1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Her gün 21 bin kişi açlıktan ölüyor
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Her gün 21 bin kişi açlıktan ölüyor

A+A-

Kurban Bayramına 1 haftadan az bir süre kaldı. Paylaşmanın adı olan ve manevi duyguların doruk noktasına ulaştığı Kurban Bayramı’nda kurbanlar kesilecek, fakir fukaraya dağıtılacak ve yüzbinlerce çocuğun yüzü gülecek.

Ancak yüzbinlerce çocuğun yüzü gülmesi yetmiyor maalesef… Çünkü yaşadığımız bu dünyada şu anda 800 milyon aç insan var…  Her gün 21 bin kişi açlık veya gıda kıtlığından dolayı hayatını kaybediyor. 

2016 Dünya Açlık Endeksi'ne göre, ilerlemelere karşın dünya genelinde hala 800 milyon insanın açlık çektiği açıklandı. İki yıl önce kronik açlık çeken insan sayısı 842 milyondu. Dünya genelinde açlık oranının 2000 yılından bu yana yüzde 29 azaldığı kaydedilirken, Yemen, Güney Sudan ya da Suriye gibi ülkelerde silahlı çatışmalar, açlık ve yetersiz beslenmenin ana nedenlerini oluşturduğuna dikkat çekildi.

 

AÇLIĞIN SEBEBİ SAVAŞLAR

Siyasi açıdan sorunların çözülmesi ve kriz önlemenin yanı sıra sanayi ülkelerinde tarım politikası reformunun da gerekliği olduğu kaydediliyor. Dünya Açlık Endeksi'nde bu yıl en üst sırada yer alan ülke Orta Afrika Cumhuriyeti. Çad, Zambiya, Haiti, Madagaskar, Yemen ve Sierra Leone'de de durumun "endişe verici” olduğu bildirildi. Afganistan'daki durum da "çok ciddi” olarak kaydedildi.

Mısır'da yetersiz beslenme oranı "makul düzeyde” olarak sınıflandırılırken yine de mevcut durumun 2005 yılına oranla daha kötü olduğu belirtildi.

Dünya genelinde 65 milyon insanın çatışmalar nedeniyle ülkesinden uzakta yaşıyor.

Savaşlar nedeniyle insanlar ölüyor, savaşın yol açtığı açlık nedeniyle insanlar ölüyor.

 

AÇLIĞA ÇARE OLALIM

Yardım dernekleri, her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da kurban bereketini dünyanın dört bir yanına dağıtacak. Ancak bu kurbanlar 800 milyon insanı açlıktan kurtarmaya yetmeyecek. Bu çağda bizimle yaşayan her insana karşı sorumluluğumuz var. Açlık çeken, savaşta ölen, zulme maruz kalan her çocuğun gözyaşında bizlere sitem var…

Bu nedenle imkanı olanlar mutlaka güvendikleri yardım kuruluşlarına kurban bağışında bulunmalı… Kurbanı kesip eti dolaba istifleyeceğinize dünyanın herhangi bir noktasında bir çocuğun yüzünü güldürebilirsiniz…

FETÖ’den sonra insanların yardım derneklerine olan güveninde sarsılma olduğunun hepimiz farkındayız… Bu nedenle bazı insanların gönül rahatlığıyla kurban bağışlayamadığını da biliyoruz. Hiçbir yere güvenemiyorsanız bile en azından Kızılay’a güvenebilirsiniz. Devletin bir kurumu ve diğer birçok hayır kurumu gibi dünyanın birçok noktasına yardım ulaştırıyor…

Bu yazı toplam 661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar