1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. HERKES KENDİ İŞİNİ YAPAR
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

HERKES KENDİ İŞİNİ YAPAR

A+A-

Hepimiz Âdem’deniz. Çünkü Allah ilk insan olarak O’nu yaratmıştır. O’ndan da eşini taratmış ve artık insan nesli olarak onlardan ve onlardan olanlardan devam etmek üzere onların nesilleri günümüze kadar devam ederek gelmiş ve gelmeye devam etmektedir. O’nun dilediği zamana kadar da devam edecektir. 
Dikkat edersek hepimizin yaratıcısı bir olmasına ve hepimiz aynı kökten gelmemize rağmen hiç birimiz diğer birimizin aynı şekil ve suretinde olmadığımız da bir gerçektir. Çünkü Allah böyle yaratmıştır. Bunun en bariz örneğini parmaklarımızda görmekteyiz. 
Hepimizin parmakları aynı şekil ve yaratılışta olduğu görülse de parmak izlerimize baktığımızda onda bile aynı olma durumunun bulunmadığını görmekteyiz. Nitekim okuyup yazma durumu günümüzdeki kadar gelişmeden önce bir kimse için gerekli görüldüğü yer ve zamanlarda imza yerine boyanarak bastırıldığı başparmakları imza yerine kullanılmaktaydı. 
Dışarıdan baktığımızda hepimizin parmakları birbirine yakın büyüklüktedir. Fakat o parmakların bıraktığı izlerin birbirinden farklı olması bile İnsanı yaratan Allah’ın büyüklüğünü takdir etmemiz için yeterlidir. 
Öyle sanıyorum ki, (aslında sanma değil, gerçek olduğuna inanıyorum) yeryüzünde yaşayan bunca insanlardan birini öne çıkarsak ve diğerleri içinde bunun yaratılışta kendisine eş olan bir benzerini, daha doğrusu aynısını bulmamız mümkün değildir. Olsa olsa ona belli bir yönden benzeyen birisini bulmamız mümkündür. Zaten bundan dolayı bir yönüyle, yani yüzü, boyu, rengi, konuşması… gibi bir yönü itibariyle benzeyen kimseler için birinin diğerine benzediğini söyleriz. 
Bu durum bize Yaratıcımız olan Allah’ımızın yüceliğini ve her yönüyle tek olduğunu gösterir. 
İnsan olarak bizlerin bu farklı olma özelliklerimizin yanında bir de akıl, irade…ve diğer bizi insan yapan manevi yönlerimizin farklılıklarını da göz önünde bulunduracak olursak her bir insanın bir âlem olduğunu kabul etmek durumunda kalırız. Zaten gerçek de budur. 
Gerçi her insan akıl, irade ve ruh sahibidir. Bunlar ise kullanıcılarının emrinde birbirinden farklı neticeler doğurmaktadır. 
Hepimizin yaratanı Allah olup bu farklı kabiliyetlerimizden dolayı da bizlere doğru yolu gösterecek Peygamberler ve onlar aracılığı ile insanlara inanış ve davranışlarında doğruyu bulabilsinler diye kutsal kitaplar göndermiştir. 
Fakat görüldüğü gibi her devir ve asırda insanlar kendilerini ne kadar akıllı ve iradeli görseler ve kabul etseler de hepsi aynı düşünceyi paylaşamamışlardır. 
Bundan dolayı herkesin benimsediği, yaşadığı ve hayatta iken yaptıkları farklıdır.

Bu yazı toplam 788 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.