Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

HIDRELLEZ

A+A-

Millet olarak yıl içinde kutladığımız bazı günlerimizin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu günlerden bazıları dini günlerimizdir. Yani dinimizin birer bayram günü olarak kutlanmasına cevaz verdiği günlerdir. Bunların belli başlıları yılda iki ayrı bayram olarak kutlanan Ramazan ve Kurban bayramlarımızdır.

Bunlardan başka bir de milli bayramlarımız bulunmaktadır. Bunlar da Çocuk Bayramı, Gençlik Bayramı, Zafer Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı olarak sayılabilir.

Dini bayramlarda dinin hükümleri yerine getirilerek kutlanmakta ve sevinebileceklerin yanında sevinemeyeceklerin varlığı da unutulmadan, hatta olanların da sevinmelerini sağlayacak bir dayanışma ve yardımlaşma içerisinde yerine getirilmesi istenen ve gerçekleştirilen birer bayramdır. Bu sebeple de bu bayramlar birer gün kutlamaktan ibaret olmayıp üç ve dört gün olarak kutlanmaktadır.

Bu da bu bayramların herkes tarafından içlerine sindirilecek şekilde kutlanması istenmesindendir. Hem kutlanıp hem de birlikte yaşanmasını ve herkesin bayramı olarak kutlandığını göz önünde bulundurursak bunların herkes için gerçek birer bayram olduğunu anlarız.

Mili bayramlarda ise geçmişte o günleri bayram havası şeklinde kutlamamızı sağlayan olayları yaşayan ve bizlere de böyle bayramlar yaşatan ecdadımızı rahmetle anmamızı hatırlarız. Minnet ve rahmet duygularımızla yaşadığımız bu bayram günleri aynı zamanda bizleri neşelenme heyecanına götürdüğü için de bu bayramlara genelde şenlik deriz.

Böylece kaynakları farklı olan bu bayram günlerinin hem de kutlamalarının farklı olduğunun farkına varırız. Bu farklılıkları yaşamamızın ardından da içte kalan heyecanımızı bir daha canlandırmış olur, bunu da çocuklarımızla paylaşırız.

Ancak bu iki yoldan birinden intikal etmeyen başka kutladığımız günler de bulunmaktadır. Bunlardan birisi de 6 Mayıs günü kutladığımız ‘Hıdrellez’ günüdür.

Hıdrellez bize İslâm ve Cumhuriyet öncesi çağlardan ve fakat eski Türklerden intikal etmiş bulunan bir gündür. Bir halk bayramıdır ve Hızır günü veya Hızır ile İlyas’ın buluştukları ve yazın geldiğini haber veren bir gün olarak kutlanan ve hatta zamanla dini bir yön de kazanan gündür.

Hızır veya Hıdrellez günü denmesi de bundandır. Aslında Hıdrellez kelimesi Hızır ve İlyas isimlerinden alınmış ve fakat halk ağzına uygun hâle getirilmiş bir ifadedir.

Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da yazın gelmesinin kutlandığı bir gündür. Bu aynı zamanda takvimlerde kullanılan ve yaz başlangıcı ile kış günlerinin sona erdiğini ifade eden bir gündür. Bundan dolayı da bugünde park ve bahçelere rağbet artar. Yani Hıdrellez böyle yerlerde kutlanır.

Aslında eski takvimlerde ve özellikle bu günün kutlandığı bölgelerde, bugün ( 6Mayıs), kullanmakta olduğumuz takvime göre, yıl temelde yaz ve kış günleri olarak ayrılırdı ve günümüz takviminin 6 Mayıs, yazın başlangıç günü idi. Bu günler 8 Kasım’a kadar sürerdi.

8 Kasım ise kış günlerinin başlangıcı idi. Bu sebeple de günümüz takvimlerinde 6 Mayıs’tan itibaren 186 gün süren bu günler Hızır günleri olarak, 8 Kasım’dan itibaren de 179 gün, Kasım günleri olarak gösterilmektedir.

Yaz günlerine de Kış günlerine de kavuşturan Allah’a hamdolsun

Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.