1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Herkes Okusun
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Herkes Okusun

A+A-

Birazdan karşılaşacağınız satırlarda beni, seni ve diğerlerini de ilgilendiren önemli bir konuda düşüncelerimi paylaşacağım. Bu nedenle dikkatle okumanı ve beğendiğin takdirde daha fazla kişiye ulaşması için beğenip paylaşmanı istiyorum.

Başkalarının da okumasını neden önemsiyorum? Sen de biliyorsun ki belki de bilmiyorsundur, bunu ben bilmiyorum! fakat içinde yaşadığımız toplumun sorunları bir kenarından hepimizi ilgilendirmektedir. Bu sorunlara kim el atıp çözülmesi için elini taşın altına koyacaktır? Anne-babalar, okullar, devlet, dernekler, vakıflar ve diğerleri… Saymakla bitmez ama sorunları azaltmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu nedenle dikkatimi çeken aşağıdaki konularda düşüncelerimi paylaşma ihtiyacı hissettim.

Çocukluk yaşlarımızdaki anne babamıza olan ilgi ve sevgimizi büyümeye başladıkça başkaları ile de paylaşmaya başlarız. Ergenlik dönemi içinde neredeyse arkadaşlarımız, anne-babamıza olan ilgi ve sevgimizin önüne geçmeye kadar bizler üzerinde etkili olmaktadır. Bu konu üzerinden gençleri doğrudan suçlayıp eleştirmek kolay olmakla beraber bunu yapmayacağız. Çünkü yazımıza karşı daha ilk baştan bir ön yargı oluşmasını istememenin yanında ilkesel olarak doğru bulmadığım için suçlamak yerine bu olgunun bir fotoğrafını çektikten sonra kararı okura bırakalım diye düşünürüm.

Anne, baba veya ailesinin beğenisini küçümseyip de arkadaşlarının, tanıdıkların veya yabancıların beğenisi için olmadık çaba ve gayretler içine girenleri gördükçe şaşırıyorum. Bugün kendi yakınlarına karşı özellikle de ailesinin değer ve beklentilerine sırtını dönmüş gençlerimizin dışarıda kabul görmek, onaylanmak veya takdir edilmek için olmadık davranışlarda bulunmalarını onların sağlığı ve kişisel gelişimleri açısından çok riskli buluyorum.

Sen mesela, 17 yaşındaki liseli genç arkadaşım, çok iyi tanımadığın senden büyük bu şahıslar kimdir? Neden sana bu kadar iyi davranıyorlar? Sen onlara çok ciddi bir iyilik mi yaptın? Tabii ki değil sakın seni yasa dışı işlere zorlamak için yapmasınlar bunu? Sanal ve gerçek hayatın birbirine karışmış ise bir an önce kendine gel kendine! İnternette seni daha çok oyalamak için oynadıkça gerçek karşılığı olmayan puanlarla seni aldatmalarını hala içine sindirebilecek misin?

Ya sen kızım, yüzüne gülen aşk edebiyatı yapan delikanlıyı memnun etmek için anne-babana yalan söylemek hiç olur mu? Seni gerçekten sevdiği için değil de heveslerine malzeme yapmak istemeyeceklerini nerden bilebilirsin? Allah muhafaza, seni seviyor olsa bile ne işin var onunla uygun olmayan yer ve ortamlarda? Seninle sözlenip, nişanlanıp, evlenmeden seni elde etmiş birisi sana saygı duyar mı hiç? Ya bu yaşını başını almış adam kim? Amcan mı, dayın mı? Neden seninle ilgileniyor? Sana kural koymaya çalışan, seni denetleyen ve takip eden annen ve baban sana olan sevgilerinden dolayı endişe yaşarlar. Onlara yardımcı olmak varken geç saatte eve gelmek de neyin nesi?

Ya sen hemşire? Hastane duvarlarında bize sus işareti yapan o özgüvenli tutumuna ne oldu? Sen de bunu yaparsan sıradan vatandaş ne yapsın? Kendini neden değiştirmek istedin? Başkaları seni olduğun gibi kabul etmeyecekse bırak hiç etmesin. Böyle beklenti içinde olanlardan hiç kimseye hayır gelmez. Resimlerine bakınca o eski halinin kötü olmadığını aksine iyi olduğunu düşünenlerin sayısının da azımsanamayacak kadar çok olduğunu görüyoruz. Haydi diyelim ki karar verdin de tanımadığın, internetten tanıştığın birisine nasıl teslim ediyorsun kendini? Hangi cesaret ve güvenle tıp eğitimi almış olan sen sıradan bir bayan kuaförü ya da yalandan bir güzellik uzmanı kartı ile o insana güvendin?

Sizler mesela, anneler,  babalar ya da diğer yetişkinler. Ne yapıyoruz biz? Bu gençlere kim yardımcı olacak? Onlara nasıl ulaşacağız? Her istediklerini hemen yaparak sabırsız ve doyumsuz bir nesil yetişmesine mi neden olduk acaba? Yaşı gelmeden, istemeden, sabırla beklemeden elde ettikleri her zamansız ödül ve kazanım! onları daha çok doyumsuz ve sabırsız yapmaktadır. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 844 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.