1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hırs, korku ve huzur
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hırs, korku ve huzur

A+A-

İletişim çağında; yazılı ve sosyal medya; öğrenmeyi hızlandırmıştır. Öylesine tüketim alışkanı yapılan, öğrenme-bilme-anlama melekeleri kilitlenen, reklamlarla sersemletilen, din-ideoloji-lider esiri yapılarak uyuşturulan halk kitleleri, kendilerini yöneten ve yönlendirenlerin kim olduğunu öğrenince, karşılaştırma yapmaya başladı. Hayal kırıklığı ile şaşkınlığa düştü.
Her insan Dünya’nın güzelliklerini görmek ister.
Her insan rahat yaşamak ister.
Her insan düşündüklerini gerçekleştirmek ister.
Her insan kendisine hizmet edilmesini ister.
Her insan kendisine kul, köle olunmasını ister.
Her insan kendisine inanılmasını ister.
Her insan övülmek ister.
Her insan kendini bulmak ister.
Her insan geleceği bilmek ister.
Yukarıda yazdıklarımıza her insanın ulaşması mümkün mü ?
Ne kadar varlıklı olursanız olun, ne kadar çevreniz olursa olsun, ne kadar itibarlı olursanız olun bunların hepsinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Olsa bile yeterli olmayabilir. Bütün bunların gerçekleşmesi için de insan insan yine de isteklerinin olması için çaba sarf eder. Bu çabası ne kadar gerçekçi olur bu da bilinmez.
İnsan,okur, öğrenir, sorar.
İşte asalak, tembel insanla, kendini bulmuş insan ayrımı bu noktada başlar.
Birçok kişi bir diğerine gerçeği, doğruyu bulmak istiyor musun diye sorar.
Bazıları hayır der. Belki aradıklarını burada bulurum diye bazıları da evet der.
Cevap; ne evet ne de hayır ise, o kişi kararsızlardandır.
Kim kimden, neyi, niçin öğrenmek ister?
Bazı insanlar için gökyüzü bulutlarını sizin yanınıza indirdi denir.
Bazıları şanslı olduğundan bazıları da şansız olduğundan yakınır. Oysa; insan zaman zaman gelen fırsatlar, onlara dokunabilin diye kar taneleri olarak iner bulutlarla.
Bulut, yağmur, kar nedir ?
Hepsi sudan başka nedir ?
Gezegende tüm yaşam önce yüce yaratan olmak üzere hava ve suya bağlıdır. Hava ve suyun dansıdır yağmur, bulut ve kar.
Bu dans sadece görsel bir şölen değil, aynı zamanda maddi ve manevi güzelliklerin ortaya çıkmasına vesile olan bir enerjidir.
Gezegendeki her şey gibi, su da canlıdır. Su, insan düşüncelerinden etkilenir. Suyun kristal yapısı sizin düşüncelerinizi ve enerjinizi yansıtır. Suyun yararlı olabilmesi için ona sevgi yüklemeniz gerekir. Su, gökyüzündeyken üzerine Yaratıcı’nın, Evren’in, Dünya’nın sevgisi yüklenir. Su; yağmur veya kar olarak yeryüzüne inince bu sevgiyi toprağa taşır. İnsanlar yerdeki su’ya sevginizi sunarsa, bereket toprağa geçer ve size yararlı kaynak su veya yararlı sebzeler ve meyveler olarak geri döner. Yararlı suları içtiğinizde, yararlı meyveleri yediğinizde ömrünüz uzar, mutluluğunuz artar, huzurunuz artar.
Dünyanın güzelliklerini görmek, kendinizi bulmak, geleceği bilmek, mutlu olmak. Gerçekten bunları istiyorsanız doğru akılcı, gerçekçi düşünmek ve yaşamak gerekir.
Bütün bunlara kavuşmak, ulaşmak için yürüyeceğiniz yol gerçeklerin yolu olmalıdır. Günümüz insanı şu anda yalanlarla dolu bir dünyada yaşıyor. Ne sözler doğru, ne özler doğru.
Beklentiler böyle olunca da dünya cennet yerine cehenneme dönüyor elbette.Kavgalar, gürültüler, çekememezlikler, fesatlıklar, hazımsızlıklar … İnsanlık kendi yarattığı bir cehennemde yaşıyor. Yüce Yaratan İnsanlara cennet bir dünya sunmuş, insanlar onu inatla cehenneme çevirmeye çalışıyor. Yalanlar, arsızlıklar, hırsızlıklar, hainlikler, aç gözlülükler. Bitmek tükenmek bilmeyen hırslar ve ihtiraslar.
Nedir insanı bu kadar tatminsiz yapan ?
Nedir insanı yalanları yaşamaya iten ?
Nedir dünyanın güzelliklerinin görülmesini engelleyen ?
Kutsal kitaplarda adı şeytan olarak geçen varlığın-enerjinin yarattığı Ben'dir., benlik egosudur.
Gerçeklerin Yolu, benlerin tenlerin aşıldığı yoldur. Ben ile ten iyi arkadaştır, hep birlikte dolaşırlar.Bugün insanlık son model arabalar, çok katlı villalar, geniş ekran LCD televizyonlar, çok akıllı cep telefonları ve onlarca kredi kartı olmadan yaşayamıyor gibi... Daha fazla, daha fazla, hep ben, hep bana.
Peki nereye kadar?Hırslardan vaz geçmeden huzur olmaz. Korkulardan vazgeçmeden yiğitlik olmaz. Benlerden vaz geçmeden gerçekler ortaya çıkmaz.Kendini bulmuş insanla asalak insan ayırımını yapabildiğimiz sürece insan olma gerçeğini de algılamış oluruz.
Şunu unutmayalım ki, İnsanı insan olarak göremeyen, insan olamamıştır demektir.
 

Bu yazı toplam 151 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.