İnsanların içinde 2 güdü vardır. Birisi yaşama ve sevme güdüsü birisi de ölme güdüsü. Hepimizin içinde çaresiz kaldığımızda ölüm isteği olabilir. Ama burada inanç önemli konumda. Türkiye’de intihar olaylarının düşük olmasında ben inancımızın etkili olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Son olarak depresyonun tanı kriterlerini anlatan Günaydın, bir çok tanı kriterinin olduğunu ancak en belirgin olanının çökkünlük ve hayattan zevk alamama halinin 2 aydan uzun sürmesi olduğunu dile getirdi. Deniz Günaydın, depresyonu bazen yanlış kullandığımızı kaydederek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bazı günlerde keyfimiz çok yerinde değilse hemen depresyona girdiğimizi düşünüyoruz. Halbuki o depresyon değil de depresif ruh halidir. Yani keyifsizim demek yerine depresyondayım diyoruz. Bazı günlerde işler istediğimiz gibi gitmiyorsa hepimiz keyifsiz olabiliriz. Bize gelen insanlar çoğunlukla yaşam krizleriyle geliyorlar. Olumsuz yaşam deneyimleri varsa, hastalık atlattılarsa, hayatlarında bir şeyler değiştiyse bazen bize geliyorlar ve kendimi çok kötü hissediyorum diyorlar. Depresyondayım diyorlar. Bazen tam depresyon tanı kriterleri karşılamıyor bile ama bir yaşam krizidir. Yaşam krizleriyle baş etmek çok önemlidir. Yaşam krizleri daha uzun sürecek olursak olay depresyona dönüşebiliyor.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.