1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Herkes kendi işini yapmalı
Herkes kendi işini yapmalı

Herkes kendi işini yapmalı

Bolay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Küçük, müteahhitliği parası olanın değil işi bilen insanların yapması gerektiğini söyledi. Nevzat Küçük, konuya çözüm olaraksa geçmiş dönemlerde uygulanan müteahhit karnesi uygulamasını işaret etti.

A+A-

Yaklaşık olarak 22 yıllık sektör tecrübesiyle iş hayatındaki basamakları hızlı adımlarla çıkmaya devam eden Bolay İnşaat ve Bolay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Küçük Hakimiyet’in sorularını cevapladı. Röportajında, şirket içerisinde aile ortamında samimi bir iş ortamı kurduklarına dikkat çeken Küçük, başarılarının sırrını da bu etkenlere bağladı.
Bolay İnşaat ve Nevzat Küçük’ü kısaca tanıyabilir miyiz?
Taşkentliyim. 1974 doğumluyum, ortaokul ve liseyi Taşkent’te bitirdim. Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunuyum. Bolay İnşaat 2010 yılında kuruldu. Sektöre bir hareket bir canlılık kazandırmak için bu firmayı kurduk. İnşallah başarılı olmuşuzdur diye düşünüyorum.
Bolay İnşaat’tan önce sizin inşaat sektörüyle bir bağlantınız var mıydı?
1994 yılında lise bittikten sonra, dayımın mimar olması hasebiyle aşağı yukarı 4-5 yıl onun yanında çalışmamız oldu. Bu süreçle beraber üniversite hayatımız meydana geldi. Üniversiteden sonra bir taahhüt firmasında yaklaşık bir 6 yıl şantiye şefliği ve ihale takibi yapan bir eleman olarak tecrübe sahibi oldum. 2007 yılından sonra da bir kooperatifin başkanlığını yaptım. Şuan aşağı yukarı 22 yıldır sektörün içinde çalışmaktayım.
Firma olarak Konya’da en çok hangi bölgelerde çalışıyorsunuz?
Bolay İnşaat olarak ağırlık verdiğimiz bölge Selçuklu bölgesi. Ama daha öncesine baktığımız zaman Konya’nın hemen hemen her bölgesinde Karayolları’nın, Üniversite’nin ve çeşitli kurumların taahhüt işlerini yapmış bulunmaktayız. Yani Konya’nın her yerinde hizmet verdik.
Şuana kadar yaklaşık olarak kaç proje teslim ettiniz?
Şuan Bolay İnşaat olarak teslim ettiğim inşaat daire sayısı; 2013 yılında Adapark Konutları’nda 56 daire, 11 dükkan, o süreçte dostlarımıza yapmış olduğumuz 4 tane villayı da teslim ettik. Bu yıl da 143 daire, 18 tane de iş yeri teslim edeceğiz. Ancak kooperatif başkanlığı yaptığım dönemde de 122 tane daire teslimatım oldu. Taahhüt işerini düşünecek olursak Konya’da 50’ye yakın projede imzamız var diyebilirim.
Bolay İnşaatı kurarken koyduğunuz hedeflerle, bugün geldiğiniz konuma bakarsanız hedeflerinizin ne kadarlık bir kısmına ulaştınız?
Şuan hedeflerimiz neredeyse yüzde 100’ünü tamamlamış bulunuyoruz. Gelmek istediğimiz noktaya aslında kendimizi kişilere ispat edip, kabul ettirerek geldik. Yani artık Bolay İnşaat’ın kalite anlamında olduğunu herkes biliyor. Ama süreçle ilgili beklentiler karşılandı, hayır, karşılanmadı. Yani yaptığımızın işin değerini, karşılığını görebiliyor muyuz? Hayır.
Hedeflerinize bu kadar kısa sürede ulaşmanızı sağlayan anahtar kelimeler nelerdir?
Biz hep müşterilerimizle, çalışanlarımızla, arsa sahiplerimizle aile havası içirişinde iş yaptık. Bizim hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan asıl etken budur. Aile gibiyiz, samimiyiz.
Yaptığınız projelerde özellikle üzerinde durup vazgeçemeyiz dediğiniz kriterleriniz nelerdir?
Kalite ve hizmet başka bir şey değil.
Peki bir projeyi teslim ettikten sonra takibi nasıl yapıyorsunuz ve müşterilerinizin teslimattan sonraki istekleri ya da şikayetleri çoğunlukla neler oluyor?
Mutlaka yaptığımız işlerde kusur yoktur diye bir şey söyleyemeyiz. Mutlaka bizimde kusurlarımız vardır. Ancak 24 saat olmak koşuluyla kusurlarımızı gidermek için çalışıyoruz. Daire teslim edeli 2 yıl olmuş, 3 yıl olmuş hiç önemli değil. Hizmetimizi sürdürmeye ekip olarak devam ediyoruz.
