1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hicretin Yıl Dönümü
Hicretin Yıl Dönümü

Hicretin Yıl Dönümü

Peygamberimiz Hz. Muhammed ’in Mekke’den Medine’ye hicret etmesiyle başlayan hicret 16 Temmuz 622 günü gerçekleşmiştir. 

A+A-

Peygamberimiz Hz. Muhammed ’in Mekke’den Medine’ye hicret etmesiyle başlayan hicret 16 Temmuz 622 günü gerçekleşmiştir. 
İslam, Allah'ın insanlara Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile gönderdiği son ilahi dindir. Arapçada seleme (Allah'a tamamen bağlanmak) kökünden gelen İslam sözcüğünün Türkçe anlamı "Allah'a ve onun buyruklarına kayıtsız şartsız inanan" demektir. Bu kelime aynı zamanda, Hz. Muhammed aracılığıyla ilkeleri bildirilen ve Müslüman adı verilen 600 milyon insanı bünyesinde toplamış büyük bir dinin de adıdır.
Müslüman birey veya topluluğun, inançları (Müslüman oluşları) yüzünden baskı gördükleri bir yerden başka bir yere göç etmesine verilen isimdir. Hicret olayı Müslümanların gördükleri zulüm yüzünden bir yerden başka bir yere gitmeleridir. Peygamberimiz "Sizin hicret edeceğiniz yerin iki kara taşlık arasında hurmalık bir yer olduğu bana gösterildi..." diyerek Müslümanların Medine'ye hicretlerine izin verdi. İkinci Akabe Bîati, Peygamberliğin onikinci yılının son ayı olan Zilhicce'de yapılmıştı. On üçüncü yılın ilk ayı Muharrem'de (Temmuz 622) Medine'ye hicret başladı.
Kısa zamanda, Mekke'li Müslümanların hemen hepsi Medine'ye göç etti.  
Cuma namazından sonra Peygamberimiz Medine'ye hareket etti. Uzun ve zor bir yolculuk yaşandı. Ama Medine’ye varıldı. Medine, târihinin en önemli gününü yaşıyordu. Halk bayram sevinci içinde, Kuba'dan itibâren yolu iki taraflı doldurmuştu. Kadınlar şiirler söylüyor, çocuklar "Allah’ın elçisi geldi" diye bağrışıyor, küçük kızlar def çalarak şenlik yapıyorlardı. Medine halkı, Peygamberimizin gelişinden duyduğu sevinci, hiç bir şeyden duymamıştı.
Hicret, Müslümanları müşriklerin zulüm ve baskılarından kurtarmış, İslâm'a yayılma imkânı sağlamış, böylece İslâm inkılâbının başlangıcı olmuştur. Bu itibârla olaydan 17 yıl sonra, Hz. Ömer'in hilâfeti esnâsında Hz. Peygamber (s.a.s.)'in hicret ettiği yılın 1 Muharrem'i olan 16 Temmuz 622 tarihi, Hicrî-Kamerî Takvim için "takvim başı" olarak kabûl edilmiştir.
Rasûlullah (s.a.s.)'in hicreti Peygamberliğin 13'üncü yılında, 12 Rebiulevvel / 23 Eylül 622'de olmuştur.  Bu tarih aynı zamanda Peygamber Efendimizin 53'üncü doğum yıldönümüdür. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.