1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Her şeyin başı sağlıklı beslenme
Her şeyin başı sağlıklı beslenme

Her şeyin başı sağlıklı beslenme

0-14 yaş aralığında beslenme biçimi hem çocukluk dönemi kanserleri hem de ileri yaşta görülebilecek kanserlerde riski artırıyor

A+A-

Günümüzde gittikçe önemi artan sağlıklı beslenme, en çok çocukları etkiliyor. Obez çocuk sayısı her geçen gün artarken, beslenme alışkanlıkları birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor.

Çocukluk çağı kanserlerin yüzde 30’unu lösemiler oluşturuyor. Geri kalan yüzde 70’lik kısmını ise solid tümörler denilen kanser tipleri tutuyor. Löseminin dışında kalanlar arasında başta santral sinir sistemi tümörleri olarak bilinen beyin tümörleri, lenfoma olarak tanımlanan lenf bezesinden kaynaklanan kanserler izliyor. Bunların dışında nöroblastom olarak adlandırılan ilkel sinir hücrelerinden köken alan kanser türleri, yumuşak doku sarkomları, Wilms’ tümörü olarak bilinen böbrek tümörü ile Osteosarkom ve Ewing sarkomu olarak tanımlanan kemik tümörleri görülüyor.

ANNE SÜTÜ ÇOK DEĞERLİ

Çocukların sağlıklı gelişimi ve gelecekte karşılaşabileceği hastalıklara karşı direncinde anne sütü büyük önem taşıyor. Anne süt verdiği dönemde yediklerindeki toksinleri sütüyle bebeğine taşır. Küflü bir gıda tüketen annenin sütüne küfün bir metaboliti, ürünü olan toksini geçer. Küfle ya da diğer besinlerle geçen bu toksin yapılar bebeğin kan dokusunda, karaciğer ve böbreklerinde birikerek dolaylı olarak kansere kapı açarlar. Sonuç olarak annenin doğal beslenmesinin yanı sıra tarım ilaçlarından uzak, GDO’suz ürünleri tercih etmesi önerilir. Ayrıca emzikli annenin mutlak surette sigara ve tütün ürünlerinde uzak kalması gerekir.

0-14 YAŞ ÖNEMLİ

Bedeninin geliştiği, beslenmede ve sağlıklı yaşam alanında ömür boyu devam edecek doğru alışkanlıkların kazanıldığı dönem olan 0 -14 yaş aralığında çocuklara özel ilgi gösterilmesi gerekiyor. Çocuklarımızın bağışık sistemi ancak 14 yaşında yerine oturur yani 14 yaşına kadar bağışık sistemi gelişim sürecinde olur. Bu da çocuklarımızın vücut savunmalarının yetersiz olduğu, gerek beslenme, gerekse spor faaliyetleri ile desteklenmeleri anlamına gelir. Özellikle de radyasyon kaynaklarından ve elektromanyetik alanlardan uzak kalmaları sağlanmalı. Gerek ev içi gerekse dış ortamda mutlaka dumansız sahada olmaları gerekir. Çocukların kafe benzeri nargile ya da sigara içilen yerlerde olmamaları ve kendilerinin de kullanmamaları gerekir. Evlerde temizlik yapılırken kullanılan deterjan, dezenfektan vb. maddelerin, kimyasalların buharlarının maruziyetinde kalmamaları için çocukların evde olmaması gerekiyor./Esra BARAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.