1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hicri yılbaşı mübarek olsun
Hicri yılbaşı mübarek olsun

Hicri yılbaşı mübarek olsun

Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicreti baz alınarak oluşturulan Hicri Takvime göre bugün 1 Muharrem 1439. Hicretle temiz toplum özlemi Medine'de gerçekleşirken, bu dönem Asrı Saadet olarak tarihe geçti

A+A-

Esra BAYKUŞ

İslam alemi 1439. Hicri Yıla girdi. Peygamberimizin, Mekke'den Medîne'ye hicretinin başlangıç kabul edildiği sene baz alınarak oluşturulan Hicrî Takvime göre bugün yılbaşını dualar ve ibadetlerle kutlayacak olan Müslümanlar, yaşanan zulüm ve savaşların son bulması için ellerini semaya açacak.

Hicri yılbaşının 21 Eylül 2017 Perşembe günü hicri yılın ilk günü 1 Muharrem1439'dur. Dini sebeplerle bir yerden bir yere göç anlamına gelen hicret, özellikle Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahü aleyhi veselem) Mekke'den Medine'ye göç etmesi olayını ifade ediyor.

Bu kutlu yolculuk için öz yurdundan ayrılan Mekkeli Müslümanlara Muhacir, onları bağrına basan ve onlarla her türlü imkanlarını paylaşan Medineli Müslümanlara da Ensar denmiştir. Hicretle temiz toplum özlemi Medine'de gerçekleşmiş, bu dönem Asrı Saadet olarak tarihe geçmiştir. Miladi 622 yılında gerçekleşen bu hadise, İslam tarihinin dönüm noktalarından biridir. Nitekim Hazreti Ömer'in (radyallahü anh) halifeliği döneminde Hicret, Müslümanların hicri yılının başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Rasül-i Ekrem, hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayını Allah'ın ayı olarak nitelendirip Ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. Bu ayın onuncu günü "Aşüra" günüdür. Muharremin dokuzuncu günü ile birlikte onuncu günü ya da onuncu günü ile on birinci günü oruç tutulması sünnet kabul edilmiştir. Hakimiyet Gazetesi olarak 1439 hicri yılınızı en içten dileklerimle tebrik eder, yeni yılın hanelerimize bereket, memleketimize ve tüm insanlığa huzur getirmesini temenni ederiz.

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.