Peki Nevzat Bey, Konya’da inşaat sektörünü değerlendirirseniz sektörün en büyük sıkıntısı nedir?
İnşaat sektörünün en büyük sıkıntısı; her önüne gelen insanın müteahhit olması.
Sizce bunun önüne nasıl geçilebilir?
Devlet olarak eski dönemdeki müteahhitlik karnesi sistemine geçilebilir. Yani bir şekilde kısıtlama getirilmesi gerekiyor. Özellikle üstüne basa basa söylüyorum yalnız teknik elemanların bu işi yapması taraftarıyım. Belki bu konularda bir kısıtlama yapılırsa, çözüm olabilir. Yani parası olanın değil, diploması olanın bu işi yapması taraftarıyım.
Peki firmalar kanadından bakarsak, firmaların sektöre kendi kendilerine verdikleri zararlar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
Biraz önce saydığımız herkesin müteahhit olması dışında firmaların verdiği bir zarar yok. Kendini ispatlamış, kabullendirmiş firmalar zaten zarar vermekten kaçınır. Biz zaten büyük firmaların sektör için ayakta kalması taraftarıyız. Çünkü büyük firmaların başına gelebilecek herhangi bir olay küçük firmaları tamamen etkiler. Bu sebepten büyük firmaların hep ayakta kalması taraftarıyız.
İnşaat sektörü ağır ve tehlikeli iş sınıfında yer alıyor. Size göre iş ve işçi güvenliği noktasında alınan tedbirler ve denetlemeler yeterli midir?
İş ve inşaatın denetlenmesi her zaman mutlaka yetersizdir, her türlü eksikler vardır. Ama özellikle biz müteahhitler olarak ve işçiler olarak kendi önlemimizi kendimiz almamız gerekiyor. Mesela müteahhit bütün önlemleri almıştır, her şeyi yapmıştır ama işçi uygulamıyordur. Tersi de olabilir işçi her şeye uyuyor müteahhit uymuyor da olabilir. Denetlemeden ziyade önce biz kendimiz eğitilmeliyiz ki sektörde bu konuyla ilgili tehlike oluşmasın. Şartlar şimdilik iyi gidiyor, inşallah zamanla daha iyi olacak. Kurumlar önlem alacak, işçilerde gerekli eğitimlerle desteklenecek.
Peki Konya ekonomisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Konya ekonomisi son dönemlerde adından sanayisiyle birlikte söz ettiren bir şehir. Özellikle tarım konusunda. İnşaat sektörü olarak kentsel dönüşüm alanlarının çoğalmasından dolayı, inşaat sektörü de müthiş şekilde arttı. Zaten bu artışa bağlı olarak doğrudan müteahhit sayısı da arttı. Son dönemlerde piyasalarda ve Konya’da küçük bir sıkıntı var ama inşallah en kısa sürede düzelmesi taraftarıyız. Ama ne olur şuan bilemiyoruz.
Üretim anlamında Konya’ya yapılan yatırımları yeterli buluyor musunuz?
Hayır, yetmez. Çünkü şuan toprak olarak Türkiye’nin bir numaralı bölgesi Konya. Bu sebepten ve Başbakanımızın da Konyalı olması sebebiyle yetmez diyorum. Açıkçası bu sebeplerle Konya’nın yatırım anlamında karşılığını aldığını düşünmüyorum.
Şuan hedeflerine ulaşmış bir firma olarak duran Bolay İnşaat’ı ilerde farklı sektörlerde de görmemiz mümkün mü?
Yok hayır. Çünkü benim biraz önce de söylediğim bir şey var. Herkes kendi işini yapmalı. Bu sebeple başka sektörde olmayı düşünmüyoruz, herkesin kendi işini yapması taraftarıyız.
Peki Nevzat Bey, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Sektörde sıkıntılarımız var. İnşaatlarımızı yaparken paranın değil de biraz daha kalitenin önplanda tutulması lazım. Müşterilerimiz değerlendirme yaparken, ucuz daire değil biraz daha bakımlı kaliteli dairelere bakmalı. Burada bakış açısı şu olmalıdır; bir insan hiç malını satmak istemez ama cenab-ı Allah sattırmayı nasip ederse öyle gerekirse ben bu malı zarar etmeden nasıl çabucak elden çıkarırım olmalı. Firmalar da burada çok çok önemlidir. Yani Konya’nın köklü firmalarından birinden bir daire alırlarsa şayet rakamlar 3-5 lira fazla olabilir ama satarken de o daireleri daha rahat satabilirler. Ayrıca zarar etmeden satabilirsiniz. Diyebileceklerim bunlar.
Değerli zamanınızı bizlere ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızın hayırlı ve bol kazançlı geçmesini diliyorum.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.