1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hipnoz mucizevi bir şey değil
Hipnoz mucizevi bir şey değil

Hipnoz mucizevi bir şey değil

Uyanık bilinci yavaşlatarak bilinçaltı ile iletişime geçme durumu olarak tanımlanan hipnoz ile ilgili Tıp Doktoru ve Sağlık Danışmanı Dr. Cengiz Doğan, "Hipnoz mucizevi bir şey değil, bilinçaltı ile iletişime geçme durumudur"dedi.

A+A-

Ufuk KENDİRCİ
Günlük yaşantımızda sıkça duyduğumuz fakat tanımında eksik bilgiye sahip olduğumuz hipnoz konusunda Tıp Doktoru ve Sağlık Danışmanı Dr. Cengiz Doğan açıklamalar yaptı. Dr. Doğan, hipnozun tanımı; hipnozla ilgili doğru bilinen yanlışlar ve hipnoz olma hali ile ilgili konuştu. 
HİPNOZ FİZYOLOJİK BİR DURUM
Tıp Doktoru ve Sağlık Danışmanı Dr. Cengiz Doğan ilk olarak hipnozun tanımını ile ilgili olarak, “Hipnoz değişmiş bir bilinç durmasıdır, aynı zamanda telkine açık olma halidir. Hipnoz uykuya dalma, rüya görme veya kontrolü kaybetme hali değildir. Hipnoz, bizim günlük yaşantımızdaki direncimizi azaltan ve bilinçaltı ile direkt iletişimi sağlayan bir araçtır. Hipnoz sanılanın aksine bir tedavi değil, sağlıklı iletişimi kuran bir durumdur. Yaşamımızda bilincimiz sürekli açık olduğu için düşünüyoruz, tartışıyoruz, gözlem yapıyoruz. Bu durum kişinin bir şeylere kapalı olmasına neden oluyor. Örneğin bir birey kendini çok güçlü olduğunu düşünüyor. Bu kişide algı değişiklikleri yapmak zordur. Hipnoz bu noktada kapalı kapıları açıyor, yeni pencereden bakmayı sağlıyor. Hipnoz mucizevi bir şey değil, fizyolojik bir durumdur ” dedi. 
İNSANLARIN KATMANLARI VARDIR
Hipnoz yöntemleri hakkında bilgi veren Dr. Cengiz Doğan, “Hipnoza girme noktasında temel amaç bireyin dikkatli durumunu uyku ile uyanık ruh hali arasında yavaşlatmaktır. Bu konuda en çok saatle yapılan hipnoz bilinmekte. Ancak hipnoza girişte birçok yöntem bulunuyor. Bazı kişiler hipnoza konuşarak girer, bazıları şaşırıp da girer, bazen bir hareketle hipnoza girilebilir. Hipnozda gözlerimizi kapattığımızda beynin çalışma şekli değişir. Sempatik aktivasyon yavaşlar. Uyanık olma, alarm durumlar, tepki verme durumları düşer. Hipnozda  amaç günlük yaşamımızdaki uyanık olma dengesini değiştirmektir. Hipnozda içe bakış vardır. Hipnozu yapan kişi karşısındakinin hipnoza girişini kolaylaştıran kişidir. O tecrübeye sahip olandır. Fakat hipnoz durumunda her şey söylenir, her şey açığa çıkar gibi düşünceye sahip olmamak gerekir. Hipnoza giren kişinin kırmızı çizgileri varsa, söylemek istemiyorsa hipnozda da söylemeyebilir. Ancak kişi o şeyi söylemeyi çok istiyorsa, söyleyemiyorsa hipnoz durumunda söyleyip-söylememek o kişinin kararıdır. İnsanların katmanları vardır.  Bir konuşan gerçek kişi vardır. Bir de bireyin başka bir benliği vardır. Aslında ikisi de tek kişidir. Ama korkulara sahip olan kişinin diğer benliği olabilir. Bizler kişinin diğer benliği ile konuşmaya çalışıyoruz. Hipnoz  bu nedenle yapılır.” diye konuştu.   
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.