1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Heykelin akıbeti belli oldu
Heykelin akıbeti belli oldu

Heykelin akıbeti belli oldu

Mevlana Caddesi’nin girişine konulan bir eser, anlamı konusunda vatandaşların kafasında soru işaretleri bırakmıştı. Mecmau’l Bahreyn yani “iki denizin buluştuğu yer” anlamına gelen heykelin, Mevlana ile Şems’in buluştuğu noktayı tasvir ettiği öğrenildi.

A+A-

Ufuk KENDİRCİ

Yaklaşık 4 aylık bir çalışma ile gerçekleştirilen eserde alev formu kullanılarak aşk ateşi, sabır ve içsel sevinç anlatılıyor. Eserin çevresinde havuz çalışması devam ederken, Şeb-i Arus’un ilk haftasında çalışmaların son noktaya geleceği aktarıldı. Ayrıca eserin önüne konulan bilgi notunda heykelin anlamı paylaşıldı. 
Bilgi notunda ise şu ifadelere yer veridi: “İslam alimi Mevlana Muhammed Celaleddin ile mutasavvıf Muhammed Şemseddin-i Tebrizi, 30 Kasım 1244 günü Konya’da burada görüştüler. Mevlana ile Şemseddin-i Tebrizi’nin buluşup görüşmeleri, Mecmau’l Bahreyn “İki denizin Bütünleşmesi” olarak adlandırıldı. İslam Tasavvufunda, Hızır-veş zatlardan biri olarak anılan Şemseddin-i Tebrizi ile kendisiyle Hanefi fıkhının tenevvür ettiği büyük fıkıh alimi Mevlana’nın buluşması, Marifet hali ile Şeriat ilminin Konya’da bütünleşmesi olarak kabul edilmiş.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.