1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Hindistan’dan Selamlar
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Hindistan’dan Selamlar

A+A-

Siz bu yazımı okurken Hindistan seyahatimden dönüyor olacağım inşallah. Hindistan daha önce 2006 yılında ziyaret ettiğim çok farklı bir ülke.
Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Burada 1 milyar 237 milyon insan yaşıyor. Bu nüfusun sadece 150 milyonluk kısmı Müslümanlardan oluşuyor. Yani nüfusun küsuratını bile kapatmıyor. Hindistan’ı daha farklı kılan etken bu ülkede ki çok sayıda yaşanan dinsel mozaiktir. Farklı dinlere iman etmiş insanların yaşam sürdüğü bu ülkede ticari hayat gerçekten çok gelişmiş. Kendi kendine yetecek güce ulaşmış.
Sevgili okurlarım, bir ülke hakkında kitaptan ne kadar okursanız okuyun bir anlam ifade etmez . O ülkeye bizzat gidip yerinde görmek yaşamak o kültürün insanlarının yanında bulunarak hissedebildiklerini hissetmeniz ve düşüncelerini okuyabilmeniz lazım. Yola çıkmadan önce kafanızda bir şeyler tasarlıyorsunuz. Daha önceki bilgilerinize istinaden bir şablonu zihninize kazıyorsunuz. Ama o ülkeye ayak bastığınız andan itibaren gerçek perde aralanıyor ve o ülkeyi olanca netliği ile görmeye başlıyorsunuz. Bu ülkeye ulaşmak için toplam 8 saat yolculuk yaptım. Bunun bir saati Konya- İstanbul uçuşu, kalan 7 saati ise İstanbul New Delhi uçuşu idi.
Seyahat sonrasında iş görüşmesi yapacağım Chandigarh şehrine uçmak için iç hatlara geçerek bir uçuş daha gerçekleştirdim. Bu şehirde bir gece kaldıktan sonra ertesi gün başka bir uçuşla tekrar New Delhi’ye ulaştım.
Hindistan’da en dikkat çekici ulaşım araçlarının başında rikşalar geliyor. Rikşa ne diyeceksiniz? Rikşa, yaşı 40’ın üstünde olan Konyalılar hatırlar. Hani bir zamanlar Arçelik marka sadece 6 kişinin binebildiği küçük motorlu ulaşım arabaları vardı. Ona benzer farklı bir tür. Biniyorsunuz, sizi gideceğiniz adrese kadar bırakıyorlar. Ama önceden azarlık etmenizde yarar var. Çünkü fırsatı ele bir geçirdiler mi 10 liralık yeri size 100 liraya bile götürürler. Birde bu ülkede toplu taşımaya yönelik ulaşım yeterince geliştirilmemiş. Kişisel taşımaya yönelik araçlar daha çok rağbet görüyor. Ya taksiye atlayıp gideceksiniz ya da rikşaya bineceksiniz. Ne yalan söyleyim. Rikşa’yı taksiye tercih ederim. Mis gibi püfür püfür esen rüzgar eşliğinde ulaşım bana ayrı bir haz veriyor. Ama bir sıkıntı var. Bu tekli taşıma düşkünlüğü trafik keşmekeşine yol açıyor. Gürültü arasında yolculuk yapıyorsunuz. Trafiğin tıkanması da cabası. Birde rikşaların çeşitli türleri var, Elle taşımalı olanlar, bisikletliler ve üç tekerlekli motorlular. Önceki seyahatimde hiç unutmam Agra’da Tac Mahal ziyareti çıkışında bisikletli rikşaya binmiştim. Yokuşu tırmanırken canı çıkan sürücüye destek amacıyla araçtan inmiş ve yokuş bitene dek itelemiştim. Bu ülkeye gideceklere ufak bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Adım attığınız andan itibaren her an sizi taşımak için saldırıya geçen Rikşa ordusunun etrafınızda kümelenmesine hazırlıklı olun.
New Delhi’de az parayla krallar gibi dolaşabilirsiniz arabalar biraz külüstür olsa da olsun. O da ayrı bir nostalji vesilesi oluyor.
Bu ülkede insanların farklı yaşam tarzları var. Bir sokağa giriyorsunuz onlarca kişi kaldırımlarda parklarda yatıyor, başka bir sokağa giriyorsunuz onlarca kişi yatıp uyumuş ortalık yerde. Amaçsız yaşamak ve hayata karşı umarsız olmak Hindu halkının yaşam felsefesi olmuş durumda. Her şey Hindu inanışına göre bundan sonra yaşanacak güzel hayata erteleme mantığı ile dünyayı tınlamıyorlar. Bu ülkede et tüketimi oldukça az. Genelde sebze türleri tüketiliyor.
New Delhi, Hindistan’ın başkenti ve üçüncü büyük şehri. Burası aslında Old Delhi ve New Delhi olarak iki bölümden oluşuyor. Old Delhi, 12. ve 19. yüzyıllarda Hindistan’da Müslümanların hakim olduğu dönemde devletin idare merkeziymiş. Old Delhi’de bu dönemden kalma çok sayıda cami, medrese, kale ve anıtsal yapı bulunuyor. New Delhi ise 1911 yılında İngiliz’ler tarafından inşa edilmiş..
Eski Delhi’de ki Cuma Camisi, Jain Tapınağı ve Kuş Hastanesi ,Ret Fort, Divan-ı Aam, Kraliyet Hamamı, Moti Mescidi, Rang Mahal, Mümtaz Mahal, uzay gözlem üssü Jantar Mantar, Raj Ghat (kapısı), İndira Gandi Müzesi, cumhurbaşkanın evi Rashtrapati Bhavan, Ulusal Müze, Nehru Müzesi, Kutub Minaresi, Bahai Tapınağı (Lotus Temple) görülmeye değer yerler arasında.
Hindistan Hindu, Sih, Müslüman, Bahai ve Hıristiyan inançlarının yaşadığı bir coğrafya ve en görkemli Bahai tapınaklarından Lotus mescidi Yeni Delhi’de. Bahailer Lotus çiçeğine kutsallık atfetmiş ve bu ilginç mimarili yapıya onun adını vermişler.
Sözün özü, burası bambaşka bir ülke. İnsanların çok farklı renklerde hayat sürdüğü eşsiz bir kültür hazinesi. Her adımında farklı tapınakların bulunduğu çeşitli dinlerin bir arada yaşanabildiği çok farklı renkler ülkesi.
Bu ülkeye tam anlamıyla bir seyahat planlamaya niyetlenirseniz en az 15 günlüğüne bu ülkeye gelin. Agra’ya, Jaipur’a, Bombay’a mutlaka program yapın. Sadece Yeni Delhi için en az üç güne ihtiyacınız olacak.

 

Bu yazı toplam 317 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.