1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hestourex Fuarında Kamu Hastaneleri Tanıtıldı
Hestourex Fuarında Kamu Hastaneleri Tanıtıldı

Hestourex Fuarında Kamu Hastaneleri Tanıtıldı

Hestourex 2017 fuarına katılarak stant açan Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ‘Sağlık Turizmi’ konusunda ki iddialı projelerini katılımcı ülkelerin yabancı temsilcileri ile paylaştı.

A+A-

Bu yıl ilki düzenlenen Dünya Sağlık ve Spor Kongre Fuarı (Hestourex) Antalya’da gerçekleştirildi. 150 ayrı ülkeden yaklaşık 4 bin katılımcının buluştuğu fuarda Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği de açtığı stantla sağlık turizminden pay alabilme adına düğmeye bastı. Dört gün boyunca açık olan fuarda ziyaretçilere, Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yetkilileri tarafından sağlık turizmi yönünden Konya’yı ön plana çıkartabilecek olan tedavi alanları detaylı bir şekilde anlatıldı. Dünyanın dört bir yanından sağlık, spor ve alternatif turizm temsilcilerinin ziyaret ettiği Konya standında pek çok ülke temsilcisi ile yüz yüze görüşmeler yapılarak sağlık turizmi alanında karşılıklı anlaşmalar yapılması için ilk adımların da atılması sağlandı.

Konya’nın sağlık alanında geldiği noktayı gösterme adına İngilizce olarak bastırılan katalogların da dağıtıldığı fuarda, Konya standı yoğun ilgi gördü. 16 metrekarelik bir alanda açılan stantta, Finlandiya, Macaristan, İran, Katar, Suudi Arabistan, Rusya, Belarus, Gürcistan, Fas ve Ürdün gibi pek çok ülke temsilcileri ile yüz yüze görüşmeler yapılarak, Konya'nın sağlık alanında vermiş olduğu hizmetler hakkında bilgi verilmesi sağlandı.

Konya’nın sağlık turizminde öncü şehirlerden birisi haline gelmesi için gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığını ifade eden Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Koç, “Genel sekreterliğimiz, kamu hastaneleri adına çok güçlü bir sağlık donanımına sahiptir. Konya’nın sağlık alanında yakaladığı başarıyı uluslar arası alana da taşımalı ve sağlık turizminde söz sahibi olan bir şehir hedefine ulaşmalıyız. Şehir olarak potansiyelimizi ortaya çıkartıp bu potansiyeli yabancı katılımcılara doğru anlatmayı başarabilirsek sağlık turizmi alanında Konya’nın hangi noktalara geleceğini hep birlikte görmüş olacağız” dedi.

Sağlık turizminin dünyadaki yıllık cirosunun 150 milyar dolar düzeylerinde olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Koç, “Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık hizmetlerinde devrim yapan Türkiye, bu başarısını uluslararası alana da taşımak ve sağlık turizminden daha fazla pay almayı hedeflemektedir. Bu bağlamda bizlerde Konya olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirerek bu pastadan imkânlarımız ölçüsünde yararlanmak istemekteyiz” dedi.

Sağlık turizmi çalışmalarının uzun soluklu projeler sonucunda başarı getireceğinin bilincinde olduklarını da vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Amacımız Konya’nın pek çok alanda olduğu gibi sağlık turizmi alanında da Türkiye’nin gıpta ile baktığı bir il konumuna gelebilmesidir. Şu anda inşaatı devam eden ve Yaklaşık 2,5 yıl sonra açılması planlan en üst teknolojiyle donatılacak olan şehir hastanemizle birlikte Konya'mızı sağlık alanında da marka bir şehir yapmayı hedefliyoruz. Konya’nın potansiyeli düşünüldüğünde bu hedeflerimize ulaşmak çok zor olmayacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.