1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAŞAYACAK
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAŞAYACAK

A+A-

Mutlu musunuz? Bunu içinde yaşadığınız hayattan beklentilerinze göre tayin edebilirsiniz. Beklentiye dönük istekleriniz arttıkça huzursuzluğunuzda o oranda artacaktır. Bunun için dünyada ki beklentilerinizi sizi mutlu edeceğine inandığınız kıstasları en asgariye düşürdüğünüz takdirde huzuru nispeten yakalayabileceksiniz. 
Mutlu insan olabilmek için bir takım gerçekleri hayatınıza eklemek ya da çıkarmanız gerekir. Beklenti limitinizi yüksek tuttuğunuz sürece gerçekleşme oranı düşecek ve beklentilerinizi elde etmede yahut ta isteklerinize ulaşmada önünüze çıkacak engeller artacak bu da sizi mutsuz edecektir. 
İnsan aslında huzurun çoklukla geleceğine inancı yüzünden kendi kendini mutsuz etmede aşırı ısrarlıdır. Halbuki azla ve özle yetinmenin gerçek huzuru yakalamada baş aktör olabileceğini idrak edebilseydi yeterli olacaktı. 
Çünkü gelişen teknolojik imkanların beraberinde getirdiği ve doyumsuzlukla eşdeğer beklentilerin artması sebebiyle bugün yediden yetmişe tüm kesimlerimizde kontrolden çıkmış bir yapılanma var. 
Çocuklarımızın ellerinde oyuncak gibi oynadıkları cep telefonların en düşüğünün bedelinin milyarlarla ifade edilebildiğine göre varın ötesini siz düşünün. 
Günümüzün sorunu budur. 
Azla yetinebilen, mutlu olabilen, kanaat ehli bir nesil yetiştirmek için elimizden gelen gayreti göstermedikçe mutsuzluğumuzu sürecek.
Yardımsever olmalıyız. Kendimiz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissettirecek. En mutlu insanların, en büyük vericiler olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre; bağış yaparak ve başkalarına yardım ederek mutluluğu yakalayabiliriz.
Şükretmeyi bilmeliyiz. Mutlu olmanın yollarından biri, şükretmesini bilmektir. Yaşadıklarınıza, sahip olduklarınıza, sevdiklerinize, sevmediklerinize yakından bakıp şükredin. Şükretmek, farkında olmanızı sağlar ve sizin kendinizi çok yalnız hissettiğiniz anlarda bile yanınızda büyük bir gücün, Allah’ın olduğunu anımsamanızı sağlar. Dua etmek, şükretmek ruhunuzu iyileştirip kendinizi daha mutlu ve neşeli hissetmenize yardımcı olacaktır.
Kendilerine kısa veya uzun vadeli hedefler koyanların, koymayanlara göre daha mutlu olduğu iddia ediliyor. Wisconsin Üniversitesi'nden Richard Davidson, "Bir amaç
doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokar" diyor.
inançlı insanlar, olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun ve daha mutlu.  inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı
oldukları ortaya çıktı. 
Fazla kilo, fazla eşya, fazla iş, fazla arkadaş, fazla borç… Gereğinden fazla olan her şey, hayatınızın kontrolünü elinize almanızı zorlaştırır ve sizi mutluluktan uzaklaştırır.
Hayatta mutlu ve neşeli olmak için size fazla gelenleri tespit edin ve bir bir hepsinden kurtulun.
Kendinize karşı merhametli, şefkatli ve anlayışlı olmayı öğrenmek mutlu ve neşeli olmanızda yüksek önem taşımaktadır. Siz kendinize iyi davrandıkça, etrafınızdakilerin de yaklaşımı değişecektir.Sadece kendinize değil etrafınızdaki diğer insanlara karşıda merhamet duygusuyla yaklaştığınızda kendinizi daha mutlu hissedeksiniz.
Hayatın her zaman mutlulukla dolu olmayacağını; hayatın inişli ve çıkışlı yollarında ilerlediğini bilmeniz gerekir. Her duygunuza sahip çıkmalı, gerçek olduğunun farkına varmalısınız. Bir gün çok üzülebilir, başka bir gün mutluluktan göklere uçabilirsiniz. Bilmeniz gereken, her iki durumun da sonsuza değin sürmeyeceği olmalıdır.
Doğada zaman geçirmek iç huzurunuzu artırır ve anı yaşamanızı sağlar ki bunlar mutlu bir hayatın temel iki özelliğidir.
Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak, gerçekten üzgün olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize neden oluyor. Birçok araştırmaya göre; sadece gülümseme
hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor.
İmtihanda olduğumuzu unutmayın, yaşadığımız tüm iyi ve kötü durumlar sadece bizi sınamak için varlar. Sabrımız ve şükrümüz bizim ebedi alemdeki yerimizi, derecemizi
belirleyecektir. Tıpkı bir rüya gibi ne kadar kötü bir rüya olsada uyandığımızda çok şükür rüya deriz. Yani burdaki hayat gibi, bir gün bizde bu dünya denen rüyadan uyanıp ebedi hayatımıza kavuşacağız. Tek farkı burda yaptığımız iyilik ve kötülüğün hesabını verecek olmamızdır. O yüzden sabırla ve şükürle dayanın Rabbinize. Sadece seyredin herşeyin nasıl ilmik ilmik işlendiğini. Ve gülümsemeyi unutmayın tüm olumsuzluklara inat...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.