1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Her üniversite kendi şartları içinde koronavirüs sürecini yürütecek
Her üniversite kendi şartları içinde koronavirüs sürecini yürütecek

Her üniversite kendi şartları içinde koronavirüs sürecini yürütecek

YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerde vize sınav tarihlerine ilişkin, "Denetlenebilir olma kaydıyla üniversitelerimizin bu hususları yönetebileceğini düşünüyoruz. Her üniversitenin kendi şartları içinde yürütebileceğini düşünüyoruz" dedi.

A+A-

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde corona virüs önlemlerine yönelik "Üniversitelerde ciddi bir bilgilendirme sürecine başlıyoruz. Meselenin hemen tatile getirilmesini doğru bulmuyoruz" demişti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine YÖK’ün çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Saraç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın corona virüse yönelik üniversitelerin tatil edilip edilmeyeceği ve alınacak diğer önlemlere ilişkin  sorusu üzerine şunları söylemişti:

DİĞER ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ DAHA MI AZ DEĞERLİ?

* Bu konunun bir devlet kararına dönüşmesi lazım. Bir-iki üniversitemiz tatil ilan etti. Biz bunları yanlış buluyoruz. O zaman Bahçeşehir ve Boğaziçi üniversitelerinin öğrencileri değerli de diğerleri değersiz mi oluyor? Burada onların aceleci tavrı yanlışa doğru gidiyor.

* Bu iş başladığında ‘Bizim çoğumuz yurt dışında tıp eğitimi alıyor. Virüs nedeniyle İstanbul’daki bir üniversiteye yatay geçiş istiyoruz’ talebiyle karşılaştık. Şimdi bunlar başladı. Biz bu meselenin sükunetle yönetilmesinden yanayız.

* Paniklemeye başladığımızda marketlerde ve eczanelerde raflar boşalıyor. Büyükşehirlerde yüz binlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde biz müteredditiz.

Bugün açıklama yapan YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerde vize sınav tarihlerine ilişkin, "Denetlenebilir olma kaydıyla üniversitelerimizin bu hususları yönetebileceğini düşünüyoruz. Her üniversitenin kendi şartları içinde yürütebileceğini düşünüyoruz" dedi.

Saraç: "23 Mart'ta uzaktan eğitim kapasitesine sahip üniversitelerimizde dijital imkanlarla uzaktan öğretim süreci başlayacak" dedi.

Saraç şöyle devam etti: "Bu kapasiteye sahip olmayan üniversiteler için de 23 Mart'ta açık ders malzemeleri havuzu açılacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.