1. HABERLER

  2. KONYA

  3. HİSDER Konya Şubesi’nin konuğu Akpınar
HİSDER Konya Şubesi’nin konuğu Akpınar

HİSDER Konya Şubesi’nin konuğu Akpınar

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tefsir sohbeti gerçekleştirildi. 

A+A-

NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlâhiyat Fakültesi Tefsir Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Akpınar, “Dünyevîleşme ve Bahçe Sahipleri Kıssası Cennet Bahçemizle Sınavımız” başlığı altında Müslümanlara uyarılarda bulundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinde ise, Mevlâna Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Ugandalı Mansur Sadam ve Komor’lu Ali Yusuf güzel sesleriyle Kur’an’dan sureler okudular.

“Dünya önemli ve değerlidir”

Hayat düsturumuzun Kur’an-ı Kerim olduğunu ifade ederek “Onu anlamamız gerekir. Anlayarak okumamız gerekir. Kur’an- Kerim’le buluşma ve Kur’an-ı Kerim’le tanışma uzun soluklu bir iştir. Peygamberlik Kur’an’la başladı ve 23 sene sonra Kur’an’la sona erdi” diyen Prof. Dr. Ali Akpınar,   “Dünyayı altı günde, altı aşamada yarattık. Dayadık, döşedik ve size sunduk” buyuruluyor. Bize cenneti kazandıracak olan, bize rızayı kazandıracak olan ve bize ebedi saadeti kazandıracak olan Dünya’da aslında önemlidir ve değerlidir. Bu gözle bakmamız gerekiyor. Allah salih kullarına dünyayı lütfetmiş ve miras bırakmıştır. Dünya zenginliği ahiret cennetine manî değildir. İnsan, Allah hoşnutluğunu ve ahiret saadetini kazanabilmek için dünya içerisinde sınava tabi tutulmuştur” diye konuştu.

“Mümin iki dünyanın adamı olmalı”

Kur’an-ı Kerim’de dünya ile ahiret kelimelerinin 115’er kez tekrarlandığını belirten Prof. Ali Akpınar, “Âlimler bunu “dünya-ahiret dengesi” olarak açıklamışlardır. Mümin iki dünyanın adamı olmak durumundadır. Kur’an-ı Kerim’de söz konusu edilen bahçe sahipleri kıssası Kehf suresinde geçmektedir. Müminler her Cuma kendilerini Kehf suresi ile bir Check Up’tan geçirerek test ederler. Pek çok kıssa bu surede anlatılır. Mekke’de çiçeklerle süslü püslü bağ bahçe de yok. Mekke vadisi üç bini iri geri kalanı ufak 12 bin pare dağdan oluşuyor. Aslında bu süre Mekke’dekileri de dünyayla sınayan bir kıssa olarak geliyor. Dünya gündemimizi bu sûreyle belirleyin bakalım.” dedi. 

“Kur’an çağlar üstüdür”

Yusuf kıssasında “Yusuf ve Yakup isminden başka kimsenin adının geçmediğini, zamanının da bildirilmediğini ve her yıl, her çağda o kıssada herkesin kendisini bulsun diye öyle yapıldığını” kaydeden Akpınar, “Onun için Kur’an çağlar üstüdür. Eskimeyen, pörsümeyen.. Bütün çağlara, bütün zamanlara, bütün insanlara, bütün cinlere, bütün coğrafya ve beldelere de hitap eder.” diye konuştu.  ŞENGÜL GÜRBÜZ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.