1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. HİSDER’de MTTB anlatıldı
HİSDER’de MTTB anlatıldı

HİSDER’de MTTB anlatıldı

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, Mllli Türk Talebe Birliği’nin tarihçesi gündeme geldi.

A+A-

Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, Osmanlı’dan günümüze Türk tarihinin bir özetini çıkaran Dr. Güçlü, dünyada kurulan en erdemli ve adaletli devletin Osmanlı Devleti olduğunu, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra parçalanan ve paylaşılan Osmanlı Devleti sonrası Türkiye’sinde alınacak şekil itibariyle pek çok kişiye teklif götürülmesine rağmen bunu Mustafa Kemal’in kabul ettiğini ve Milli Mücadele’den sonra Kemalist kadronun, Enver Paşa’nın 1922’de öldürülmesiyle birlikte ideolojik bir yapılanmaya giderek Batı değerlerinin kabulü ve Hilafetin kaldırılması ile Batılı reformların birer birer hayata geçirilmeye başlandığını dile getirdi. 

GÜÇLÜ’NÜN MTTB’Lİ OLDUĞU YILLAR
Suphi Baykam, Süleyman Demirel, Orhan Birgit ve İlhami Soysal’ın bir dönem MTTB’li olduklarını dile getiren Güçlü, 1976’da MTTB Genel Başkanı olan Konyalı Rüştü Ecevit döneminde yönetim kurulunda yer aldığını ve Yaşar Bilen’in de Konya sorumlusu olduğunu belirterek “Benim hayatımda etkili olan kuruluşlar Büyük Doğu, MTTB ve Konya Yurdu’dur” dedi. 1963’te MTTB’nin başına Yüksel Çengel’in geçtiğini ve solun ağırlığını hissedildiği dönemin 1965’e kadar devam ettiğini da hatırlatan Güçlü, Rasim Cinisli’nin başkanlığında 1980’e kadar milliyetçi ve mukaddesatçı kadronun eline geçen MTTB’nin, 80 İhtilalinde kapatıldığını ifade ederek şu bilgileri verdi: “1980’e kadar MTTB, milliyetçi ve mukaddesatçı görüşün buluşma ve yönetim yeri haline geldi. Benim de yönetimde görev aldığım Rüştü Ecevit’in döneminde MTTB’nin amblemi değiştirildi. Kurulduğu yıldan beri MTTB’yi temsil eden “Bozkurt” resmi, ”Kitap” resmi ile değiştirilmiştir. MTTB 2008’de “Talebe Birliği Federasyonu” adı ile resmen yeniden kuruldu. Milli ve Türk kelimelerinin alınması için İçişleri Bakanlığına müracaat edildi. MTTB günümüzde İsmail Emrah Karayel’in başkanlığında üniversite gençliğine yönelik faaliyetlerine devam etmektedir.” KERİM ATICI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.