1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. HER ZAMAN DENEYİP YANILMAK ZORUNDA MIYIZ?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

HER ZAMAN DENEYİP YANILMAK ZORUNDA MIYIZ?

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından bundan bir süre önce yapılan açıklamaya baktığımızda gelecek yıldan itibaren Motorlu Taşıt Vergilerimizi % 40 zamlı ödeyeceğiz. Ağbal’ın açıklamasını saçma sapan buluyorum. Dilerseniz yaptığı açıklamayı buradan paylaşayım; “MTV her sene artıyor. Enflasyon ne kadarsa otomatik olarak artıyor. Eğer biz bu düzenlemeyi yapmasaydık MTV, 2018 yılında yüzde 15 oranında artacaktı. Örneğin bu sene 500 lira MTV ödemiş bir vatandaş, gelecek sene hiçbir müdahale yapmamış olsaydık 575 lira ödeyecekti. İki taksite böldüğümüzde yaklaşık olarak 32,5 lira fazla ödeyecekti. Şimdi biz yasal bir düzenleme yaptık. MTV'de yeni bir tarife ürettik. Bu tarifeye göre rakamlar bunlardır. Bu rakamlarla önceki rakamları kıyasladığımızda bir artış olarak karşımıza çıkıyor. Bu sene 500 ödedi, gelecek sene 575 ödeyecekti. Şimdi vatandaşımıza diyoruz ki 700 lira öde. Herkes aynı arabayı kullanmıyor. Herkesin aynı yaşta arabası yok. Vatandaşın bu konudaki tepkisine hak veriyorum. Vatandaşlarımız bu konuda her zaman duyarlı olsunlar, başımızın üstüne. Burada bir sorun yok.”

Affedersiniz ama bu adam nerede yaşıyor merak ediyorum. Beyefendi, siz insanların yaşam standardını yükselttiniz mi de şimdi bu açıklamayı yapıyorsunuz? Adam hasbelkader borç dert ile bir araba almış. Onu da her zaman değil, lazım oldukça çoluğu çocuğu için veya acil durumlar için kullanıyor. Şimdi sen bu adama diyorsun ki ben senden 575 TL değil 700 TL MTV tahsil edeceğim. Sen önce bu vatandaşın geçim sorununu çözmek için elinden geleni yaptın mı? Asgari ücreti 2.500 TL’ye çıkardın mı? Zam yaparken işleyen çeneleriniz, söz konusu vatandaşın aylık geçineceği asgari ücret olduğunda niye kapanıyor?

Halkımızın suskunluğu sizi yanıltmasın. Bu yaptıklarınızı günü geldiğinde size yalatmayı da bilir. Ekranlara çıkıp mağrur edalarla zam açıklaması yapmakla bu işler çözülmüyor.

Her defasında örnek gösterdiğiniz Avrupa ülkelerinde ki halkın yaşam standardını yakalayın da ondan sonra bu zam açıklamalarınızı yapın. Halkının yarısı yarı aç yarı susuz yaşayacak ama sen oradan zam üstüne zam haberleri vereceksin. Bu yaptığınızın tek bir açıklaması olacaktır Sayın Ağbal! Bu işi başaramıyorsun. Birilerine hoş görünme uğruna yaptığın öylesine bir çaba bu!

Bazı konularda halkın sesi olmanız gerekiyor. Bugün 1.400 TL ile yaşamaya mahkûm ettiğiniz asgari ücretli kesimin feryadını duymazsanız, bir gün paslanan kulağına duyururlar. Halkın suskunluğunu kabullenme gibi algılayabilirsiniz ama bu sessiz isyan günü geldiğinde patlar.

Bakın ben başından bu yana AK Partiyi destekleyen bir vatandaşım. Bu konuda asla taviz vermedim. Ama bazı icraatleriniz hoş olsa da diğerlerinin onu gölgelememesi lazım. Sosyal paylaşım sitelerinde ki algı harekâtı da gün gelir fayda etmez. Bu yüzden samimi olun. Dürüst olun. Halkın sırtından inin. Bugün 5 litreye aldığımız Ayçiçek yağına ödenen parayla üç sene önce 5 litrelik zeytinyağı alabiliyorduk. Zeytinyağının kilosu 100 TL’yi bulmuş. Tereyağının kilosu 30 TL’nin üstüne çıkmış. Aylardır aşağı çekeceğinizi iddia ettiğiniz et fiyatlarını bir türlü indiremediniz. Hayvancılığın canına okudunuz. Et fiyatları gündeme geldiği zaman artık ithalat konuşur oldunuz. Kuruyemiş fiyatları uçuşa geçmiş. Sözde çoğunun ziraati Türkiye’de yapıldığı halde bu kadar pahalı olmasının açıklamasını yapabilir misiniz?

Ya çiftçiye gerekli desteği yapmadığınız için küstürdünüz, bu yüzden o işle uğraşanlar azaldı.

Ya da bindirdiğiniz üstüste vergiler yüzünden halkımızın alım gücüne ipotek koydunuz. Kesesi şişkine meydanı bıraktınız.

Anladığım kadarıyla alternatif yokluğu gibi bir anlayışın gazıyla bildiğinizi okuyor olabilirsiniz. Unutmayın! Yaptığınız her aksi girişim alternatifinizi besler. Günü geldiğinde sizi tepetaklak getirir.

Şımarmanın âlemi yok.

Birçok konuda ki hatalarınız yüzünden vatandaş zor duruma düşüyor. Sadece halkın ekonomik gücü ile alakalı konular değil, bunun dışında da bir takım hatalarınız yüzünden sıkıntılar yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl ileri saat uygulamasını kalıcı hale getirmişti sayın milli damadımız… Fakat Yargıtay kararıyla yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Bir takım uygulamaları yaparken halkın görüşlerine itibar etmediğiniz için birçoğu elinizde patlıyor. Bu da işte onlardan sadece bir tanesiydi. Bugün 19’da okuldan çıkan çocuklarını almak için veliler zifiri karanlıkta okulların yolunu tutuyorlar. Zaten emniyet, güven diye bir durum kalmamış. Etraf sapıktan, ipsizden, soysuzdan geçilmiyor. Haliyle çocuklarının tehlikelerden muhafazası için ana babalar mecburen okul yolunu tutmak zorunda kalıyorlar. Gerçek olmayan saati kalıcı hale getireceğinize, gerçeğini kalıcı hale getirmek çok mu zorunuza gidiyor?

TEOG konusuna daha önce girdiğim için yine yazmayacağım. Konu çok…

Sıkıntı, söz konusu tüm bu uygulamalar için yıllardır bir türlü çözüm üretememiş olmanızdır.

Deneyip, deneyip yanılın bakalım… Nereye kadar…               

Bu yazı toplam 652 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.